Hedensted Kommune

Rygproblemer gør Hedensted-borgmester lidt mindre aktiv i en periode

Del

Hedensteds borgmester Ole Vind har gennem en periode døjet med rygproblemer, som nu kalder på mere tilbundsgående undersøgelser og behandling.

Borgmesteren vil dog stadig kunne varetage langt de fleste af sine arbejdsopgaver og pligter, men ser sig i en forhåbentlig kortere periode nødsaget til at skrue ned for sine især udadvendte aktiviteter.

Det betyder, at man rundt omkring i kommunen ikke vil se helt så meget til borgmesteren som hidtil, når det gælder f. eks. møder og repræsentative opgaver som indvielser og receptioner.

”Som borgmester føler jeg et stort ansvar for at kunne varetage mine opgaver og fortsat levere en stor arbejdsindsats. Men jeg er også nødt til at lytte til kroppens signaler, og de siger mig, at jeg nu er nødt til at fokusere på, at rygproblemerne ikke forværres. Det kræver lidt flere pauser og tid til undersøgelser og behandling. Jeg håber, at jeg forhåbentlig inden for en kort tidshorisont kan blive smerterne kvit og være oppe i fulde omdrejninger igen,” siger Ole Vind.

Der vil løbende blive taget stilling til, om borgmesteren i visse tilfælde vil kunne afløses af en anden repræsentant for kommunen. 

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Hedensted Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Hedensted Kommune

5,2 mio. kr. på vej til udvikling i Hedensted midtby og i Juelsminde11.4.2025 12:53:58 CEST | Pressemeddelelse

Udvalget for bæredygtig udvikling af bymidter uddelte i går et pænt millionbeløb til byudvikling i en række danske byer. Blandt de heldige modtagere er Hedensted og Juelsminde i Hedensted Kommune, som samlet set modtager 5,2 mio. kr. I Hedensted gives penge til udvikling af Trykkeriparken, sammenbinding af Trykkeriparken og Østerbrogade, midtbyens kommende restaurant- og kulturgade, og forskønnelse af området ved jernbanetunnellen, mens begge byer får midler til at styrke handelslivet i bycentrene.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye