TUI klar med billetter til Palma Marathon Mallorca
11.4.2024 13:35:25 CEST | TUI Danmark A/S | Pressemeddelelse
Nu er det muligt for TUI’s danske gæster at bestille billet til at løbe hel-, halv- eller ni kilometer-maraton på Mallorca samt deltagelse i aktiviteter som morgenløb, udstilling og pastafest.

D. 20. oktober 2024 skydes dette års udgave af Palma Marathon Mallorca i gang med TUI som titelsponsor og eksklusiv distributionspartner. Derfor er det helt ekstraordinært nu muligt for rejseselskabets danske gæster at bestille deres billet til løbet direkte på TUI’s hjemmeside.
Til den tyvende udgave af Palma Marathon Mallorca forventer arrangørerne i år mere end 10.000 deltagere fra 50 forskellige lande. De sceniske omgivelser langs havnepromenaden og gennem den gamle bydel kombineret med godt vejr og en fantastisk atmosfære har gjort løbet populært de seneste år.
Deltagere kan melde sig på hel-, halv- eller ni kilometer-ruten, ligesom aktiviteter som morgenløb, udstillinger og pastafest er en mulighed.
Kontakter
Mikkel HansenKommunikationschefTUI Danmark
Tlf:+45 33 47 90 75mikkel.hansen@tui.dkBilleder
Om TUI
TUI er verdens førende rejsekoncern og opererer sine hoteller, krydstogtskibe, flyselskaber og udflugter verden over. TUI-aktien er børsnoteret på London Stock Exchange og det regulerede uofficielle marked i Tyskland. I regnskabsåret 2019 havde TUI-koncernen omkring 70.000 ansatte, 28 millioner kunder og en registreret omsætning på 19 mia. euro. Hele værdikæden for turisme er under ét tag og tæller, foruden online marketingplatforme på tværs af Europa, 400 TUI-ejede hoteller, 15 krydstogtskibe og fem flyselskaber med mere end 100 fly. TUI-brandet har eksisteret i Danmark siden 2016 og hører under koncernens nordiske afdeling. TUI har sit danske kontor i København.
Følg pressemeddelelser fra TUI Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TUI Danmark A/S
Verdens stærkeste bjørn fylder 60: TUI fejrer Bamse denne sommer1.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I hele jubilæumsåret fejrer TUI Bamses 60-års fødselsdag på feriedestinationer over hele verden.
TUI satser på Bodrum: Ny direkte rute til Tyrkiets riviera30.6.2026 08:24:49 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. juli 2026 kan danskerne flyve direkte fra København til Bodrum med TUI.
Danskernes rejselyst stiger op til sommeren16.6.2026 08:40:50 CEST | Pressemeddelelse
Ny nordisk undersøgelse: 55 procent af danskerne planlægger en ferie uden for Norden – flere end sidste år. Men mange venter med at booke.
Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering9.6.2026 12:29:23 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af TUI-gæster på bæredygtighedscertificerede hoteller er steget med over 40 procent på to år.
Her er Italiens 60 mest populære småbyer1.6.2026 16:39:05 CEST | Pressemeddelelse
Mens Rom og Venedig stadig topper de klassiske rejselister, viser søgedata, at danskere og resten af Europa i stigende grad jagter Italiens charmerende småbyer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




