If tilbyder ansatte at udskifte helligdage for at kunne fejre egne traditioner
Mens de fleste arbejdspladser i finanssektoren har lukket ned i påsken, er der folk på arbejde hos Nordens største forsikringsselskab. Med et nyt initiativ og en ekstraordinær godkendelse fra lokale fagforeninger tilbyder If, at medarbejderne kan erstatte udvalgte helligdage med en dato, der er mere i overensstemmelse med medarbejderens individuelle kulturelle eller religiøse overbevisning. Langfredag og 2. påskedag er to af de mulige helligdage.

Ikke blot i Danmark, men også i Norge, Sverige og Finland er der If-ansatte på arbejde Langfredag og 2. påskedag. Forsikringsselskabet har på nordisk plan introduceret muligheden for, at medarbejdere kan tilpasse deres arbejdsplaner til deres religiøse eller kulturelle overbevisninger.
If forklarer tiltaget som en del af de løbende bestræbelser på at skabe et inkluderende og respektfuldt arbejdsmiljø for alle.
”I stedet for at forvente, at alle medarbejdere holder fri på traditionelle helligdage, har vi besluttet at forfølge en mere fleksibel tilgang. Det indebærer, at medarbejderne har mulighed for at vælge at arbejde på udvalgte helligdage og i stedet tage fri på dage, der er mere i overensstemmelse med deres religiøse overbevisning”, forklarer Judy Husen, der som Employer Relation Specialist i If har deltaget med dansk input i den nordiske beslutning.
Med tiltaget håber If at give medarbejderne den nødvendige fleksibilitet til at fejre og hellige sig deres religiøse og kulturelle traditioner og få det tilpasset deres arbejdsrelaterede forpligtelser.
”Det er vigtigt for os at anerkende og respektere mangfoldigheden blandt vores medarbejdere og sikre, at alle føler sig inkluderet og værdsat. Mange helligdage er relateret til kirkeåret i det land, vi arbejder i, men If er en multikulturel organisation, og derfor begrænser helligdagene potentielt lige muligheder for medarbejderne til at fejre de helligdage, der er centrale i deres kultur og tro. Retten til at fejre sine egne traditioner og højtider er vigtig for at fremme en inkluderende arbejdskultur”, fastslår Judy Husen.
Opbakning fra fagforeningerne
Arbejdet med at få godkendt beslutningen ud fra både forretningsmæssige og juridiske perspektiver, fandt sted i 2023 og indebar også forhandlinger om lokalaftaler med fagforeningerne, forklarer Judy Husen.
”Fagforeningerne støttede fra starten initiativet om at erstatte helligdage med andre datoer. Vi oplevede, at der blev sat stor pris på kulturen i If, som respekterer forskellige livsværdier og et ligeværdigt arbejdsliv”.
If tester det nye initiativ med at bytte helligdage i hele 2024 og indsamle viden og erfaring i organisationen.
Nøgleord
Kontakter
Birgitte RingbækKommunikationschefIf Forsikring
Head of Communication
Billeder


Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
Ny rapport: Små virksomheder mere optagede af øgede risici5.11.2025 09:03:48 CET | Pressemeddelelse
Forsikringsselskabet If sætter fokus på virksomheder i sin seneste udgave af "If hjælper meget"-rapporten.
Boligejere ruster sig mod det våde vejr: If melder om stor interesse for særlig dækning2.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forsikringsselskabet If har siden 2020 oplevet en vækst på over 100 procent i antallet af danske kunder, der er omfattet af dækningen.
If advarer om dyr på afveje: Ekstra høj risiko nu1.11.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
If modtager flest anmeldelser om dyrepåkørsler i november. Forsikringsselskabet beder derfor sine kunder om at være opmærksomme, når de sætter sig bag rattet den kommende tid.
Få det gjort i tide: Novembervejr kommer ofte bag på bilister26.10.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Som bilist har man et ansvar for at køre med dæk, der passer til det aktuelle og forventede føre, lyder påmindelsen fra If.
If advarer om stigende tyveri af kostbart GPS-udstyr19.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nordens største forsikringsselskab, If, har i Danmark registreret en stigning på næsten 50 procent i GPS-tyverier – og tyveribølgen har ændret retning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum