Flere danskere vælger den klassiske pakkerejse til
9.6.2022 08:01:00 CEST | Apollo Rejser | Pressemeddelelse

Hver anden, der rejser med Apollo denne sommer, har aldrig rejst med rejsearrangøren tidligere. En ny undersøgelse*, foretaget af rejsearrangøren, afslører, at direkte fly, enkelthed og sikkerhed er blandt hovedårsagerne til, at flere nu vælger pakkerejser.
Hele fem ud af ti af dem, der rejser med Apollo i år, er nye kunder hos rejsearrangøren. Flere vælger da også pakkerejser, fordi sikkerhed spiller en stor rolle, når vi skal bestille en ferie i 2022. Det viser en landsdækkende undersøgelse, som Apollo har foretaget.*
Ud over sikkerheden fremhævedes det i undersøgelsen, at de direkte fly, enkeltheden i en pakkerejse samt prisniveauet er med til, at flere lige nu vælger den klassiske pakkerejse til.
”Generelt oplever vi, at behovet for tryghed er stort. Måske større end nogensinde før. Flere er blevet kloge af skade eller kender nogle, der har fået tid og penge i klemme, når de har bestilt fly og hotel separat for så at få aflyst deres rejse eller ændret afgange i corona-perioden, hvor der var stor usikkerhed for alle parter. Det er kedeligt at få forkortet ferien, men endnu værre at have betalt fuld pris for hotellet, som du måske ikke kan bruge. Bestiller man i stedet en klassisk pakkerejse, der er omfattet af pakkerejsegarantien, kan man altid tage kontakt til Apollo, hvis der skulle ske noget,” forklarer Glenn Bisgaard, salgsdirektør hos Apollo.
Færre chartermyter
De nye rejsevaner er også med til at tage luften ud af de klassiske chartermyter, der bl.a. går på, at det er dyrere at rejse på charterferie end at sammensætte rejsen selv.
”Det er klart, at vores priser er drevet af efterspørgsel. Men ser man på rejserne denne sommer, så opdager man hurtigt, at det ofte er både svært og dyrt at finde direkte flyvninger og hoteller i samme kategorier som dem, vi tilbyder, på egen hånd,” siger Glenn Bisgaard.
En anden myte, som synes at blive aflivet, er, at charterarrangører opererer med dårligere flyvetider og -dage. Det er, ifølge Glenn Bisgaard, helt forkert. Han fremhæver rejsearrangørens direkte flyvninger som et godt eksempel.
”Denne sommer tilbyder Apollo i alt 44 ugentlige flyvninger fra Danmark til nogle af sommeren mest eftertragtede destinationer i bl.a. Grækenland, Kroatien, Cypern og Spanien. Størstedelen af dem har afgang om morgenen, så man ikke mister en hel feriedag på at rejse. Samtidigt flyver vi fra tre luthavne i Danmark – fra Aalborg, Billund og Kastrup, hvilket betyder, at alle danskere kan komme nemt fra A-Z,” tilføjer Glenn Bisgaard.
*Undersøgelsen er gennemført af Mantap Global AB på vegne af Apollo i januar 2022. Resultaterne er baseret på i alt 4045 besvarelser fordelt på 1000 respondenter pr. land i hhv. Norge, Sverige, Danmark og Finland.
Nøgleord
Kontakter
Glenn Bisgaard
glenn.bisgaard@apollorejser.dk
Billeder
Om Apollo Rejser
Apollo Rejser er en af Nordens førende rejsearrangører med en million rejsende om året. Vi arrangerer traditionelle pakkerejser, træningsrejser, cruise, storbyferier og fleksible pakkerejser, hvor du selv vælger rejsemål, rejselængde og hotel. Sammen med specialrejsearrangørerne Golf Plaisir, Lime Travel og Xtrabel samt træningsresortet Playitas er Apollo en del af DER Tour Nordic AB. Vi arbejder aktivt med bæredygtige rejser og har været Travelife-certificerede siden 2016. Læs mere på Apollorejser.dk.
Følg pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Udenlandsferien er årets højdepunkt for danskerne31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Slår både jul, nytår, weekender og fødselsdage!
Nyhed! Apollo åbner direkte fly fra Aarhus Airport til Kreta30.3.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang kan midt- og østjyderne rejse med Apollo direkte fra Aarhus Airport. Rejsearrangøren lancerer en ny rute til Kreta - et af danskernes absolutte favoritrejsemål.
Leif Vase Larsen forlader DERTOUR Group18.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter 25 år i DERTOUR Group har Leif Vase Larsen, CEO International, valgt at fratræde sin stilling ved udgangen af april 2026. Fra den 1. maj starter han i en ny rolle uden for koncernen.
Hvem er du på ferie?17.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse afslører danskernes feriepersonligheder.
Ingen prisstigning på Apollos charterrejser trods stigende brændstofpriser13.3.2026 10:29:18 CET | Pressemeddelelse
Mens flere flyselskaber varsler højere billetpriser som følge af stigende brændstofomkostninger, fastholder Apollo priserne på sine charterrejser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
