Børn og unge får én digital indgang i kommunen
3.4.2024 13:55:21 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
Ny side på Furesø Kommunes hjemmeside skal gøre det nemt for Furesøs børn at finde hjælp, hvis livet er svært fx på grund af alkohol eller vold i hjemmet.

Det skal være nemt for børn og unge at finde vej til hjælp i kommunen, når de har behov for vejledning eller støtte. Derfor har Furesø Kommune, ligesom alle andre kommuner i landet, oprettet en side til børn og unge på kommunens hjemmeside furesoe.dk. Her får børn og unge viden om deres rettigheder og hvem, de kan kontakte, hvis de fx bliver udsat for vold, eller de voksne i hjemmet drikker for meget alkohol.
Det er i forbindelse med den nye Barnets Lov, at alle kommuner er blevet bedt om at oprette én indgang for børn og unge på kommunens hjemmeside.
Hasan Yilmaz (A), der er formand for Handicap, Social og Psykiatri, glæder sig over forandringen.
”Med en ny indgang på hjemmesiden, der er målrettet børn og unge, giver vi børn og unge mulighed for selv at kontakte en børne- og ungerådgiver, hvis de har det svært. Jeg håber, at de vil gøre brug af den, så vi kan hjælpe dem og deres forældre med at komme på rette vej”, siger Hasan Yilmaz (A), formand for Handicap, Social og Psykiatri.
På hjemmesiden kan børn og unge også finde kontaktoplysninger til organisationer som Børns Vilkår, Sexlinien, TUBA, Girltalk og Headspace, hvis de har brug for at tale om specifikke problemstillinger som kærestesorger, konflikter i familien, seksualitet osv.
Kontakter
Hasan Yilmaz (A)
Formand for Handicap, Social og Psykiatri
Medlem af Økonomiudvalget
Katrine BirkVelfærdsdirektør i Furesø Kommune
Tlf:2285 2040kpd1@furesoe.dkKommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Politikere skal beslutte, om Hillerødmotorvejen skal overdækkes nu2.9.2026 17:04:45 CEST | Pressemeddelelse
Det vil koste op imod 1 mia. kr. af overdække 450 meter af Hillerødmotorvejen, og det dæmper ikke trafikstøjen mærkbart i forhold til at Vejdirektoratets højere støjskærme, viser omfattende analyse. Nu skal politikerne beslutte de næste skridt.
Furesø fortsat mest erhvervsvenlige kommune i Nordsjælland2.9.2026 16:18:42 CEST | Pressemeddelelse
Lokale virksomheder er tilfredse med den veluddannede arbejdskraft, og kommunen er god til at tiltrække den, men at beskæftigelsesindsatsen stadig kan forbedres, fremgår det af DI’s årlige erhvervsundersøgelse.
Vær med til at vise vej til fællesskaber i Furesø2.9.2026 10:53:39 CEST | Pressemeddelelse
Alle kan være med til at styrke lokale fællesskaber. Fælleskabsby Furesø inviterer til inspirationsaften i Farum om hvordan.
Kom til borgermøde om Furesøs økonomi de kommende år31.8.2026 12:20:53 CEST | Pressemeddelelse
Går man op i, hvordan Furesø Kommune skal prioritere sine penge, har man en gylden mulighed for indflydelse. Politikerne forhandler nemlig lige nu om, hvordan pengene skal fordeles og inviterer borgere til borgermøde den 9. september. Høringen fortsætter til den 15. september.
Tilfredsheden med Furesøs dagtilbud er steget31.8.2026 12:04:09 CEST | Pressemeddelelse
Forældrene i Furesø er mere tilfredse med deres børns dagtilbud end for fire år siden. En ny landsdækkende brugertilfredshedsundersøgelse viser, at næsten ni ud af ti forældre er tilfredse eller meget tilfredse med deres barns dagtilbud, og at tilfredsheden er steget markant siden 2022.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum