Ekstrafly til Tunesien

Apollo indsætter ekstrafly fra København til Tunesien. Det flyver i perioden fra den 22. juni til den 3. august som et ekstra højsæsonsfly. Ekstraflyet vil sikre, at yderligere 1.500 danskere kan holde sommerferie i Tunesien, der de seneste par år er blevet mere og mere populært blandt forkomne nordboere, der søger sol, varme og gode strande.
Apollo sender i forvejen cirka 15.000 rejsende fra Kastrup og Billund til Tunesien i løbet af sommersæsonen.
”Tunesien er blevet et mere og mere populært rejseland for danskere de seneste fem år, og salgstakten i år er igen endnu bedre end sidste år. Derfor indsætter vi ekstrafly dertil, som flyver en gang ugentligt i skolernes sommerferie. Dette som supplement til de 15.000 rejsende til Tunesien, vi har i forvejen fra Kastrup og Billund”, konstaterer Rikke Koks Andreassen, kommunikationschef Apollo.
Tunesien råder over nogle af de mest kridhvide strande, og herudover er hotelstandarden høj.
Prisniveauet er endvidere favorabelt, og det gælder både i lokalområderne på restauranter og i basarer, men det gælder også for hotellerne. En 14 dages rejse til Tunesien kan typisk koste mellem 3.000 kr. og 4.000 kr. mindre end en tilsvarende rejse til Spanien eller det græske øhav, som dog stadigvæk tæller blandt Apollos allermest populære rejselande om sommeren.
Lommepengene rækker langt, men også oplevelsesmuligheder som kamelridning i Saharaørkenen, udforskning af gamle byer og indkøb i fine basarer er noget, danskerne gør i Tunesien. Apollo tilbyder rejser til både Hammamet og Sousse.
I 2012 viste tallene fra UN World Tourism Organisation (UNWTO), at der var store stigninger af rejsende til Afrika, bl.a. som følge af flere rejsende til Tunesien og Egypten.
Hvorfor kan danskerne godt lide Tunesien?
Spørger man Apollos fanbase på Facebook-siden, hvad det er ved Tunesien som rejseland, der trækker, svares der sådan:
- Tunesien har nogle af de fineste og mest kridhvide sandstrande: 40 %
- Det er sjovt at tage på ørkentur og ride på kameler: 17 %
- Tunesien har dejlige hoteller: 11 %
- Flyveturen til Tunesien er kun på 4,5 time: 7 %
- Der er noget for enhver smag i Tunesien, for hele familien og for begge køn: 7 %
- Andet: 7 %
- Den tunesiske gastronomi er god: 5 %
- Der er mange gode basarer i Tunesien, hvor tæpper og andet kan købes billigt: 2 %
- Tuneserne er gode til spontan hygge, med the til – 2 %
- Afslapning og velvære er i højsædet i Tunesien: 2 %
251 personer svarede på undersøgelsen på Apollos Facebook-portal.
Der er ydermere 44 kommentarer, der veksler mellem uddybning af svarmulighederne og vejret som en vigtig faktor i Tunesien.
Kontakter
Glenn Bisgaard
glenn.bisgaard@apollorejser.dk
Om Apollo Rejser
Apollo Rejser er en af Nordens førende rejsearrangører med en million rejsende om året. Vi arrangerer traditionelle pakkerejser, træningsrejser, cruise, storbyferier og fleksible pakkerejser, hvor du selv vælger rejsemål, rejselængde og hotel. Sammen med specialrejsearrangørerne Golf Plaisir, Lime Travel og Xtrabel samt træningsresortet Playitas er Apollo en del af DER Tour Nordic AB. Vi arbejder aktivt med bæredygtige rejser og har været Travelife-certificerede siden 2016. Læs mere på Apollorejser.dk.
Følg pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Apollo Sports åbner nyt hotel på det græske fastland26.6.2025 08:54:00 CEST | Pressemeddelelse
Rejsearrangøren udvider sit fokus med endnu et dedikeret sportshotel, som bliver det fjortende af sin slags. Denne gang i Paleros-bugten på Grækenlands vestkyst.
Apollo lancerer rejser til Zanzibar24.6.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Palmer, kultur og krydderiplantager. Denne vinter kan rejsen gå til eventyrlige Zanzibar med Apollo.
Flere vælger charter i urolige tider22.4.2025 08:53:00 CEST | Pressemeddelelse
Apollo oplever en stigning på 20 procent i antallet af nye charterrejsende sammenlignet med sidste år. Det er ikke en tilfældighed, lyder det fra rejsearrangøren.
Apollo udvider med flere rejser til charmerende Porto10.4.2025 09:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Apollo styrker sit fokus på Portugal og tilbyder nu fleksible rejser til Porto – en by, hvor strandliv, kunst, gastronomi, arkitektur og fodbold smelter sammen.
Fem grunde til, at rekordmange vælger Grækenland som årets sommerdestination7.4.2025 08:47:00 CEST | Pressemeddelelse
Apollo melder om en stigning på hele 20 % i salget af rejser til Grækenland denne sommer. Og det er næppe tilfældigt. At Grækenland føles trygt at rejse til, er ifølge rejsearrangøren blot en af forklaringerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum