Alslinjens elfærge søsat
Alslinjens nye elfærge til ruten mellem Bøjden og Fynshav kunne i weekenden for første gang vise sine flydeevner ved søsætningen på det tyrkiske værft Cemre. Se video i vedhæftede link.

Molslinjens nye elfærge til Alslinjen, Nerthus, er nu flydende. Færgen blev i weekenden søsat i vandet ud for det tyrkiske værft Cemre, hvor både færgen til Alslinjen og en søsterfærge til Samsølinjen er ved at blive bygget.
Til tudende skibshorn og tonerne af ”I like to move it” gled færgen stille og roligt i vandet i den vellykkede søsætning.
Nerthus og søsterskibet Tyrfing er en vigtig del af den grønne omstilling hos Molslinjen, hvor de to elfærger afløser ældre dieselfærger på Alslinjen mellem Bøjden og Fynshav og på Samsølinjen mellem Kalundborg og Ballen.
De to elfærger er udviklet i et samarbejde mellem Molslinjens teknikere og eksperterne på værftet i Tyrkiet, og skibene vil sætte helt nye standarder for elfærger herhjemme, når det gælder kapacitet og hastighed.
Nerthus skal indsættes på Alslinjen sidst på året, mens Tyrfing på Samsølinjen skal sættes i drift i begyndelsen af 2025.
Kontakter
Jesper MaackPR & Communication Manager
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkLinks
Om Molslinjen
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab. Med en flåde på 15 skibe driver selskabet i alt ni ruter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen og Samsølinjen. I 2023 overtog Molslinjen det Helsingborgbaserede rederi, ForSea, med ruten mellem Helsingør og Helsingborg. Ruten er senere blevet omdøbt til Øresundslinjen. Tilsammen har færgerne mere end 15 millioner gæster årligt. Ruterne Aarhus – Odden, Ebeltoft – Odden og Rønne – Ystad betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier. I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Viborg, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1800 medarbejdere. Mere info: www.molslinjen.dk
CSR: Molslinjen Commitment / Molslinjen Code of Conduct for Business Relationships.
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Tyrfing i modvind på vej mod Danmark31.10.2025 12:47:18 CET | Pressemeddelelse
Samsølinjens nye elfærge kæmper sig i disse dage mod Danmark. Modvind, høje bølger og dårligt vejr i Middelhavet har været skibets følgesvend på hele den første del af turen - og derfor tog kaptajnen en beslutning om at gå i havn i går.
Samsølinjens elfærge sejler hjem23.10.2025 08:23:59 CEST | Pressemeddelelse
Samsølinjens kommende elfærge, Tyrfing, begynder nu sin lange tur hjem fra vandet ved værftet Cemre Shipyard lige syd for Istanbul i Tyrkiet. Her er den sidste af Molslinjens to nye elfærger til Alslinjen og til Samsølinjen netop meldt klar til at sejle mod Danmark.
Starkt höstlov för Molslinjen20.10.2025 14:29:32 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjen hade fullt upp under höstlovet – eller efterårsferien, som den kallas i Danmark. Många valde sjövägen, och rederiets tio färjelinjer var bara 363 passagerare från att slå rekordet från 2019 – det senaste normala året före pandemin. Den starka hösttrafiken följde på en intensiv sommar, då över fem miljoner passagerare reste med Molslinjen.
Stærk efterårsferie for Molslinjen20.10.2025 14:29:32 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjens færger har haft travlt i efterårsferien. Mange passagerer valgte vandvejen, og rederiets ti færgeruter var blot 363 passagerer fra at slå rekorden fra 2019, altså det seneste normale år før corona. Efterårets høje belægning kommer efter en travl sommer, hvor over fem millioner passagerer sejlede med Molslinjens færger.
Högsta på 25 år: Gående resenärer på Öresundslinjen i augusti2.9.2025 10:29:47 CEST | Pressemeddelelse
Landgångarna på Öresundslinjens färjor har blivit flitigt använda i augusti. Antalet gående resenärer har inte varit så högt på över 25 år. 372 497 resenärer reste till fots – en nivå som senast noterades i augusti 1999, alltså innan öppningen av Öresundsbron.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum