Udenrigsministeriet

Foreløbig opgørelse: Danmark indfrier FN-mål for udviklingsbistand

Del

Den danske udviklingsbistand for sidste år svarer til 0,74 procent af BNI. Det viser en foreløbig opgørelse foretaget af OECD’s Udviklingskomité.

Mere præcist har Danmark i 2023 udbetalt 21,2 milliarder kroner til udviklingsbistand, viser den foreløbige opgørelse. Det svarer til 0,7419 procent af BNI. Dermed lever Danmark op til FN’s målsætning om at yde mindst 0,7 procent af sit BNI til udviklingssamarbejdet.

Den endelig opgørelse ventes i slutningen af året.

Baggrund

Målsætningen for udviklingsbistanden vurderes på baggrund af de faktiske udbetalinger som indrapporteres til og valideres af OECD DAC.

Skiftende regeringer har siden 2017 afsat 0,7 pct. af BNI som udviklingsbistand på de enkelte finanslove.

Der vurderes at være lav risiko for, at justeringer frem mod den endelige opgørelse vil have betydning for, hvorvidt Danmark lever op til 0,7 pct.

Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

Udenrigsministeren sender lovforslag og bekendtgørelse i offentlig høring1.9.2025 16:06:34 CEST | Nyhed

Med Danmarks nye udviklingspolitiske strategi, ’Verden i Opbrud - Partnerskaber i Udvikling’, indgået den 20. juni 2025 mellem Regeringen (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne) og Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Alternativet og Enhedslisten er det besluttet, at udviklingspolitikken fremover skal være mere solidt forankret gennem tidligere og tydeligere inddragelse af relevante danske aktører.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye