2012: Øget overskud og resultat for Apollo / Kuoni Outbound Nordic

Kuoni Outbound Nordic, der blandt andet omfatter Apollo i Danmark, Sverige, Norge og Finland samt Falk Lauritsen, leverer et 2012 resultat på SEK 293 millioner, en stigning på 13,9 procent. Omsætningen steg med 5,4 procent fra SEK 6,8 milliarder til SEK 7,2 milliarder.
2012 var et udfordrende år for rejsebranchen hovedsageligt på grund af euro-krisen og en vis overkapacitet i markedet. En god kapacitetsplanlægning, kombineret med efterspørgslen, som den dårlige sommer indebar, gav et positivt resultat. Stigningen i efterspørgslen blev opretholdt gennem hele andet halvår. Samlet set førte det til, at både omsætning og resultat steg i 2012.
- 2012 var et udfordrende år, men takket være en kombination af en fornuftig håndtering af overkapaciteten i markedet, effektiv prisfastsættelse, samt at virkningerne af de store omvæltninger i Grækenland ikke blev mærkbare for de rejsende i landet, kan vi se tilbage på et godt 2012, siger Mats Dahlquist, COO i Kuoni Nordic.
Virkningerne af det arabiske forår har fortsat påvirket efterspørgslen på rejser, fortrinsvis til Egypten. Kombineret med euro-krisen har det arabiske forår haft en vis påvirkning af efterspørgslen på rejser.
Starten af 2013 ser positiv ud. Salget i de nordiske lande ligger 4 procent over niveauet på samme tidspunkt i 2012. Salget af sommerrejser er den seneste måned øget betragteligt.
Moderselskabet Kuoni Travel Holding Ltd, som er registreret på Zürich Stock Exchange, rapporterede en omsætningsstigning på 14,4 procent fra CHF 5.111 millioner til CHF 5.845 millioner, samt et resultat på CHF 119,3 millioner.
For mere information:
Mats Dahlquist, COO i Kuoni Nordic, mob.: +46 704 801279
Kontakter
Glenn Bisgaard
glenn.bisgaard@apollorejser.dk
Om Apollo Rejser
Apollo Rejser er en af Nordens førende rejsearrangører med en million rejsende om året. Vi arrangerer traditionelle pakkerejser, træningsrejser, cruise, storbyferier og fleksible pakkerejser, hvor du selv vælger rejsemål, rejselængde og hotel. Sammen med specialrejsearrangørerne Golf Plaisir, Lime Travel og Xtrabel samt træningsresortet Playitas er Apollo en del af DER Tour Nordic AB. Vi arbejder aktivt med bæredygtige rejser og har været Travelife-certificerede siden 2016. Læs mere på Apollorejser.dk.
Følg pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Flere vælger charter i urolige tider22.4.2025 08:53:00 CEST | Pressemeddelelse
Apollo oplever en stigning på 20 procent i antallet af nye charterrejsende sammenlignet med sidste år. Det er ikke en tilfældighed, lyder det fra rejsearrangøren.
Apollo udvider med flere rejser til charmerende Porto10.4.2025 09:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Apollo styrker sit fokus på Portugal og tilbyder nu fleksible rejser til Porto – en by, hvor strandliv, kunst, gastronomi, arkitektur og fodbold smelter sammen.
Fem grunde til, at rekordmange vælger Grækenland som årets sommerdestination7.4.2025 08:47:00 CEST | Pressemeddelelse
Apollo melder om en stigning på hele 20 % i salget af rejser til Grækenland denne sommer. Og det er næppe tilfældigt. At Grækenland føles trygt at rejse til, er ifølge rejsearrangøren blot en af forklaringerne.
95 pct. udsolgt: Apollo melder om fyldte påskeflyvninger31.3.2025 08:53:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er smæk på påskesalget hos Apollo. Grækenland, De Kanariske Øer, Emiraterne og Egypten står øverst på listen over de mest populære påskedestinationer.
Apollo udvider med endnu flere rejser til Italien24.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra de italienske alper udvider rejsearrangøren nu sit program med lanceringen af Puglia og Amalfikysten og tilbyder dermed i alt ti unikke destinationer i Italien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum