Vandt over 15 millioner i Eurojackpot: ”Vi har shoppet. Og vi har shoppet MEGET!”
9.4.2024 08:15:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Dankortet blev varmt (og det blev MEGET varmt) da en mand fra Holbæk Kommune for nyligt vandt 15,2 millioner i Eurojackpot: ”Da vi fik forskuddet på 200.000 fra Danske Spil ind på kontoen, så var det jo bare shopping-penge,” siger han.

Når man nu ved, at der går hele 15 millioner kroner ind på kontoen på fredag, så kan man godt tillade sig at være lidt mere ødsel med de ’småpenge’, man har stående i forvejen.
Sådan tænkte en mand fra Holbæk Kommune, da han for nyligt vandt hele 15.204.339 kroner i Eurojackpot.
”Da vi fik forskuddet på 200.000, så kan man roligt sige, at vi gik på indkøb. Man kan godt sige, at vi har shoppet. Og vi har shoppet MEGET! Det var jo bare shopping-penge! Vores børn fik alt det, de ønskede sig. Vi købte også selv ind - vi tømte nærmest en Elgiganten! Og vi købte en ny bil!” fortæller manden, som fortæller, at det var sjovt. Og også overraskende hårdt.
”Jeg syntes faktisk, at vi var meget trætte i starten, fordi der skete så meget på så kort tid,” fortæller han.
Efter at forskuddet på de 200.000 kroner er væk, og restbeløbet på 15.004.339 kroner er gået ind på kontoen er der faldet noget mere ro over tingene.
”Vi er nået tilbage til normalen. Det går faktisk ret hurtigt med, at man kommer tilbage på et mere normalt udgangspunkt,” siger han og tilføjer, at helt normalt er det nok ikke.
”Vi har jo fået ny bil, vi har investeret nogle af pengene og vi er selvfølgelig også blevet gældfrie. Og stadig har vi en del millioner i banken, så på den måde har gevinsten forandret vores liv for altid. Næsten uanset, hvad vi gør, vil vi altid have en opsparing, vi kan tage af, hvis vi lige har lyst til at rejse væk eller til at købe noget stort. Det er stadig lidt svært at forstå,” siger han.
Om Eurojackpot
Eurojackpot er lotteriet med de allerstørste præmier. Der er trækninger hver tirsdag og fredag, og puljen varierer fra minimum 63 millioner kroner til maksimum 750 millioner kroner. Den højeste, danske gevinst blev vundet i sommeren 2022, hvor en Eurojackpot-kupon købt i Meny i Blåvand således gjorde en heldig dansker 750 millioner kroner rigere.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Vandt fire millioner i Eurojackpot – sådan går det et år efter5.11.2026 09:29:57 CET | Pressemeddelelse
Hvor langt rækker pengene egentlig, når man vinder millioner af kroner i Eurojackpot? Danske Spil har spurgt en tidligere vinder for at høre, om der stadig er råd til ekstra luksus i hverdagen.
Gigantisk trøstepræmie: Dansker vinder 9,6 millioner i Eurojackpot4.11.2026 08:24:09 CET | Pressemeddelelse
En heldig dansker kan glæde sig over en gigantisk trøstepræmie på 9,6 millioner skattefrie kroner fra Danske Spil. Se, hvor kuponen er købt.
Tager Holger Rune fusen på Danske Spil igen?3.11.2026 11:39:56 CET | Pressemeddelelse
Det er ikke kun Holger Rune, der har leveret svingende præstationer efter sit comeback: Efter fem kampe har oddssætterne fra Danske Spil endnu til gode at forudse vinderen af danskerens opgør.
Uhyggeligt sammentræf i Lotto: To milliongevinster lander i samme by1.11.2026 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Halloween blev en aften ud over det sædvanlige for tre heldige danskere, der tilsammen vandt 10 millioner kroner i Lotto. Én vinder fra Hvidovre løb med otte millioner kroner, mens to andre hver vandt en million på kuponer købt i samme by. Et næsten uhyggeligt sammentræf!
Millionær på Lotto sparer ikke på noget – køber luksusgolftur i Afrika31.10.2026 09:31:00 CET | Pressemeddelelse
Golfspiller fra Helsingør vinder million i Lotto – og nu pakker han og konen køllerne for at tage på golfrejsen over alle golfrejser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum