Hver tredje kvinde er lykkeligst på ferien

Mand, giv din bedre halvdel lykken i Valentinsdagsgave
Med Valentinsdag lige om hjørnet er gode råd dyre, når den eneste ene skal glædes med den helt særlige gave, der fortæller, hvor meget man egentlig elsker dem. Blomster og chokolade kan naturligvis til nøds gå an, men en rejse til den udkårne sikrer lykken – og det i højere grad hos kvinder end mænd. Hver tredje kvinde (32 pct.) er nemlig lykkeligst på ferien. Det viser en undersøgelse foretaget af Apollo blandt 1.000 danskere.
Valentinsdag må anses som den oplagte mulighed for at gøre kvinden i sit liv lykkelig. Og for hver tredje kvinde (32 pct.) kan lykken købes for penge. Her er står ferien nemlig højt på lykkeindekset.
Mens 29 pct. af danskerne fortæller, at deres lykkebarometer er helt i top på ferien, så gælder dette særligt for kvinder. Blandt mænd er det nemlig lidt mere end hver fjerde (27 pct.), der tilkendegiver, at de er lykkeligst, når de tilbringer en uge eller mere på langs.
Det viser en undersøgelse foretaget af Apollo blandt 1.000 danskere fra hele landet.
Lykken er ferie med poderne
Blandt børnefamilier er der endnu større grund til måske at skele til muligheden for at give en rejse som kærlighedsgave den 14. februar. Forældre med hjemmeboende børn er nemlig en del mere lykkelige på ferien end dem, der ikke har børn.
Således svarer knap fire ud af ti med hjemmeboende børn (37 pct.), at de er mest lykkelige på ferien, mens dette blot gælder hver fjerde (27 pct.) af dem, der ikke har børn at holde ferie med. Forældre med større børn har i øvrigt mere tendens til at forbinde ferie med det at være lykkelig.
”Vi håber da i høj grad, at ferie både er forbundet med lykke og kærlighed – og det uanset, om man rejser med børn eller ej. Lykken ved at sidde med fødderne i det varme sand, mens solen skinner en i ansigtet kan næsten ikke beskrives. Og faktum er jo, at et skud D-vitamin én eller flere gange i løbet af året både kan gøre noget for vores humør og for vores helbred, så ferie er en kærlighedsgave, der vil noget – også på længere sigt,” mener Glenn Bisgaard, kommunikationschef for Apollo.
Lige nu er der 1.000 kr. at spare på kærlighedsrejsen til Grækenland med den udkårne (med eller uden børn) hos Apollo. Se udvalget af Valentinsdagsrejser med Apollo her: http://www.apollorejser.dk/tilbudrabatter/valentinstilbud
Nøgleord
Kontakter
Glenn Bisgaard
glenn.bisgaard@apollorejser.dk
Vedhæftede filer
Links
Om Apollo Rejser
Apollo Rejser er en af Nordens førende rejsearrangører med en million rejsende om året. Vi arrangerer traditionelle pakkerejser, træningsrejser, cruise, storbyferier og fleksible pakkerejser, hvor du selv vælger rejsemål, rejselængde og hotel. Sammen med specialrejsearrangørerne Golf Plaisir, Lime Travel og Xtrabel samt træningsresortet Playitas er Apollo en del af DER Tour Nordic AB. Vi arbejder aktivt med bæredygtige rejser og har været Travelife-certificerede siden 2016. Læs mere på Apollorejser.dk.
Følg pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Flere vælger charter i urolige tider22.4.2025 08:53:00 CEST | Pressemeddelelse
Apollo oplever en stigning på 20 procent i antallet af nye charterrejsende sammenlignet med sidste år. Det er ikke en tilfældighed, lyder det fra rejsearrangøren.
Apollo udvider med flere rejser til charmerende Porto10.4.2025 09:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Apollo styrker sit fokus på Portugal og tilbyder nu fleksible rejser til Porto – en by, hvor strandliv, kunst, gastronomi, arkitektur og fodbold smelter sammen.
Fem grunde til, at rekordmange vælger Grækenland som årets sommerdestination7.4.2025 08:47:00 CEST | Pressemeddelelse
Apollo melder om en stigning på hele 20 % i salget af rejser til Grækenland denne sommer. Og det er næppe tilfældigt. At Grækenland føles trygt at rejse til, er ifølge rejsearrangøren blot en af forklaringerne.
95 pct. udsolgt: Apollo melder om fyldte påskeflyvninger31.3.2025 08:53:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er smæk på påskesalget hos Apollo. Grækenland, De Kanariske Øer, Emiraterne og Egypten står øverst på listen over de mest populære påskedestinationer.
Apollo udvider med endnu flere rejser til Italien24.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra de italienske alper udvider rejsearrangøren nu sit program med lanceringen af Puglia og Amalfikysten og tilbyder dermed i alt ti unikke destinationer i Italien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum