Udbudsboom: Højeste antal nye huse sat til salg i 16 år
Rekordmange danskere har i marts sat deres hus til salg. Ikke siden foråret 2008 er der sat så mange huse til salg på en måned – og det samlede antal er nu det højeste siden foråret 2020. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Går man og drømmer om at købe et hus, er der godt nyt. I marts blev der nemlig sat 6.912 nye parcel- og rækkehuse til salg. Det er det højeste antal nye huse på markedet siden maj 2008, hvor der blev sat 7.357 huse til salg. Ved udgangen af marts har danskere på husjagt 31.395 huse at vælge imellem. Det er næsten 3.700 flere end på samme tidspunkt sidste år, og vi skal tilbage til marts og april 2020 for at finde flere huse til salg.
”Det er ikke så overraskende, at mange sætter deres hus til salg, når foråret rammer, men i år har rekordmange danskere valgt at sætte huset til salg i den første forårsmåned. Her kan det spille ind, at nogle sælgere måske har ønsket at få deres hus på markedet inden påsken, hvor potentielle køberne kan benytte helligdagene til at kigge på hus. De mange nye huse på markedet er godt nyt for danskere på jagt efter drømmehuset, for de har nu de fleste steder i landet væsentlig flere valgmuligheder, og forholdsvist mange af husene til salg er helt nye på markedet,” siger Ane Arnth Jensen, viceadministrerende direktør i Finans Danmark.
Andelen af nye huse på markedet er højest i Københavns omegn, hvor en tredjedel af husene til salg er kommet på markedet i løbet af marts. Den laveste andel af nye huse på ejendomsmæglernes hylder er i Vestjylland og Nordjylland, hvor knap hvert femte hus til salg blev udbudt i løbet af marts.
Højere priser
Selv om der er kommet flere huse til salg, er de også dyrere end for et år siden. Et typisk hus på 140 kvm. står på landsplan til salg til godt 2,8 mio. kr., og det er næsten 131.000 kr. mere end i marts 2023.
”Sælgerne sætter udbudspriserne på deres huse højere end for et år siden, også selv om der har været en del usikkerhed om effekterne af de nye ejendomsvurderinger, og boligrenterne er på et højere niveau, end hvad vi har set i årene op til 2022. Men det stigende udbud af huse til salg over det meste af landet kan betyde, at sælgerne må bevæge sig i købers retning, for at enderne kan mødes, når handler skal indgås,” siger Ane Arnth Jensen.
Læs hele nyheden her
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar - udkast til samlelovsforslag på det finansielle område3.2.2025 08:00:00 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til samlelovsforslag om ændring af en lang række love på det finansielle område. Lovforslaget medfører ændringer på flere væsentlige reguleringsområder i sektoren, herunder i relation til implementeringen af EU’s bankpakke (CRR3 og CRD 6) og implementeringen af ændringerne til FAIF-direktivet og UCITS-direktivet. Læs høringssvar
Rentefald giver mange boligejere økonomisk luft - men udfordringer venter for nogle1.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter en periode med markante rentestigninger falder de korte renter igen, og trods stigende usikkerhed og geopolitiske spændinger på det seneste har mange boligejere nu udsigt til lavere låneomkostninger. Prognoser viser en halvering af renterne på korte realkreditobligationer fra cirka 4 pct. i begyndelsen af 2024 til omkring 2 pct. i anden halvdel af 2025. Det vil betyde en månedlig besparelse på 550-1.000 kr. for typiske boligejere med korte rentetilpasningslån. Til gengæld vil en del boligejere med F3- og F5-lån fortsat opleve rentestigninger, når de skal refinansiere deres lån i 2025. Det viser en ny analyse fra Finans Danmark.
Regeringens nye tiltag skaber bedre rammer for den grønne energiproduktion – og dermed også bedre finansieringsmuligheder31.1.2025 11:44:12 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag lanceret nye tiltag, som skal puste nyt liv i havvind og accelerere udviklingen af brintmarkedet. Finans Danmark bakker op om tiltagene, som nu vil skabe bedre rammer for finansiering af grønne energiprojekter i Danmark – og det vil være med til accelerere Danmarks grønne omstilling og uafhængighed af olie og gas.
Høringssvar til ændring af ejendomsskatteloven28.1.2025 07:30:00 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Skatteministeriet.
2024 satte rekord: 135.000 danskere oprettede en aktiesparekonto23.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Antallet af danskere med en aktiesparekonto voksede med 135.000 i 2024. Det er ny rekord og svarer til, at 11.000 danskere oprettede en konto hver eneste måned. Væksten er formentlig drevet af danskernes stærke privatøkonomi samt et par mindre forhøjelser af aktiesparekontoens indskudsloft. Ved udgangen af 2024 var der 490.000 danskere med en aktiesparekonto. Det er 38 procent flere end ved udgangen af 2023.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum