Børns Vilkårs Landsindsamling slår endnu engang rekord: 16 mio. kr. på vej til BørneTelefonen og HØRT
5.4.2024 07:00:00 CEST | Børns Vilkår | Pressemeddelelse
Det rekordhøje beløb går til at drive og udvikle Børns Vilkårs rådgivningslinjer BørneTelefonen og HØRT, så der altid sidder en voksen klar, når børn og unge har brug for det – også om natten.

Tusindvis af indsamlere var med til at gøre en kæmpe forskel for børn og unge ved Børns Vilkårs Landsindsamling søndag den 17. marts.
Resultatet viser, at der endnu engang blev slået rekord med i alt 16 millioner kroner, som nu er på vej til BørneTelefonen og ungerådgivningen HØRT. Ved Børns Vilkårs Landsindsamling i 2023 blev der samlet 15,3 millioner kroner ind.
”Vi er dybt taknemmelige for det flotte resultat. Det er takket være alle, der har samlet ind, og alle, der har støttet, at vi fortsat kan gøre en afgørende forskel for børn og unge i Danmark,” siger Helle Tilburg Johnsen, vicedirektør i Børns Vilkår.
Mere end 63.000 samtaler med børn og unge
Pengene fra årets landsindsamling går til at sikre, at flest mulige børn og unge kan få hjælp, når de rækker ud til BørneTelefonen og ungerådgivningen HØRT, som begge er åbne døgnet rundt, alle årets dage.
”Sidste år havde vores rådgivere over 63.000 samtaler med børn og unge om alt fra forelskelse til vold og selvmordstanker. Der er et meget stort behov for gratis, anonyme rådgivningstilbud som vores, og her spiller pengene fra landsindsamlingen en afgørende rolle i, hvor mange børn og unge, vi kan hjælpe,” siger Helle Tilburg Johnsen.
Samarbejde med erhvervsliv har spillet vigtig rolle
Igen i år har Børns Vilkår haft et landsdækkende samarbejde med Bog & idé og Legekæden samt Imerco, som har taget imod indsamlingsbøtter og talt kontanter op.
”Det er vigtigt, at det er nemt for vores indsamlere at aflevere deres indsamlingsbøtte, uanset hvor i landet de bor. Vi er derfor også utrolig glade for samarbejdet med Imerco, Bog & idé og Legekæden og vil gerne sige en stor tak til alle de medarbejdere, der har hjulpet med at tage imod indsamlere og tælle penge op,” siger Helle Tilburg Johnsen.
Fakta
- Det er ottende gang, at Børns Vilkår afholder landsindsamling.
- 17.600 danskere tilmeldte sig som indsamlere i 2024, hvilket er det højeste antal nogensinde.
- Pengene fra landsindsamlingen 2024 går til at drive og udvikle Børns Vilkårs rådgivningslinjer BørneTelefonen og HØRT, så der altid sidder en voksen klar, når børn og unge har brug for det – også om natten.
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:20204459bornsvilkar.dkFølg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Gode råd til forældre: Hjælp dit barn trygt tilbage til skolens krav og fællesskaber9.8.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
For de fleste voksne er sommerferien hurtigt ovre, og meget er som regel uforandret, når man møder retur på arbejde tre uger senere. Som barn er sommeren anderledes lang, og den vante skoledag kan pludselig virke fjern og fremmed. Børns Vilkår råder til, hvordan man bedst hjælper sit barn godt tilbage i skole.
Børn og unge jagter uopnåelige kropsidealer: ”Udseende er vigtigere end personlighed”18.6.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange børn og unge føler sig pressede til at styre mod uopnåelige kropsidealer, og jo mere indhold om krop og udseende, de ser på sociale medier, jo mindre tilfredse er de med deres egen krop. For flere end halvdelen i 6. og 9. klasse bliver sport og motion en måde at ændre deres vægt eller størrelse. Det viser ny rapport fra Børns Vilkår.
Ny analyse af skolefravær: 12.000 elever går glip af mindst hver fjerde skoledag7.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
12.000 elever havde mindst 50 dages fravær sidste skoleår. Det er næsten en fordobling på fem år. Alligevel er der kun underrettet på omkring en tredjedel af eleverne, og størstedelen modtager hverken en social indsats eller specialundervisning. Det viser en ny analyse fra Børns Vilkår.
Vold mod børn med etnisk minoritetsbaggrund bliver sjældent opdaget1.5.2026 05:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Børn med etnisk minoritetsbaggrund fylder knapt tre gange så meget i sigtelsessager om vold i familien, som de udgør i den samlede børnebefolkning. Samtidig får kommunerne færre underretninger om børnegruppen. Det viser ny rapport fra Børns Vilkår.
Landsindsamling resulterer i 16 mio. kr. til BørneTelefonen og HØRT10.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pengene er talt op efter Børns Vilkårs landsindsamling, der blev afviklet søndag den 22. marts. Resultatet lyder på 16 millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum