Mark A. Ainsworth udnævnt til leder af Ph.d.-skolen på Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Professor, dr.med., ph.d. Mark A. Ainsworth er udnævnt til leder af Ph.d.-skolen på Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Syddansk Universitet. Han tiltrådte 1. marts 2024.

Mark A. Ainsworth (62) har undervist medicinske studenter gennem mere end 25 år og har i samme periode været vejleder for flere ph.d.-projekter, hvilket har givet ham lysten til at gå dybere ind i arbejdet omkring drift og videre udvikling af den velfungerende ph.d.-skole på Det Sundhedsvidenskabeligt Fakultet, SDU.
– Det er en stor ære og glæde at overtage posten som ph.d.-skoleleder. Jeg har altid brændt for forskning, undervisning og vejledning. Jeg håber, at jeg i min nye stilling kan være med til at sikre videnskabelig uddannelse af højeste kvalitet, fortæller Mark A. Ainsworth.
- Derfor er Mark A. Ainsworth den helt rette afløser for Christian Godballe på posten. Mark har meget stor erfaring og viden inden for hele Ph.d.-skolens område, og han har tyngden til at styre Ph.d.-skolen videre på bedste vis som afløser for sin udmærkede forgænger på posten, lyder det fra dekan Ole Skøtt, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Mark A. Ainsworth udfører klinisk forskning inden for kroniske inflammatoriske tarmsygdomme, herunder Crohn’s sygdom og colitis ulcerosa. Han er overlæge og professor ved Afdeling for Medicinsk Mavetarmsygdomme S, Odense Universitetshospital (OUH) og Klinisk Institut, Syddansk Universitet (SDU).
Han har været hovedansvarlig for flere nationale og internationale, ikke-industrisponsorerede kliniske lægemiddelforsøg til belysning af brugen af biologiske lægemidler til behandling af kroniske inflammatoriske tarmsygdomme. Han har netop iværksat endnu et sådant studie. Industrien leverer talrige studier til belysning af biologiske lægemidlers sikkerhed og effekt; men disse retter sig primært mod at skabe evidens for, hvornår man skal påbegynde behandling, ikke hvornår man i givet fald kan ophøre med behandling eller reducere dosis. Sidstnævnte er klinisk meget interessant, men selvfølgelig ikke særlig interessant rent kommercielt. Af hensyn til fastlæggelse af behandlingsstrategier, er det vigtigt at sidstnævnte problemstilling også belyses i kliniske forsøg.
Mark A. Ainsworth har været tilknyttet Odense Universitetshospital som overlæge siden 2018. Han fik sin lægeeksamen fra Københavns Universitet i 1986. I 1992 opnåede han en ph.d.-grad og i 2000 en doktorgrad, begge fra Syddansk Universitet. Han har været ansat som klinisk lektor ved Københavns Universitet fra 2010 til 2018. Siden 2021 har Mark A. Ainsworth været professor ved SDU. Han har indtil videre nået en videnskabelig produktion på 127 publikationer (Web of Science) i internationale og nationale videnskabelige tidsskrifter.
Mark A. Ainsworth afløser Christian Godballe på posten, som han har bestridt siden 2018. Under Christian Godballes ledelse har mere har 624 personer opnået en ph.d.-grad, og der er indskrevet 815 nye ph.d.-studerende.
Kontakter
Chefkonsulent Tomas Homburg
Mail: thomburg@health.sdu.dk
Mobil: +45 6011 3059
Syddansk Universitet
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
www.sdu.dk
Links
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Erfaren universitetsdirektør fortsætter på SDU21.10.2025 14:39:34 CEST | Pressemeddelelse
SDU’s bestyrelse har forlænget ansættelsen af universitetsdirektør Thomas Buchvald Vind, der siden 2017 har stået i spidsen for universitetets administration.
Stephen King hædres med særlig H.C. Andersen-pris10.10.2025 08:59:54 CEST | Pressemeddelelse
Stephen King modtager en særlig H.C. Andersen-pris for sin fantasifulde og mørke fortællekunst, der har tryllebundet millioner af læsere verden over. Prisen markeres med et offentligt arrangement i Odense den 17. november.
Hedebølger i havet kan få oceanerne til at udlede mere CO29.10.2025 08:47:03 CEST | Pressemeddelelse
Vi ved allerede, at marine hedebølger kan skade havets dyr og koralrev. Nu viser et nyt studie, at de også kan svække havets evne til at lagre kulstof.
Nu begynder Danmarks største måling af bevægelse8.10.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 550.000 danskere modtager i dag et spørgeskema i e-Boks fra forskningsprojektet Danmark i Bevægelse. Målet er at gøre os mere aktive.
Christina Anne Vinter udnævnt til professor i obstetrik ved SDU3.10.2025 12:41:09 CEST | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i gravide med diabetes og overvægt og bidrage til udvikling, kvalitet og ny viden om forebyggende indsatser for mor og barn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum