Coop Danmark A/S

Ny kommerciel direktør i 365discount

4.4.2024 07:30:00 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Del

Coop henter direktør fra Lidl

Rasmus Pape er ansat som ny kommercielle direktør for 365discount. Han kommer med mere end 18 års erfaring inden for discount og detailhandel, hvor han de seneste år har haft titlen som indkøbs- og marketingdirektør hos Lidl Danmark.

Rasmus Pape, 48 år, tiltræder 1. august, hvor han også får ansvaret for 365discounts marketingafdeling.

”Jeg er meget begejstret for min fremtid sammen med 365discount. Discountbranchen har altid ligget mit hjerte nært, og jeg har siden 365discounts begyndelse fulgt dem på deres spændende mission. Derfor er det en stor glæde snart at træde ind i min nye rolle,” siger Rasmus Pape.

Kædedirektør hos 365discount, Michael Tilsted, siger om Rasmus Pape i teamet:

”Det er en stor glæde at kunne byde Rasmus velkommen til 365discount. Han bringer en kombination af dyb faglig ekspertise og menneskelig indsigt til 365discount. Det er nogle kvaliteter, der stemmer overens med vores: Mod til at gøre en forskel og vores kerneværdier om ejerskab, ordentlighed og god energi.”

Indtil Rasmus Papes officielle tiltrædelse 1. august vil HR Chef for 365discount, Thomas Larsen, varetage rollen som interim kommerciel direktør.

Yderligere information: Kædedirektør Michael Tilsted, michael.tilsted@coop.dk

Vedhæftet til fri brug: Foto af Rasmus Pape

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Coops informationsdirektør går på pension4.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse

Jens Juul Nielsen, der har været ansvarlig for Coop Danmarks interne og eksterne kommunikation de seneste 30 år, går på pension pr. 30. juni. ”Jeg tror, jeg langt fra er den eneste i branchen, der tænker Jens Juul, når Coop bliver nævnt. Jens har været rygraden i den altid saglige og nøgterne kommunikation, som har kendetegnet Coops kommunikation de sidste 30 år. Jens har været med, når det gik godt og mindre godt – men altid med en sikker og rolig hånd på kommunikationen, og det er absolut ikke givet, særligt i de forgangne år. I de 18 måneder, jeg har haft fornøjelsen af at arbejde sammen med Jens, har jeg lært meget, som jeg vil tage med mig videre. Jeg ønsker Jens alt det bedste, når pensionen skal nydes,” siger direktør Martin Hasgard Olesen. Rekrutteringen af en ny kommunikationschef påbegyndes nu. Samtidig udnævnes senior kommunikationsrådgiver Jacob Lassen, pr. 1 juni, til pressechef i en nyoprettet stilling. Jacob har været ansat i Coops kommunikationsafdeling i 6 år, og har g

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye