Farligt fænomen: 4000 gange sidste år skulle der ryddes op efter bilister på vejene
16.4.2024 07:36:00 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse
Sidste år måtte Vejdirektoratet sende en afspærringsvogn ud og rydde op flere end 4000 gange, fordi tabt gods havde skabt en trafikfarlig situation på vejene. Og de mange sager om tabt gods har både en stor økonomisk omkostning og er til alvorlig fare for trafikken og medarbejdere, lyder advarslen fra Lene Rasmusssen, der er skadedirektør i Gjensidige.

Foråret og varmen giver travlhed på landets genbrugscentre, hvor mange danskere afleverer alt det affald, der er dukket op i forbindelse med oprydning i hjemmet og haven.
Men grundigheden i oprydningen afspejler sig ikke altid, når affaldet skal fastspændes på traileren, og derfor ender affald og andet gods flere tusinde gange årligt med at blive tabt på statsvejene, hvor det risikerer at føre til alvorlige ulykker blandt andre trafikanter.
Statsveje er motorveje, motortrafikveje og mange landeveje, og de afvikler omkring halvdelen af al trafik, selvom de kun udgør cirka fem procent af det samlede vejnet.
Det viser en ny opgørelse, som Vejdirektoratet har foretaget for Gjensidige.
Alene sidste år måtte Vejdirektoratet 4.183 gange rykke ud med medarbejdere og en afspærringsvogn, fordi tabt gods blev vurderet som værende så farligt for trafikken, at det skulle fjernes omgående.
Men en stor del af de mange sager kunne formentlig være undgået, hvis bilisterne i højere grad blev opmærksomme på deres gods, inden de kører ud på vejene, lyder vurderingen fra Lene Rasmussen, der er skadedirektør i Gjensidige.
"Det kan skabe farlige situationer både for andre trafikanter, der kan blive ramt eller forsøger at undvige de tabte genstande, men også for de medarbejdere, der skal ud og fjerne dem fra vejen. Og derfor er det meget vigtigt, at man bruger den tid, det kræves for at sikre tingene på bilen eller traileren, inden man kører,” siger hun.
De mange opkald til Vejdirektoratet dækker både over tabte genstande fra erhvervskøretøjer og private, og derfor omfatter de mange tabte ting alt lige fra større ting som byggematerialer og cykler til mindre ting som spande og værktøj.
For det er ikke kun størrelsen på de tabte genstande, der er afgørende for, om de kan skabe farlige situationer i trafikken, og derfor opfordrer Lene Rasmussen til, at man sikrer sine ting ordentligt - uanset om de er store eller små.
"Selv mindre ting på kørebanen kan få bilister til at undvige eller bremse så hårdt op, at der sker sammenstød, og derfor skal man også sikre sine ting, selvom der er tale om mindre ting som eksempelvis spande og værktøj,” siger hun.
Ifølge Rigspolitiet kan tabt gods føre til en bøde og i alvorlige tilfælde en betinget frakendelse af kørekortet.
Hvis du oplever tabt gods på en statsvej, og du ikke har mulighed for selv at fjerne det, skal du kontakte Vejdirektoratets Trafikcenter på telefon 80202060.
Motorveje med flest sager om tabt trafikfarligt gods i 2023.
Ved denne liste er der forbehold for at motorvejene har forskellige længder, og derfor kan tallene ikke sammenlignes direkte.
1. Østjyske Motorvej, 465
2. Fynske Motorvej, 384
3. Sønderjyske Motorvej, 307
4. Nordjyske Motorvej, 284
5. Sydmotorvejen, 263
6. Holbækmotorvejen, 255
7. Herningmotorvejen, 211
8. Motorring 3, 176
9. Silkeborgmotorvejen, 160
10. Køge Bugt Motorvejen, 159
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.200 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 34 mia. NOK i 2022, mens forvaltningskapitalen udgjorde 135 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Stigende mængder børnelegetøj overholder ikke sikkerhedsreglerne13.5.2026 07:38:19 CEST | Pressemeddelelse
Legetøj er underlagt en række sikkerhedskrav, så de er sikre for børn at lege med. Nu viser nye tal, som Erhvervsstyrelsen har udleveret til Gjensidige, at næsten hvert andet børnelegetøj udtaget til kontrol, ikke overholder kravene.
Kontanter: Under halvdelen følger beredskabsråd5.5.2026 12:40:29 CEST | Pressemeddelelse
Under halvdelen af danskerne har de 250 kroner pr. person liggende i kontanter i husstanden, som Nationalbanken anbefaler. Kun cirka 1/3 kender overhovedet til Nationalbankens anbefaling. Det viser en ny undersøgelse, som Yougov har lavet for Gjensidige og Sparekassen Kronjylland, forud for Beredskabsugen i uge 19.
Rekordhøjt niveau: Så mange danskere har tippet om fugleinfluenza28.4.2026 08:36:00 CEST | Pressemeddelelse
2.426 gange i første kvartal af 2026 indberettede privatpersoner døde fugle via FugleinfluenzaTip-appen. En fordobling sammenlignet med hele år 2025 viser nye tal som Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri har udleveret til Gjensidige.
Gouda Rejseforsikring bliver til Gjensidige: Ét samlet rejsebrand med stærkere digitale løsninger til gavn for kunderne24.4.2026 10:01:07 CEST | Pressemeddelelse
Gjensidige samler nu hele sin rejseforsikringsforretning under ét brand. Det betyder, at Gouda-brandet gradvist udfases, og at både nye og eksisterende privat- og erhvervskunder fremover vil have deres rejseforsikringer i Gjensidige. Målet er at skabe bedre produkter, hurtigere sagsbehandling og en endnu bedre kundeoplevelse. Gjensidige købte Gouda Rejseforsikring i 2013.
Hver anden boligkøber lægger ingen vedligeholdelsesplanen23.4.2026 07:47:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Gjensidige og NRGi viser, at halvdelen af de danske boligejere helt sprang vedligeholdelsesplanen over ved deres seneste boligkøb. Samtidig afsætter flere end hver tredje slet ingen penge til løbende vedligeholdelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum