3F’s medlemmer har stemt stort ja til OK24
Et stort ja til OK24 fra 3F’s medlemmer, betyder markante lønstigninger allerede fra 1. april samt bedre barselsrettigheder og frihedsopsparingskonto. Stemmeprocenten var den højeste i mange år.

OK24 er netop godkendt af 3F’s medlemmer på både det statslige, kommunale og regionale område.
På det kommunale og regionale område var resultaterne sammenkædet og i alt stemte 87,2 % ja til den samlede mæglingsskitse, som derfor blev godkendt, ligesom alle valgrupper har godkendt resultatet på det statslige område.
3F’s medlemmer har stemt ja på alle tre områder med en samlet ja-procent på 77,1% og det glæder Lydia Callesen, gruppeformand for den offentlige gruppe i 3F:
-Det er historisk gode forlig, vi er lykkedes med at lande på alle tre offentlige områder med gode lønstigninger og nybrud, som frihedsopsparingskontoen. Derfor er jeg glad for, at 3F’s medlemmer så klart har stemt ja.
Samtidig er stemmeprocenten denne gang øget fra 46% i 2021 til 53,91% her ved OK24, hvilket er den højeste stemmeprocent for 3F i mange år.
Det er et stærkt signal, mener Gruppeformand Lydia Callesen:
-Det er helt fantastisk, at vi har fået så høj en stemmeprocent denne gang. Vi har nogle virkelig engagerede medlemmer i 3F. Og så har OK24 på alle måder været en atypisk omgang, der vil gå over i historien. Hele grundlaget for forhandlingerne, der stod på skuldrene af en trepart, en kritisk høj inflation og et arbejdsmarked, der er maksimalt udfordret af arbejdskraftudbuddet, gjorde at der var rigtig meget på spil.
Med godkendelsen kan resultaterne af OK24 træde i kraft. Det betyder markante lønstigninger allerede fra 1. april og blandt andet bedre barselsrettigheder og en frihedsopsparingskonto.
Resultatet på de tre områder:
Område |
Stemmeprocent i 3F |
Ja stemmer i 3F |
Statslige |
53,10 % |
83,99 % |
Kommunale |
53,62 % |
72,55 % |
Regionale |
56,25 % |
84,62 % |
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Medie-invitation til 3F's kongres 27.9-2.10 i Aalborg5.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Til medierne, redaktionen I inviteres hermed til at overvære 3F’s 7. ordinære kongres og delegeretmøde i perioden 27. september til 2. oktober i Aalborg Kongres & Kultur Center
3F: Regeringen giver tiltrængt hjælp – men skuffer på pension og fødevarer29.8.2025 11:49:39 CEST | Pressemeddelelse
3F roser regeringens finanslovsforslag for at have lavere elafgift og bedre vilkår for børnefamilier, men kritiserer manglende momslettelser på fødevarer og en udebleven styrkelse af Tidlig pension.
Alarmerende udvikling kan få fatale konsekvenser for Danmark28.8.2025 09:59:23 CEST | Pressemeddelelse
En ny kortlægning af grønne investeringer i Danmark, viser en bekymrende udvikling, der kan blive et dramatisk tilbageslag for klimaet, sikkerheden og tusindvis af danske arbejdspladser.
3F Midtvendsyssel og Tryg indgår forlig i skadesag med ambulanceredder27.8.2025 14:45:10 CEST | Pressemeddelelse
Forsikringsselskabet Tryg har indgået et forlig med Erik Schack, repræsenteret ved fagforeningen 3F Midtvendsyssel, i en verserende skadesag, der har været genstand for ekstern opmærksomhed. Forliget er et resultat af en dialog, som blev initieret af 3F Midtvendsyssel i juni 2025, og det afspejler et kompromis, som begge parter er tilfredse med, og hvor begge parter har givet sig ud fra et fælles ønske om at indgå en gensidig aftale fremfor fortsat at måtte afvente en retssag. Forliget omhandler en sag, der udspringer af en ulykke på havnen i Strandby den 4. august 2014. Tryg blev aktivt involveret i sagen i 2021, efter arbejdsskadesagen mellem myndighederne og Erik Schack, der er tidligere indsatsleder og ambulanceredder ved Falck, blev behandlet ved flere instanser og domstole frem til en afgørelse ved Vestre Landsret i 2021. Parterne har fortsat forskellige opfattelser af sagen. Trods forlig er der uenighed om ulykkes- og sygdomsforløbet, erstatningsspørgsmålet og den juridiske vurd
3F: Sænk moms på fødevarer nu!21.8.2025 11:05:10 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks stærkeste fagforening vil have politikerne til at sænke momsen på fødevarer med fem procentpoint – fra 25 til 20 procent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum