København skal være vært for Skole OL
København skal være danmarksmester i børneliv, og nu rykker byen endnu tættere på den ambition. Ved de netop afsluttede forhandlinger om overførselssagen – hvor overskydende midler fra sidste års budget fordeles – er der fundet penge til at overtage værtskabet for Skole OL-finalerne de kommende år.

Skole OL-finalerne samler over flere dage landets skoleklasser til sport og fællesskaber. Det er derfor et stort arrangement, som nu kommer til København igen, og det er der ifølge den konservative børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager en særlig grund til:
”Det glæder mig helt vildt, at vi nu får Skole OL-finalen tilbage, hvor den hører til – nemlig her i København. Det er et flot og professionelt setup, som børnene elsker. Skole OL-konceptet er med til at styrke trivsel og faglighed blandt de børn, som deltager og er dermed med til at fremme min ambition om, at København skal være danmarksmester i børneliv. En finaleuge i København vil desuden utvivlsomt også løfte det lokale foreningsliv."
Hvor i København arrangementet løber af stablen er ikke besluttet endnu, men ifølge borgmesteren er der flere steder at vælge i mellem.
”Jeg har deltaget på Østerbro Stadion ved de indledende københavnske kvalifikationsstævner et par gange. Det har været fantastisk. Vi har mange gode faciliteter rundt omkring i byen, så jeg er ikke i tvivl om, at det bliver det flotteste Skole OL nogensinde afholdt,” fortæller Jakob Næsager.
Det er Danmarks Idrætsforbund (DIF), der står bag Skole OL, som er hele Danmarks officielle olympiske lege for skoleelever fra 0.-8.klasse.
Finalestævnet har de seneste år været afholdt i Billund, der afslutter den igangværende olympiade som værter med finalestævnet i juni måned. Fra 2025 er planen, at Skole OL-finalen vender tilbage til København, hvor det tidligere har været afholdt.
”I DIF glæder vi os til at få Skole OL-finalen tilbage til hovedstaden, hvor det hele startede i 2009. Siden dengang har Skole OL vokset sig stadig større til glæde og gavn for mange tusinder af børns trivsel. Vi ser frem til at komme i gang med de konkrete drøftelser om hele planlægningen af de kommende finalestævner i København. Det bliver stort for både børnene og idrætsforeningerne” siger Hans Natorp, formand for DIF.
Om Skole OL
- Skole OL er hele Danmarks officielle olympiske lege for skoleelever fra 0.-8. klasse og en appetitvækker på dansk idrætsforeningsliv.
- Sidste år deltog samlet set over 55.000 i Skole OL.
- Til årets finale i Billund forventes der over 7.000 elever fra skoler rundt om i landet.
- I dette skoleår er følgende sportsgrene med i Skole OL - atletik, bowling, brydning, bueskydning, combat archery, cricket, dans, orienteringsløb og roning.
Kontakter
PressetelefonenBørne- og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune
Tlf:29 45 40 73Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Københavns vigtigste valg finder sted lige nu – og det er ikke de voksnes8.9.2025 09:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Før de voksne københavnere går til stemmeurnerne i november, er det de unge, der går til valg. Lige nu søger Københavns Ungeråd nemlig kandidater til det kommende ungerådsvalg – unge mellem 12 og 20 år, som vil være med til at give deres generation en stærk stemme i hovedstaden.
Budget 26: Så mange millioner går til Københavns børn og unge4.9.2025 10:31:00 CEST | Pressemeddelelse
To-voksen-undervisning i dansk og matematik i 8. og 9. klasse, videreuddannelse til ledere og medarbejdere i skoler og daginstitutioner, flere skolebøger, bedre skoletoiletter og mere rengøring i daginstitutionerne. Københavns Budget 2026 er et børnebudget.
I morgen starter ny børnehaveklasse, der skal sikre fremtiden for traditionsrig sangskole11.8.2025 13:11:53 CEST | Pressemeddelelse
For første gang kan folkeskoleelever begynde på Sankt Annæ Gymnasium allerede fra børnehaveklassen – et nyt forsøg, der skal sikre sangskolens fremtid. Den nye klasse har tiltrukket mange ansøgere. Børne- og ungdomsborgmesteren, Jakob Næsager (C), håber, at det tidlige optag bliver permanent.
OL-ånden flytter ind på amagerskoler: Skole OL-finalen starter i morgen16.6.2025 14:33:33 CEST | Pressemeddelelse
Skole OL-finalen er igen tilbage i København efter en årrække i Jylland, og næsten 8000 skoleelever fra hele landet skal de kommende fire dage dyste på Sundby Idrætspark på Amager. Frivillige kræfter og to amagerskoler har sikret overnatning for de mange tilrejsende finalister.
Nyt initiativ giver Københavns 7. klasser indblik i fremtidens arbejdspladser10.6.2025 10:48:29 CEST | Pressemeddelelse
Den 11. juni fyldes København af omkring 4.000 nysgerrige 7.-klasseselever, der forlader klasselokalet for at opleve arbejdspladser rundt om i byen. Erhvervsdagen 2025 – inspireret af Kulturnatten og Motionsdagen – skal give eleverne et hands-on indblik i forskellige brancher og styrke koblingen mellem skole og erhvervsliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum