Dansk eksport i februar 2024
I februar 2024 steg Danmarks samlede eksport 3,7 pct. i forhold til januar. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, steg til minus 3,3 pct.
I løbende priser steg den samlede eksport af varer og tjenester 3,7 pct. i februar 2023 i forhold til januar i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg 0,2 pct. mens tjenesteeksporten steg 9,5 pct. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, for hele eksporten steg til minus 3,3 pct. som et resultat af en stigning på 7,4 pct. for vareeksporten og et fald på 15,8 pct. for tjenesteeksporten, jf. tabel 1.

I de første to måneder af 2024 steg den samlede eksport 3,6 pct. i forhold til samme periode i 2023. Væksten skyldes højere indtjening for vareeksporten på 10,4 pct. mens tjenesteeksporten faldt 6,5 pct. Den del af vareeksporten, som ikke krydser dansk grænse (altså produceres og sælges i udlandet) steg 22,5 pct., mens den del som krydser grænsen øgedes med 7,7 pct. i de første to måneder af 2023.


Væksten i de første to måneder af 2024 var nogenlunde ligeligt fordelt mellem afsætning til EU og ikke-EU, hvor sidstnævnte især var trukket af eksporten til USA.
Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til cheføkonom Jacob Warburg, jacwar@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Invitation til at indsende interessetilkendegivelse – Børnenes U-landskalender 202719.12.2025 12:42:29 CET | Pressemeddelelse
Har jeres organisation en stærk og formidlingsvenlig idé til et udviklingsprojekt, der kan gøre en konkret forskel for børn i et udviklings- eller mellemindkomstland – udenfor Afrika – og som samtidig kan fortælles engagerende til danske børn? Så inviteres I til at indsende en interessetilkendegivelse til Børnenes U-landskalender 2027.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn15.12.2025 11:43:59 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 16. december kl. 13.30.
Uformelt ministermøde i Lviv viste stor opbakning til Ukraines vej til EU-medlemskab11.12.2025 18:54:31 CET | Pressemeddelelse
Europaminister Marie Bjerre har afholdt et succesfuldt uformelt ministermøde sammen med Ukraine i Lviv den 11. december. Hovedfokus for mødet var, hvordan Ukraine kommer tættere på EU.
Europaministeren rejser til Ukraine for at holde møde om Ukraines vej til EU-medlemskab10.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mødet finder sted i den ukrainske by Lviv fra den 10.-11. december.
Dansk eksport i oktober 20259.12.2025 13:11:15 CET | Pressemeddelelse
I oktober 2025 faldt Danmarks samlede eksport 2,6 pct. i forhold til september. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 5,1 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum