Foreløbig opgørelse: Danmark indfrier FN-mål for udviklingsbistand
Den danske udviklingsbistand for sidste år svarer til 0,74 procent af BNI. Det viser en foreløbig opgørelse foretaget af OECD’s Udviklingskomité.
Mere præcist har Danmark i 2023 udbetalt 21,2 milliarder kroner til udviklingsbistand, viser den foreløbige opgørelse. Det svarer til 0,7419 procent af BNI. Dermed lever Danmark op til FN’s målsætning om at yde mindst 0,7 procent af sit BNI til udviklingssamarbejdet.
Den endelig opgørelse ventes i slutningen af året.
Baggrund
Målsætningen for udviklingsbistanden vurderes på baggrund af de faktiske udbetalinger som indrapporteres til og valideres af OECD DAC.
Skiftende regeringer har siden 2017 afsat 0,7 pct. af BNI som udviklingsbistand på de enkelte finanslove.
Der vurderes at være lav risiko for, at justeringer frem mod den endelige opgørelse vil have betydning for, hvorvidt Danmark lever op til 0,7 pct.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers13.10.2025 11:50:04 CEST | Nyhed
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers on tackling climate change and implementing the Paris Agreement commitments.
Joint statement: Shadow Fleet Task Force11.10.2025 02:06:09 CEST | Nyhed
On October 8, 2025, Canada and Denmark convened a meeting of the Shadow Fleet Task Force.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn10.10.2025 10:41:04 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 10. oktober 2025 kl. 13.30
Danmark giver 375 millioner kroner til bekæmpelse af aids, tuberkulose og malaria10.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark støtter succesfuld fonds bekæmpelse af en række af verdens mest udbredte og smitsomme sygdomme.
Dansk eksport i august 20259.10.2025 12:33:06 CEST | Pressemeddelelse
I august 2025 faldt Danmarks samlede eksport 5,3 pct. i forhold til juli. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 7,2 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum