Næver Tell Festival i hjertet af Næstved
Torsdag den 2. og fredag den 3. maj er der igen Næver Tell Festival i Næstved. Det bliver to dage med koncerter, workshops og meget mere for unge på Byterrassen på Grønnegades Kaserne Kulturcenter.

Næver Tell Festival er tilbage med to dages gratis kulturfestival for unge. I år byder festivalen bl.a. på to dage med kreative workshops for ungdomsuddannelser i Næstved, Og om aftenen kan man opleve koncerter med UTAL, USSEL, DATTER og STATISK.
Næver Tell er en gratis festival, som finder sted i centrum af Næstved på Grønnegades Kaserne Kulturcenter. Festivalen er skabt af Næstved Bibliotek i samarbejde med Grønnegades Kaserne Kulturcenter.
Det er gratis og der er ingen tilmelding. Så bare mød op.
Følg Næver Tell Festival på Instagram og Facebook (@naevertellfestival)
Læs mere om Næver Tell og programmet på Instagram @naevertellfestival og på www.naesbib.dk/naever-tell.
Vedr. billeder: Hermed gives tilladelse til at bruge vedhæftede billeder redaktionelt.
Kontakter
Ida Maria Kjærulff OttesenKulturformidler
Tlf:5588 4137imkjot@naestved.dkVibeke SøllingBibliotekar, kulturformidler
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkNæstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Den litterære cocktail30.10.2025 08:42:46 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 20. november kl. 19.00-21.00 inviterer Næstved Bibliotek og cocktailbaren Holse & Høgh til et arrangement med fokus på Ernest Hemingway og cocktailkulturen.
Forfattersamtale med Naja Marie Aidt28.10.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mød den prisvindende forfatter Naja Marie Aidt til en samtale om bogen ”Øvelser i mørke”. Det sker tirsdag den 18. november kl. 19.00-21.00 på Næstved Bibliotek.
Bog, Bøf og Bif i Glumsø – Small Things like These28.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 25. november kl. 17.45 - ca. Kl. 22:00 er der endnu engang en spændende, kulturel aften i Glumsø i form af Bog, Bøf og Bif - det populære samarbejde mellem Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Bio, der forener god litteratur, lækker mad og spændende filmoplevelser.
Stand-upper Martin Nørgaard blinddater dine kandidater27.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hør hvad politikerne virkelig mener, og få et godt grin, når stand-up komiker Martin Nørgaard går i (valg)flæsket på lokalpolitikere torsdag d. 13. november kl. 19-21 til et skævt og sjovt valgarrangement for Næstved kommunes unge. For hvad vil de opstillede politikere virkelig gøre for ungdommen i Næstved og omegn?
Inspirerende foredrag med Morten Kirckhoff på Næstved Bibliotek20.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
"Hvad er det bedste der kan ske?" spørger Morten Kirckhoff sig selv og de, der oplever hans foredrag på Næstved Bibliotek d. 5. november kl. 19:00 - 21:00. Denne aften tager den populære eventyrer afsæt i sin nye bog om modets natur, og hvordan man bliver klar til at handle mere modigt i sit eget liv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum