DI - Dansk Industri

DI: Supercomputer bliver en kæmpe gevinst for Danmark

18.3.2024 23:02:45 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Del

Landets største erhvervsorganisation Dansk Industri betegner det som en kæmpegevinst for landet at Danmark nu får en AI-supercomputer.

Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, Dansk Industri.
Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, Dansk Industri.

- Det er et kvantespring for Danmark, at vi får en af verdens stærkeste computere til landet. Computerkraft er det brændstof der driver den teknologiske udvikling – med stadig større fart, i takt med at computerne får flere og flere hestekræfter, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen.

- Derfor er det en kæmpegevinst for Danmark, at Novo Nordisk Fonden og Danmark Eksport- og Investeringsfond (EIFO) i samarbejde med den amerikanske chipsgigant Nvidia nu skaffer en supercomputer til landet,

- Skal vi høste det fulde udbytte af kunstig intelligens og kvanteteknologi, så kræver det computere med superkræfter – og det kræver store investeringer. Derfor kan det her blive startskud til et teknologisk eventyr for Danmark, siger DI-direktøren.

Fuld fart på ny teknologi
Det er næsten alle teknologiske områder, der kan få gavn af så stærke computerkræfter som Novo Nordisk Fonden, EIFO og Nvidia nu skaffer til landet. Supercomputere kombineret med kunstig intelligens kan for eksempel sætte fuld fart på udvikling af nye teknologiske løsninger til de store samfundsudfordringer, f.eks. klimaet eller ny behandling af alvorlige kroniske sygdomme.

- Både life science, biosolutions og grøn omstilling er danske styrkepositioner. Med computerkraft af den her kaliber, kan vi blive endnu bedre og styrke vores position i den internationale konkurrence, siger Lars Sandahl Sørensen.

Svært at få armene ned
- Det er svært at få armene ned igen, når et land, der er så afhængig af viden og i så høj grad lever af at være innovative og af forskningsbaserede virksomheder får den her mulighed. Det er et fremragende eksempel på offentlig-privat samarbejde, og vi er dybt taknemmelige for det nye samarbejde som gør det her muligt.

Kontakter

Yderrligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk

Billeder

Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, Dansk Industri.
Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, Dansk Industri.
Download

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Danmark samler erhvervsliv og myndigheder på COP31 midt i en global energikrise6.11.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse

Når FN’s klimakonference COP31 åbner i Antalya den 9. november, sker det med et bagtæppe af global energiusikkerhed. Alligevel, eller netop derfor, stiller Danmark med en bred delegation af virksomheder, investorer, myndigheder og organisationer. Målet er at vise, hvordan danske løsninger og offentligt-private samarbejder kan omsætte globale klimaambitioner til konkrete investeringer, projekter og reduktioner af drivhusgasudledninger.

DI og Tænketanken EUROPA inviterer til Kina-konference: Hvad betyder EU’s Kina-linje for danske virksomheder?4.11.2026 06:15:00 CET | Presseinvitation

Hvordan skal EU håndtere det anspændte handelsforhold til Kina? Og hvilken kurs ønsker danske virksomheder med forretning i Kina? Det diskuterer blandt andre generaldirektør for DG Trade i EU-Kommissionen Ditte Juul Jørgensen, finansminister Peter Hummelgaard (S), Mikko Huotari fra tænketanken MERICS, MEP Christel Schaldemose (S), Lars Christian Brask (LA) og Jacob Jensen (V) sammen med ledere fra danske virksomheder med aktiviteter i Kina, når DI og Tænketanken EUROPA holder Kina-konference. Bagtæppet er en ny analyse fra DI af, hvilken kurs virksomheder med forbindelser til Kina ønsker over for Kina. Over 200 er tilmeldt konferencen, og der er mulighed for interview efter aftale. Hvad: Konference om EU’s Kina-politik og danske virksomheder Hvor: Dansk Industri, Industriens Hus, H.C. Andersens Boulevard 18 (Rådhuspladsen), 1553 København V Hvornår: Mandag 9. november, kl. 9.00–12.00 (kaffe fra kl. 8.30) Se program her: Kina i en ny virkelighed: Hvad betyder EU’s Kina-linje for danske

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye