Se listen: Danskernes farlige cykelvaner kan koste dyrt
Køre over for rødt, køre på fortovet eller ligefrem modsat færdselsretningen. Det er bare nogle af cyklisternes dårlige vaner, viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige. Mange af vanerne er ulovlige og dyre i bøder.

Det er et sikkert forårstegn, når cyklister strømmer ud på veje og cykelstier for at komme hurtigt frem i trafikken. Men ikke alle cyklister opfører sig eksemplarisk. Næsten hver tredje indrømmer, at de har kørt på fortovet, mens næsten hver fjerde har drejet til højre, når der var rødt, og hver sjette har kørt i fodgængerfeltet.
Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige.
Flere af de dårlige vaner hos cyklister er ulovlige, og politiet kører derfor jævnligt kampagner med fokus på cyklisternes adfærd. Bøden for at køre over for rødt er fx på 1000 kr. Man må kun svinge til højre for rødt få steder, hvor skiltning viser, at det er tilladt. Det koster 700 kr. i bøde at køre på fortovet, i et fodgængerfelt eller mod færdselsretningen på cykelstien.
”Det er naturligvis trælst at få en bøde, hvis man synes, at man har helt styr på det, når man lige smutter over for rødt, eller har kørt lidt i et fodgængerfelt. Men vi ser faktisk nogle alvorlige skader, hvor cyklister er involveret, og selv om mange kører med cykelhjelm, er man altså stadig en blød trafikant”, siger Lene Rasmussen, som er skadedirektør i Gjensidige.
Pas på med mobiltelefonen
Mange af undersøgelsens uvaner handler om, at cyklister bruger mobiltelefoner, mens de cykler. 10 procent svarer, at de har brugt telefonen håndholdt til at læse eller sende beskeder på, eller at de har tjekket sociale medier, mens de har kørt på cykel. 10 procent har talt i telefon på cyklen, mens fem procent har taget et foto eller en selfie.
Undersøgelsen viser også, at det især er blandt de 18-29-årige og i Region Hovedstaden, at de dårlige vaner har bidt sig fast, og det er ifølge Lene Rasmussen en ærgerlig tendens.
”Det er generelt positivt, at så mange vælger cyklen frem for bilen. Men i byerne er der også meget trafik og mange ting, der kan spille sammen om, at en ulykke kan opstå. Derfor gælder det her i særlig grad om at holde fokus på at cykle og ikke lave alle mulige andre ting samtidig”, siger Lene Rasmussen.
Top 5 vaner hos danske cyklister:
1. Køre på fortovet
2. Dreje til højre for rødt
3. Køre lige over for gult, selvom man kan nå at stoppe
4. Køre i fodgængerfelt
5. Køre lige over for rødt, når der ikke er anden trafik
Om undersøgelsen:
Undersøgelsen er foretaget blandt 1.008 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år af © YouGov for Gjensidige i februar 2024.
Har du som cyklist gjort en eller flere af følgende ting inden for de seneste tre år? |
|
Kørt på fortovet |
27 % |
Drejet til højre for rødt |
23 % |
Kørt lige over for gult, mulighed du kunne nå at stoppe |
17 % |
Kørt i fodgængerfeltet |
15 % |
Kørt lige over for rødt, når der ikke er anden trafik |
12 % |
Kørt mod færdselsretningen |
11 % |
Brugt håndholdt telefon til at læse/sende beskeder eller tjekke sociale medier mv |
10 % |
Brugt håndholdt telefon til at foretage eller modtage opkald |
10 % |
Hørt så høj musik, at du ikke kunne høre trafikken omkring dig |
8 % |
Taget foto/selfie med telefonen |
5 % |
Kørt lige over for rødt |
4 % |
Ingen af disse |
49 % |
Ved ikke |
3 % |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.200 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 34 mia. NOK i 2022, mens forvaltningskapitalen udgjorde 135 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Det flyder med skrald i vejkanten: Fire ud af ti danskere har set bilister smide affald ud af vinduet17.4.2025 07:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år ender tonsvis af affald i vejkanten, fordi bilister ikke gider bruge en skraldespand. Problemet er så omfattende, at fire ud af ti danskere det sidste år har oplevet bilister, der smider skrald ud af bilvinduet. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
Hjælp fra YouTube: Sådan søger vi viden om renovering i hjemmet15.4.2025 07:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er blevet populært at lave forbedringer og renoveringer i hjemmet uden professionel hjælp. I stedet vælger en stor del af danskerne at finde råd og vejledning på sociale medier som Instagram og Youtube. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige og NRGi.
Danskerne glemmer vigtig ting på ferien11.4.2025 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Påsken er lige rundt om hjørnet, og det betyder at rigtig mange danskere pakker bilen og kører udenlands på ferie. Hver fjerde dansker kender dog ikke til reglerne for det digitale kørekort i udlandet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Flertal af danskerne glemmer vigtigt eltjek: Kan få alvorlige konsekvenser2.4.2025 07:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er de færreste danskere, der husker at teste deres fejlstrømsafbryder, selvom det kan forhindre brand og livsfarlige stød. En ny undersøgelse fra YouGov, foretaget for Gjensidige og NRGi, viser, at over halvdelen af danskerne ikke ved, hvordan de tester deres HPFI-relæ.
Tusindvis af danskeres ferie bliver påvirket af nye regler fra 2. april31.3.2025 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra på onsdag d. 2. april 2025 skal du have en forhåndsgodkendelse, også kaldet Electronic Travel Authorisation (ETA), hvis du skal rejse til Storbritannien eller Nordirland. En ny undersøgelse viser, at lige knap 70 procent af danskerne ikke kender til de nye regler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum