Coop Danmark A/S

Ny kommerciel direktør i 365discount

Del

Coop henter direktør fra Lidl

Rasmus Pape er ansat som ny kommercielle direktør for 365discount. Han kommer med mere end 18 års erfaring inden for discount og detailhandel, hvor han de seneste år har haft titlen som indkøbs- og marketingdirektør hos Lidl Danmark.

Rasmus Pape, 48 år, tiltræder 1. august, hvor han også får ansvaret for 365discounts marketingafdeling.

”Jeg er meget begejstret for min fremtid sammen med 365discount. Discountbranchen har altid ligget mit hjerte nært, og jeg har siden 365discounts begyndelse fulgt dem på deres spændende mission. Derfor er det en stor glæde snart at træde ind i min nye rolle,” siger Rasmus Pape.

Kædedirektør hos 365discount, Michael Tilsted, siger om Rasmus Pape i teamet:

”Det er en stor glæde at kunne byde Rasmus velkommen til 365discount. Han bringer en kombination af dyb faglig ekspertise og menneskelig indsigt til 365discount. Det er nogle kvaliteter, der stemmer overens med vores: Mod til at gøre en forskel og vores kerneværdier om ejerskab, ordentlighed og god energi.”

Indtil Rasmus Papes officielle tiltrædelse 1. august vil HR Chef for 365discount, Thomas Larsen, varetage rollen som interim kommerciel direktør.

Yderligere information: Kædedirektør Michael Tilsted, michael.tilsted@coop.dk

Vedhæftet til fri brug: Foto af Rasmus Pape

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Salget af dagligvarer stiger stærkt syd for grænsen4.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Gennem det seneste år er salget af de mest almindelige fødevarer som mælk, frugt og grønt, kød og pålæg steget med over 10 procent i de tre store butikker, som Coop har syd for grænsen, Fakta Tyskland. ”Vi sælger stadig de store traditionelle grænsehandelsvarer – øl, vand og slik – men det er på de øvrige dagligvarer, at vi oplever den store vækst, både lige nu og over hele det seneste år,” siger direktør Kasper Allermann, Fakta Tyskland. Prisstigningerne på dagligvarer i Danmark generelt har fået flere danskere til at købe flere af deres basale dagligvarer, når de er i Tyskland. ”Vi har hele tiden satset på at have et større udvalg af almindelige dagligvarer, og ikke kun satse på øl, vand og slik. Det giver bonus nu, ikke mindst fordi vi også kan tilbyde mange af de gode varer fra Coop,” siger Kasper Allermann. Hvis man undrer sig over, hvordan det er muligt at sælge de samme varer billigere i Tyskland end i Danmark, er forklaringen mindre moms, færre afgifter og et generelt lavere om

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye