Venturemarkedet i første kvartal: Flere investeringer, men mindre beløb
15.4.2024 11:28:28 CEST | Danmarks Eksport- og Investeringsfond | Pressemeddelelse
Antallet af investeringer på det danske venturemarked steg i 1. kvartal 2024, men det samlede investerede beløb faldt. Særligt investeringen i elbilopladningsvirksomheden Monta drev markedet, og så var AI-området i historisk vækst.

Investeringerne på det danske venturemarked beløb sig i årets første kvartal til 1,8 mia. kr. Midlerne fordeler sig på 36 virksomheder, hvoraf de seks udvikler AI-baserede produkter eller services.
Det samlede investerede beløb faldt med ca. 21 pct. i forhold til 4. kvartal 2023, mens antallet af investeringer steg med 24 pct. Dermed faldt det gennemsnitlige investerede beløb med godt 35 pct. i forhold til sidste kvartal, hvilket afspejler, at der blev foretaget mange investeringsrunder i de tidligere venturestadier.
Tilbagegang på internationale markeder
Det samlede globale venture og det amerikanske isoleret havde tilbagegang i både antallet af investeringer og i det samlede investerede beløb, til gengæld er det gennemsnitlige investeringsbeløb steget i hver enkelt af de færre investeringer.
Det europæiske marked har derimod haft en stigning i det samlede investeringsbeløb og et fald i antallet af investeringer, hvilket resulterede i en markant stigning i det gennemsnitlige investeringsbeløb på 56 pct.
Monta løb med det meste
Aktiviteten på det danske venturemarked blev især drevet af growth-investeringen i elbilopladnings-virksomheden Monta, der løb med en tredjedel af det investerede beløb og fik en investering på 600 mio. kr.
Derudover var der tre andre større investeringer i virksomhederne Lunar (Fintech), Formalize (SaaS/Enterprise solutions) og Orbis Medicines (Biotech) for et samlet beløb på ca. 400 mio. kr.
AI fylder mere
Interessen for danske AI-virksomheder er fortsat i vækst. Antallet af investeringer i AI-virksomheder er siden 2021 steget fra at udgøre 11 pct. af markedet til 17 pct. i årets første kvartal.
Her blev der investeret godt 150 mio. kr. fordelt på seks investeringsrunder i virksomheder, der udvikler AI-baserede produkter eller services.
Med tre investeringer er det særligt virksomheder der benytter AI indenfor SaaS/Platform Software, der har tiltrukket sig frisk kapital. Den største investering i danske AI-baserede virksomheder var Go Autonomous (SaaS/Platform Software) på 72 mio. kr.
I forhold til andre dele af det danske venturemarked var investeringerne i AI i højere grad på de tidlige venturestadier. Det betød, at AI-området - trods stigningen i antal investeringer - har oplevet et fald i det samlede investerede beløb.
Nøgleord
Kontakter
Jon ArskogPresseansvarlig// Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Tlf:22529648joar@eifo.dkLinks
Om Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) er danske virksomheders fælles indgang til risikovillig, statslig finansiering.
EIFO er Danmarks nationale erhvervsfremmende bank, investeringsfond og eksportkreditinstitut i én og samme finansielle institution. Vi udnytter synergier på tværs og bidrager med lån, garantier, kautioner, egenkapital- eller fondsinvesteringer til virksomheder, projektudviklere, banker m.m.
EIFO har mere end 5.000 kunder og et samlet forretningsomfang på omkring 150 mia. kr.
EIFO er skabt ved en sammenlægning af EKF Danmarks Eksportkredit, Vækstfonden og Danmarks Grønne Investeringsfond i 2023.
Med finansiering baner vi vejen for dem, der tør tænke større. Sammen gør vi Danmark rigere på det, der gør en forskel.
Læs mere på www.EIFO.dk
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Danmark fastholder sin position som et af Europas stærkeste venturemarkeder26.8.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Trods mindre tilbagegang tiltrækker danske startups fortsat betydelig risikovillig kapital, men konkurrencen om de største investeringer er blevet skærpet. Det viser EIFOs årlige analyse From Startup to Scaleup 2026.
Danmark finansierer ny ukrainsk vindpark, der sikrer strøm til titusinder af husstande25.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ruslands krig i Ukraine har skabt et akut behov for ny energiproduktion. Med et lån på 750 mio. kr. baner EIFO (Danmarks Eksport- og Investeringsfond) vej for, at den ukrainske landbrugsvirksomhed Kernel går ind i energiproduktion ved at opføre ny vindpark.
Ny analyse: Danmark står over for milliardstort vækstkapitalgab20.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske vækstvirksomheder kan mangle op mod 69 mia. kr. i kapital frem mod 2035, viser ny analyse fra EIFO, der har styrket indsatsen for at forankre flere virksomheder i Danmark.
Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri13.7.2026 09:54:10 CEST | Pressemeddelelse
EIFO investerer i biosolutions-startup’et Visibuilt, der udvikler en ny type bindemiddel baseret på svampens rodnet, som kan reducere klimaaftrykket fra nogle af verdens mest CO₂-tunge materialer.
Triton Depth rejser 7,5 mio. kr. til at styrke Europas sikkerhed under vandet13.7.2026 06:20:50 CEST | Pressemeddelelse
Den danske defencetech-startup Triton Depth har fået investering fra EIFO og The Creator Fund til at udvikle ny teknologi, der kan afsløre undervandsdroner og beskytte kritisk infrastruktur under havoverfladen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum