Lars Løkke Rasmussen markerer 75-året for NATO
Udenrigsministeren rejser i dag til Bruxelles for at mødes med NATO’s udenrigsministre, hvor Alliancens 75-års jubilæum den 4. april markeres. Det er også det første ministermøde, hvor Sverige deltager som NATO-medlem.
På mødet vil udenrigsministrene blandt andet drøfte NATO’s afskrækkelses- og forsvarsprofil i lyset af den skærpede trussel fra Rusland. I den henseende skal NATO-landenes fortsatte støtte til Ukraine også drøftes, ligesom Ukraines udenrigsminister Dmytro Kuleba deltager i det NATO-Ukraine Råd, som blev oprettet sidste år til topmødet i Vilnius. Derudover skal NATO’s udenrigsministre diskutere vejen frem mod det næste NATO-topmøde til sommer i Washington D.C.
”Jeg glæder mig til endeligt at kunne byde min svenske kollega, Tobias Billström, velkommen omkring bordet som allieret. Sveriges optagelse var utænkelig for blot få år siden – og er et eksempel på, at NATO er vigtigere end nogensinde. Det er et klart signal, at Alliancen på sin 75 års fødselsdag aldrig har været større og stærkere. Den styrke skal vi bruge til at fortsætte vores støtte til Ukraine, der nu i mere end to år har skulle forsvare sig mod Ruslands ulovlige angrebskrig. Det er vigtigt, at vi fastholder og langtidssikrer vores støtte til Ukraine,” siger Lars Løkke Rasmussen.
Foruden Ukraine, deltager Australien, New Zealand, Sydkorea, Japan og EU også i dele af mødet for at drøfte fælles sikkerhedsudfordringer.
For yderligere kontakt: Presserådgiver for udenrigsministeren Caroline Secher Andersen // +45 24 62 58 73 // caroan@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark leverer innovativ finansiering til tilpasning i Afrika12.11.2025 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dronningen holder tale ved lanceringen af ”Adaptation Finance Window for Africa” på COP30.
Styrket samarbejde mellem Danmark og Armenien11.11.2025 15:05:59 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med den armenske udenrigsministers besøg i Danmark d. 11.-12. november underskrives ny samarbejdsaftale med fokus på bl.a. grøn omstilling
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.11.2025 10:31:53 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 11. november 2025 kl. 15.00.
Dansk eksport i september 202510.11.2025 14:28:14 CET | Pressemeddelelse
I september 2025 steg Danmarks samlede eksport 3,4 pct. i forhold til august. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 6,5 pct.
Stor kvantekonference på dansk jord sætter fokus på, hvordan teknologi og forskning kan bane vejen for et stærkere Europa10.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 10. november-onsdag den 12. november er Danmark vært for en stor kvantekonference.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum