Diabetikere og andre med fodproblemer får glæde af ny overenskomst for fodterapeuter
21.3.2024 09:00:00 CET | Danske Regioner | Pressemeddelelse
Regionernes Lønnings- og Takstnævn og Danske Fodterapeuter har indgået en ny overenskomst for de kommende tre år. Den kommer bl.a. diabetikere til gode med en fast bevilling til efteruddannelse i diabetes til fodterapeuter og flere projekter, der skal øge tilgængeligheden og sammenhængen i det nære sundhedsvæsen.
Et sår på foden er for de fleste danskere noget forbigående, men for diabetikere risikerer såret i visse tilfælde at føre til amputation, hvis ikke det bliver behandlet af fx en fodterapeut. Nu er der aftalt fast finansiering af efteruddannelse i diabetes til fodterapeuter i forbindelse med en ny overenskomst mellem Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN) og Danske Fodterapeuter. Overenskomsten rummer også en stribe andre tiltag.
Blandt andet fokuseres der i den nye aftale på forebyggelsen og behandlingen af diabetiske fodsår. Konkret sker det ved, at parterne afsætter en pulje til understøttelse af, at der i regionerne gennemføres projekter, som styrker fodterapeuters rolle i forhold til behandling af sår på fødderne og forebyggelse af amputationer. Derudover er parterne enige om, at der i perioden skal udvikles nationale indikatorer for kvaliteten i fodterapipraksis.
Bo Libergren, næstformand for RLTN, glæder sig over potentialerne ved den nye overenskomst:
”Overenskomsten er et rigtigt godt skridt på vejen mod en styrket indsats i forhold til forebyggelse i det nære sundhedsvæsen, så patienterne hurtigt får den rette behandling. Det er vigtigt både for det enkelte menneske, og det kan sikre større sammenhæng i sundhedsvæsnet”, siger han og tilføjer:
”Fodterapeuter spiller en stor rolle for forebyggelse og behandling af diabetes, som er en af de store kroniske sygdomme i Danmark. Derfor er jeg rigtigt glad for, at vi har en aftale, som peger fremad og understøtter flere konkrete projekter til gavn for diabetikere”.
Cille Holse, formand for Danske Fodterapeuter synes, at aftalen er rigtig godt nyt for fodsundheden i Danmark:
”Jeg er meget tilfreds med, at vi er blevet enige om at sikre, at der er økonomi til at forebygge fodsår og amputationer hos det stigende antal af danskere, der får diabetes. Jeg er også meget begejstret for, at aftalen styrker fodterapeuters rolle i sårbehandlingen af mennesker med diabetes, og at fodterapeuter får en permanent efteruddannelse i diabetes.
”Endelig ser jeg det som et nybrud, at patienter nu får direkte adgang til at få behandlet nedgroede negle hos fodterapeuter, hvilket vil bidrage til at nedsætte forbruget af antibiotika og antallet af negleoperationer”.
Fakta om ny overenskomst mellem Danske Fodterapeuter og RLTN
Overenskomsten har en samlet økonomisk ramme på 173,93 mio. kr. Cirka 90 procent af udgifterne går til behandling af diabetikere.
Den nye aftale sikrer fast finansiering af en diabetesefteruddannelse, der styrker kompetencerne inden for behandling af diabetikere. Desuden forpligter fodterapeuter sig fremadrettet til at deltage i kvalitetsnetværk og udvikling af nationale indikatorer på området.
Aftalen omfatter de ca. 1100 fodterapeuter, der har tilsluttet sig overenskomsten mellem RLTN og Danske Fodterapeuter.
Kontakter
Pressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Vedhæftede filer
Om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Anders Kühnau på regionernes topmøde: Vi har vendt udviklingen i sundhedsvæsenet26.3.2026 10:29:51 CET | Pressemeddelelse
Sundhedsvæsenet står stærkt før sundhedsreformen. Ventetiderne er faldet, rekrutteringen er stærkt forbedret og de danske hospitaler er blandt de bedste i verden, siger Anders Kühnau i sin tale på regionernes politiske topmøde.
Danske Regioner til den kommende regering: Vi har brug for en national råstofstrategi nu!26.3.2026 07:15:19 CET | Pressemeddelelse
Regionerne vil sende 10 anbefalinger til den kommende miljøminister. Danske Regioner forslår blandt andet, at det skal gøres mere attraktivt at genanvende materialer frem for at bruge nye råstoffer. Og at naboer til råstofgrave skal kompenseres økonomisk.
Danske Regioners Topmøde har fokus på balancen mellem land og by25.3.2026 11:34:53 CET | Pressemeddelelse
Når Regionernes Politiske Topmøde slår dørene op to dage efter folketingsvalget, står Danmark med et nyt politisk landskab. Hvilke signaler har valgkampen sendt om balancen mellem land og by? Og blev udfordringerne med lægedækning, demografi og sammenhængskraft adresseret tydeligt nok? Det og meget andet er til debat, når Regionernes Politiske Topmøde løber af stablen i Aarhus torsdag den 26. marts.
Kunstig intelligens kan frigøre tid til behandling af patienter25.3.2026 07:22:56 CET | Pressemeddelelse
Regionerne er i gang med at udvikle en løsning med kunstig intelligens, der kan hjælpe med dokumentation i sundhedsvæsnet. I Region Syddanmark er personalet med til at skræddersy løsningen, der kan frigøre mere tid til patienter i fx psykiatrien. Næstformand i Danske Regioner ser mange perspektiver, og ledende overlæge hilser kunstig intelligens velkommen.
De ansatte bakker op om ordningen med 72 timers behandlingsansvar24.3.2026 12:12:51 CET | Pressemeddelelse
Evaluering viser, at det sundhedsfaglige personale på tværs af sektorer er glade for ordningen. Det vækker glæde hos regionerne, som forventer, at den fremover vil komme flere patienter til gavn. Regionerne vil nu bruge erfaringerne, når ordningen udvides til 96 timer for en bredere målgruppe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum