Guldborgsundtunnelen skal have ny maling
12.4.2024 10:15:00 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Der venter en længere periode med delvise spærringer af Guldborgsundtunnelen, når Vejdirektoratet mandag 22. april sætter gang i et større malerarbejde af tunnelen mellem Lolland og Falster.

Guldborgsundtunnelens vægge har set bedre dage, og den nuværende maling er nu så nedslidt, at det er nødvendigt at male på ny.
Den opgave tager Vejdirektoratet hul på mandag 22. april. Den sidste maling forventes at være påført i begyndelsen af oktober.
Malerarbejdet skal levetidsforlænge tunnelen, der blev bygget i perioden 1985-1988 og gerne skal kunne bringe trafikanter mellem Lolland og Falster mange år endnu.
Information til trafikanterne
For trafikanter på E47-motorvejen betyder malerarbejdet, at der vil være færre spor at køre på end normalt.
De to tunnelrør vil blive malet på skift, hvilket betyder, at trafikken vil blive ledt fra det ene tunnelrør til det andet. Der vil derfor altid være ét spor farbart i begge retninger.
Arbejdet er inddelt i flere faser. I den første fase, hvor Vejdirektoratet udfører forberedende opgaver, vil trafikanter i nordgående retning periodevist blive ledt over i det sydgående tunnelrør. Dog vil overledningen blive ophævet i det omfang det kan lade sig gøre.
Fra mandag 13. maj til onsdag 3. juli vil det nordgående tunnelrør være afspærret hele døgnet. I denne fase vil trafikken derfor blive afviklet i det sydgående tunnelrør.
Herefter er der sommerferien, hvor trafikken vil blive afviklet som normalt.
Arbejdet bliver genoptaget mandag 5. august, hvor det sydgående tunnelrør skal males, og trafikanter vil derfor blive ledt over i det nordgående tunnelrør. Hvis alt går efter planen, kan arbejdet afsluttes i begyndelsen af oktober.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Kirsten RiisSpecialkonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 75 38kiri@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Ny tilkørsel og nedrivning af bro ved E45 Aarhus Nord kan give forlænget rejsetid20.3.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der vil være omkørsel og risiko for kø ved Motorvejskryds Aarhus Nord fra mandag den 23. marts, hvor Vejdirektoratet arbejder med en ny tilkørsel fra Hinnerup mod E45 i sydgående retning, og igen efter påske hvor en bro skal rives ned.
Nu genåbner Rådvedvej over E45 ved Horsens20.3.2026 12:54:04 CET | Pressemeddelelse
Rådvedvej og den nye bro over E45 Østjyske Motorvej mellem Horsens V og Horsens N åbner inden påske.
E20 får ny asfalt mellem Korsør og Vemmelev18.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet reparerer den slidte asfalt på E20 Vestmotorvejen mellem Korsør og Vemmelev fra den 23. marts til den 1. april. Af hensyn til trafikanterne bliver arbejdet udført i aften- og nattetimerne.
Dronning Margrethe II’s Bro åbner for trafik17.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Inden længe kan de første biler og cykler tage turen over Storstrømmen på Dronning Margrethe II’s Bro. Broen åbner for bil- og stitrafik mandag den 23. marts.
Kom til informationsmøde om 3. etape af Kalundborgmotorvejen17.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 25. marts afholder Vejdirektoratet et informationsmøde i Knabstrup Hallen om 3. etape af Kalundborgmotorvejen. Mødet vil omhandle strækningen mellem Tornved og Knabstrup.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum