Christian Kjær deler ud af tanker om sygdom og arv i ny TV 2-dokumentar
I en ny dokumentar, 'Christian Kjærs sidste vilje', der sendes på TV 2 og TV 2 Play 27. marts, har en journalist og filminstruktør fulgt forretningsmanden Christian Kjær gennem halvandet år.

Christian Kjær har i mange år gjort sig bemærket i den danske offentlighed. Først og fremmest som erhvervsmand og advokat med nær tilknytning til koncernen FLSmidth & Co. A/S, men derudover også som konservativ politiker, ven af kongehuset og tidligere kammerherre.
I dag står Christian Kjær dog ved en skillevej: Han er fyldt 80 år og er blevet ramt af Parkinsons sygdom. Derfor er hans liv ikke længere det samme, og han ved, at han ikke har mange år tilbage at leve i. Af samme grund har han et ønske om at få klarhed over sin formue, arv og sit eftermæle, fortæller han i den nye dokumentar, hvor også hans hustru, lægen Susan Astani-Kjær, medvirker.
- Jeg håbede virkelig, at vi havde mere tid til at have det sjovt, siger hun i dokumentaren.
Det er journalist og instruktør Ulrik E. E. Gutt-Nielsen, der står bag dokumentaren og har fulgt parret med et kamera gennem halvandet år af deres liv. Vi er både med ved renovering af et slot, på fisketur ved Skærbæk plantage og til stor, rund fødselsdagsfejring.
Indblik i tanker om den sidste tid
- Christian Kjær er et fascinerende menneske med en stærk historie. Programmet vil berøre mange facetter af Christian Kjær og Susan Astani-Kjærs liv og kommer blandt andet ind på deres ønsker omkring formuen og testamentet, samtidig med at vi får et indblik i, hvad Christian Kjær selv tænker om sin sygdom og sin sidste tid. Det er interessant at se og opleve, hvad der sker med os, når vi kigger tilbage på og reflekterer over vores egne liv på den måde, siger TV 2-redaktør Liv Michelsen.
I dokumentaren følger vi blandt andet parret på tur til Caribien, hvor klimaet skulle være bedre for Christian Kjær. Vi ser også, hvordan Susan Astani-Kjær tager sig af sin mand i deres forskellige hjem.
- Dokumentaren vil forhåbentlig også give et indblik i, hvordan Susan Astani-Kjær og Christian Kjær lever sammen som par, hvilken modstand de af og til møder, og hvordan de håndterer den. For det er udfordrende at leve med Parkinsons sygdom, og det får Christian Kjær også sat ord på i dokumentaren, siger Liv Michelsen.
'Christian Kjærs sidste vilje' kan ses på TV 2 og TV 2 Play onsdag 27. marts.
Nøgleord
Kontakter
Mathias TraczykPR-konsulent
Dokumentar
Links
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Flot resultat: Knæk Cancer indsamler 137 millioner25.10.2025 23:36:39 CEST | Pressemeddelelse
I en tid med usikkerhed og konflikt stod Danmark sammen om Knæk Cancer og rejste 137.606.333 kroner til kræftsagen.
TV 2 og TV 2 Regionerne dækker valget tæt - de store historier begynder lokalt24.10.2025 12:28:09 CEST | Pressemeddelelse
Med styrket kandidattest, lokale debatter og landsdækkende valgdækning følger TV 2 og TV 2 Regionerne kommunalvalget helt til dørs – i alle dele af landet og med fokus på nærdemokratiet.
Streaming i Danmark: Danskerne streamer lidt mindre i tredje kvartal i 2025 men bruger en større andel af deres tid på TV 2s indhold22.10.2025 08:26:11 CEST | Pressemeddelelse
I tredje kvartal 2025 bruger hver dansker i gennemsnit 1 time og 9 minutter dagligt på at streame indhold. Det er færre minutter end sidste år, hvor den store sportssommer blandt andet var med til at trække niveauet op til en foreløbig rekord for tredje kvartal.
TV 2 skruer op for aktualiteten og udvider Go'-universet13.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 udvider 'Go' morgen Danmark' med en ekstra time live i hverdagene, mens det nye kulturprogram 'Insider' bliver en del af Go'-universet og får sendetid lørdag aften på TV 2.
Den prisvindende komedieserie 'De bedste år' vender tilbage i 20269.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Magnus Millang har sammen med sin bror, Emil Millang, skrevet den populære komedieserie, som mandag 6. oktober startede optagelserne til anden sæson. 'De bedste år 2' forventes at få premiere på TV 2 Play og TV 2 Echo i 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum