Direkte Alicante-rute fra Aarhus går i luften påskedag
Norwegian letter for første gang nogensinde fra Aarhus Airport den 31. marts. Turen går direkte til Alicante, der er den første af tre nye destinationer, som Norwegian sætter på rutekortet fra den østjyske lufthavn i sommersæsonen 2024.

Norwegian starter nu deres flyvninger fra Aarhus Airport med en splinterny rute til Alicante. Som et kæmpe påskeæg triller Alicante for første gang ind på afgangstavlen i den østjyske lufthavn. Dernæst følger flyvningerne til Malaga den 6. april og den 3. maj til Palma de Mallorca. De nye ruter tapper direkte ind i den vækst, som lufthavnen har oplevet inden for internationale rejsende. I 2023 kunne lufthavnen således notere den bedste sommer nogensinde med 44 procent flere internationale rejsende i juni, juli og august end i samme periode i 2019. Den vækstrejse tager Norwegian nu del i. I første omgang kommer Norwegian ind i sommersæsonen med en sædekapacitet på omkring 50.000 rejsende til de tre spanske soldestinationer.
“Vi er meget glade for, at vi nu åbner vores allerførste ruter fra Aarhus Airport og dermed kan byde en masse nye passagerer fra Aarhus og omegn velkommen ombord. Aarhus Airport har opnået en imponerende vækst de seneste år, og vi ved, at de her tre sommerdestinationer er blandt favoritterne – så vi er sikre på, at de bliver godt taget imod”, siger Magnus Thome Maursund, Chief Commercial Officer i Norwegian.
Aarhus Airport glæder sig til, at de karakteristiske haleror med kendte nordiske personligheder og de særdeles brændstofeffektive moderne rødnæsede fly bliver et hverdagssyn i Aarhus Airport.
”Norwegian har et super stærkt produkt og er ét af danskernes foretrukne lavprisflyselskaber. Mange østjyder har et særligt forhold til Alicante og rejser dertil flere gange om året. Dem kan vi nu imødekomme med en direkte rute kun 30 minutter fra Aarhus. Det er godt set af Norwegian. Samtidig er ruterne til Malaga og Palma de Mallorca et stærkt supplement til vores allerede eksisterende udbydere. Rejseappetitten er massiv, og vi har modtaget stor positiv respons i markedet for at indsætte flere fly til de spanske favoritter”, siger Lotta Sandsgaard, som er administrerende direktør i Aarhus Airport
Alicante-ruten går i luften den 31. marts 2024 med to ugentlige afgange torsdag og søndag. Dernæst følger Malaga den 6. april 2024 med en lørdagsafgang, mens det første fly til Palma de Mallorca letter den 3. maj 2024 med to ugentlige afgange mandag og fredag.
Kontakter
Tina Baungaard-JensenKommunikationschefAarhus Airport
Tlf:+45 41 28 10 01tbj@aar.dkOm Aarhus Airport
Aarhus Airport A/S’ ambition er at være østjydernes foretrukne lufthavn og forbinde Østjylland med populære storbyer og andre attraktive rejsemål. Med afgange til destinationer i hele Europa sigter lufthavnen mod at imødekomme forventningerne hos det jyske erhvervsliv såvel som hos fritidsrejsende i lufthavnens optageområde, der er Jyllands største. Lufthavnen er igennem de seneste år blevet totalmoderniseret og udvidet til dobbelt størrelse.
I 2024 er Aarhus Airport A/S vært for Europas vigtigste luftfartskonference, Routes Europe, der er en mødeplatformen for luftfarts-branchens beslutningstagere. Aarhus Airport A/S er ejet af Aarhus Kommune, Syddjurs Kommune, Norddjurs Kommune og privatinvestor Staus A/S. Køreturen til Aarhus Airport tager cirka 30 minutter fra Aarhus.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Airport
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Airport
Rekordmange rejsende i maj og rift om sommerrejser i Aarhus Airport3.6.2025 07:12:44 CEST | Pressemeddelelse
54.372 passagerer rejste gennem Aarhus Airport i maj måned. Rejsende mellem Aarhus og København står for en stigning på 22 procent, mens chartertrafikken rammer en vækst på 30 procent. Sommerrejserne bliver også revet væk.
Tyrkiets ambassadør sender Pegasus Airlines i luften fra Aarhus Airport7.5.2025 11:06:58 CEST | Presseinvitation
Ambassadør Riza Hakan Tekin klipper den røde snor, når Pegasus Airlines åbner den nye direkte rute mellem Aarhus og Antalya den 9. maj 2025.
Aarhus Airport A/S er i forhandling med ny international investor2.5.2025 07:03:07 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt underskrevet Term Sheet vedrørende investering i Aarhus Airport er i hus. Aftalen baner vejen for langsigtet strategisk udvikling af lufthavnen.
Nordjyske Viggo løber Danmarks første lufthavnsmaraton den 23. april15.4.2025 16:12:05 CEST | Presseinvitation
Viggo Iversen fra Hanstholm skal løbe Danmarks første maraton i en lufthavn. Det sker onsdag den 23. april kl. 6.30-11.45 i Aarhus Airport.
Større SAS-fly mellem Aarhus og København øger trafikken ud i verden25.3.2025 07:08:46 CET | Pressemeddelelse
Flagskibet for SAS’ europæiske flåde, Airbus A320, introduceres nu på ruten mellem Aarhus og København. Det betyder øget trafik til europæiske og internationale destinationer via København med kortere transit.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum