Den grænsesøgende komiker Anthony Jeselnik kommer til Danmark
Anthony Jeselnik er klar med sit nye comedyshow Bones and All, som han bringer til Danmark dette efterår. Herboende fans kan glæde sig til et gensyn med komikerens karakteristiske sorte og provokerende humor, når han optræder live i København for første gang i seks år lørdag 19. oktober i DR Koncerthuset.

Anthony Jeselnik er som standupkomiker blevet berømt og berygtet for sin kompromisløse facon, hvor humoren er sort, grænsesøgende og behandler alle emner – også de kontroversielle.
Han har roasted både Charlie Sheen, Donald Trump og Roseanne Barr på Comedy Central, og skrevet for Late Night With Jimmy Fallon, hvor han var den første standupkomiker nogensinde til at optræde i programmet.
Jeselnik er for tiden at finde bag mikrofonen og i maskinrummet på sin populære podcast THE JESELNIK AND ROSENTHAL VANITY PROJECT, sammen med makkeren Gregg Rosenthal. Hans seneste standup special FIRE IN THE MATERNITY WARD rullede over skærmen på Netflix i 2019, og indbragte ham stor ros hos anmelderne.
Nu er den amerikanske komiker klar til igen at erobre verdens livescener i standup-formatet med sit nye show Bones and All. Han besøgte senest vores breddegrader i 2018 med showet Funny Games i Bremen Teater, og i 2024 vender han tilbage til København, hvor han fylder Koncertsalen i DR Koncerthuset med sort humor.
ANTHONY JESELNIK – BONES AND ALL
LØRDAG 19. OKTOBER 2024 – DR KONCERTHUSET, KØBENHAVN
BILLETSALGET STARTER: 19. APRIL KL. 11
BILLETPRISER FRA: 395,- PLUS GEBYR
BILLETSALG VIA: ALLTHINGSLIVE.DK / DRKONCERTHUSET.DK
Kontakter
Marie Louise BankMarketingkoordinator & Social Media Manager
marielouise@allthingslive.comBilleder

Links
Om All Things Live
All Things Live Denmark er tidligere ICO Concerts, som er en af Nordens største og ældste koncertarrangører, og er gennem mere end 30 år en af de førerende selvstændige nordiske promoters. All Things Live Denmark promoverer årligt mere end 600 shows på tværs af Danmark, Skandinavien og resten af Europa med hovedfokus på koncerter med internationale og lokale artister samt lokal og international comedy.
Vi beskæftiger os med alle typer kunstnere, og vores repertoire spænder bredt fra rock, over opera og hiphop til de allerstørste pop-navne, og vi har arrangeret koncerter med blandt andre The Rolling Stones, Rammstein, Justin Bieber, Céline Dion, Katy Perry, Sam Smith, Andrea Bocelli, Michael McIntyre, Kevin Hart, Trevor Noah, MORTEN, Fabräk, Pauline, Nabiha og lavet lokale comedy tours med Heino Hansen, Ruben Søltoft og BROS.

Følg pressemeddelelser fra All Things Live ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra All Things Live ApS
Fra Brixton til Ørestaden - NSG rammer København4.7.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Glæd dig til en aften med Afroswing i verdensklasse, når den britiske supergruppe NSG indtager DR Koncerthusets Studie 2 i København 20. oktober 2026.
FABRÄK bryder landegrænser og tager på Nordisk turné1.7.2025 12:10:00 CEST | Pressemeddelelse
FABRÄK har gennem de sidste år spredt deres eksplosive og højenergiske energi ud over de danske spillesteder. Nu er tiden kommet og duoen er klar til at bryde landegrænserne og tager på tour i Norden i 2025. Vejen går forbi Danmark, Norge, Sverige og Island, og en ting er sikkert – de nordiske spillesteder har noget helt særligt i vente.
DANSK SUPERSTJERNE SENDTE BØLGER AF EKSTASE INDOVER HORSENS HAVN13.6.2025 11:15:00 CEST | Pressemeddelelse
I weekenden blev der skrevet historie med et enormt og magisk show i Horsens Havn, da den danske supertjerne DJ, MORTEN, vendte hjem og leverede en hyldest koncert sammen med Danmarks Underholdningsorkester.
Dara Ó Briain bringer nyt show til København13.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den irske comedy-stjerne er tilbage med showet Re:Creation - Glæd dig til en aften fyldt med latter, og comedy i verdensklasse på Bremen Teater 10. maj.
Den australske comedy-stjerne Jim Jefferies kommer til Danmark10.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Se frem til at trille ned ad stolene af grin, når Jim Jefferies leverer vanvittig morsom, provokerende og tænksom comedy i DR Koncerthuset 14. September, hvor han kigger forbi på sin nye Son of a Carpenter tour.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum