Forfatteraften med Annette Bjergfeldt i Gudenåhuset i Bjerringbro
Forfatter Annette Bjergfeldt kommer til Bjerringbro d. 22. april, hvor hun vil fortælle om tro, håb og skøre familier med udgangspunkt i sine to fantastiske romaner ”Højsangen fra Palermovej” og ”Mr. Saitos Rejsebiograf”

"Mr. Saitos Rejsebiograf" er en uimodståelig odyssé om livsvilje, hjerterytmer og en fiskerdreng med rav i øjnene. Om søpapegøjer, løbske tangosko og kærlighed i alle størrelser. Første sætning lyder således: "Jeg blev undfanget på et dansegulv i Buenos Aires i 1927".
Den unge, smukke og oprørske mor, Fabiola, samt - som antydet - tango og sko er væsentlige ingredienser i bogen. Mor og datter tvinges til at flygte ud af Argentina og havner på en forblæst ø i Nova Scotia i Canada, blandt fiskere og andet godtfolk, et lille samfund, som ser frem til at Mr. Saitos rejsebiograf kommer forbi og giver kulturelle glimt fra verden.
Om at vove pelsen
Annette Bjergfeldts debutroman ”Højsangen fra Palermovej”, er anmelderrost og udgivet på 19 sprog. Forfatteren fortæller blandt andet om familier og længslen efter at høre til. Om at kurtisere tilfældet og vove pelsen, for ellers går lykken lige forbi.
"Vi ser frem til en uforglemmelig aften i selskab med Annette Bjergfeldt og hendes inspirerende fortællinger", lyder det fra Mette Bech Kristiansen fra Viborg Bibliotekerne.
Foredraget finder sted mandag den 22. april kl. 19.00 i Gudenåhuset, Bjerringbro Bibliotek. Billetter à 75 kr. købes på viborgbib.dk.
Kontakter
Mette Bech Kristiansen, Viborg Bibliotekerne
mbk@viborg.dk, 87873560, 87873434
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Paradis på jord - havernes kulturhistorie14.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bjerringbro Folkeuniversitet inviterer til en spændende rejse gennem havernes kulturhistorie med Karin Esmann Knudsen tirsdag den 29. april
Varsler og myter om vejret – foredrag med meteorolog Jesper Theilgaard på Hovedbiblioteket i Viborg7.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med mere end 40 års erfaring som vejrformidler, herunder sin tid som tv-meteorolog på DR, har Jesper Theilgaard en unik indsigt i klimaets udvikling
Funk, reggae og afrorytmer for børnefamilier i Viborg Kommune3.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I samarbejde med Levende Musik i Skolen, inviterer Viborg Bibliotekerne til en forrygende familiekoncert med det erfarne orkester ”Drums Across”.
Børnekunst og H.C. Andersen-hyldest i Gudenåhuset2.4.2025 13:59:37 CEST | Pressemeddelelse
”H.C. Andersens liv og eventyr – fra fattig skomagersøn til verdensberømt eventyrdigter”. Sådan lyder temaet for dette års børnekunstudstilling i Gudenåhuset i anledning af, at det i år er 150 år siden den berømte eventyrdigter døde - kig forbi og se de skønne værker, som børnene har fremstillet
Forårskoncert med Sing4fun og Viborg Big Band27.3.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Oplev kulminationen på et spændende samarbejde mellem Viborg Big Band og Viborg-koret Sing4Fun til en forrygende og energisk koncert d. 9. april på Hovedbiblioteket i Viborg
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum