Vi får mere og mere plads i vores boliger
Vi får stadig mere plads i vores boliger. Mest plads har dem, som bor i hus, mens dem, der bor i lejlighed, må tage til takke med cirka 15 kvadratmeter færre pr. person.
I en moderne bolig skorter det ikke på plads. År for år har vi i Danmark fået stadig flere kvadratmeter at boltre os på i vores boliger. Det viser en opgørelse fra Danmarks Statistik, som ejendomsmæglerkæden Estate har analyseret.
Siden 2013 har personer, der bor i parcelhus således, fået 2,7 kvadratmeter mere, mens personer, der bor i lejlighed, har fået 0,7 kvadratmeter mere plads i deres bolig.
- Det er ikke fordi, at vi som sådan higer efter mere plads. Udviklingen er primært udtryk for, at et stigende antal danskere vælger at bo for sig selv. Den udvikling betyder, at pladsen pr. person i boligen stiger. Og intet tyder på, at den udvikling er ved at aftage, siger Thomas Hovgaard, der er presseansvarlig i Estate.
Personer der bor i parcelhus, er dem, som har mest plads. Her har en person i gennemsnit 59,9 kvadratmeter, mens personer i etageboliger har 45,6 kvadratmeter. Den store forskel mellem de forskellige boligtyper mht. antallet af kvadratmeter, skyldes hovedsageligt to forhold.
- For det første er huse generelt større end lejligheder. Og for det andet er kvadratmeterpriserne på lejligheder typisk højere end på huse. Samtidig er tilflytningen størst til landets store byer, hvor den primære boligform er lejligheder, siger Thomas Hovgaard.
En udfordring ved denne udvikling er ifølge ham, at den går mod de klimamæssige ambitioner, der er fastsat politisk.
- Når vi år for år får mere plads i vores boliger, betyder det alt andet lige også, at hver person i gennemsnit skal bruge mere energi til opvarmning. For at reducere boligmassens klimaaftryk, ville den modsatte udvikling, hvor vi i stedet fik mindre plads pr. person, derfor være mere hensigtsmæssig, siger Thomas Hovgaard.
Gennemsnitligt areal (målt i kvadratmeter) pr. person |
||||||
2013 |
2015 |
2017 |
2019 |
2021 |
2023 |
|
Parcel- og stuehuse |
57,2 |
57,9 |
58,3 |
58,8 |
59,6 |
59,9 |
Række-, kæde- og dobbelthuse |
48,5 |
48,7 |
48,8 |
49,3 |
50 |
50,5 |
Etageboliger |
44,9 |
44,5 |
44 |
44,2 |
45,1 |
45,6 |
Kilde: Danmarks Statistik |
Kontakter
Thomas HovgaardPresseansvarlig
Tlf:3083 1052Om Estate
Estate er en landsdækkende ejendomsmæglerkæde med 90 forretninger fordelt over hele Danmark. Kædens ejendomsmæglere har alle stort lokalkendskab og mange års erfaring med at hjælpe danskere med køb og salg af bolig.
Estate er ejet af Nykredit Mægler, som er en del af Nykredit.
Følg pressemeddelelser fra Estate
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Estate
Der var fuld fart på boligmarkedet i 202416.1.2025 11:59:03 CET | Pressemeddelelse
Med mere end 85.000 bolighandler, endte boligsalget i 2024 væsentligt højere end i både 2022 og 2023. Samtidig steg boligpriserne over hele landet for både huse og ejerlejligheder – flere steder markant.
Har du overblik over din boligskat i 2025?16.12.2024 13:53:26 CET | Pressemeddelelse
Ny opdateret version af den populære boligskatteberegner gør det nu muligt for dig at få en indikation af din boligskat i 2025. Er du blandt de mange boligejere, som har fået en for høj skatterabat, kan du samtidig se, hvor meget du risikerer at skylde.
Hjælp den grønne omstilling på vej - og øg din boligs værdi13.12.2024 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Vidste du, at du kan bidrage til den grønne omstilling samtidig med at du forbedrer din bolig og øger dens værdi?
Den første sne er faldet – Hvornår skal du ud og skovle?21.11.2024 12:41:03 CET | Pressemeddelelse
Vinteren nærmer sig, og den første sne er nu faldet. Ude på vejene kører sneploven og saltbilen, men hvad med inde på fortovet? Hvem skal rydde sne, salte og gruse dér? Og hvad, hvis der sker en ulykke på dit fortov?
Ejerlejlighedsejerne er de hårdeste prisforhandlere lige nu24.10.2024 12:48:34 CEST | Pressemeddelelse
Alle nøgletal for september måned viser, at markedet for ejerlejligheder befinder sig i en liga for sig. Den udvikling vil fortsætte, lyder vurderingen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum