Aarhusianske skolebørn kan opleve teatermagi til Ragnarok-workshops
19.3.2024 15:04:05 CET | Det Kongelige Teater | Pressemeddelelse
Det Kongelige Teater, Børnekulturhus Aarhus og Moesgaard Museum gentager succesen fra 2022 og inviterer aarhusianske 6. og 7. klasser til teaterworkshop på udendørsforestillingen Ragnarok. Sidste år fik 600 skolebørn en unik mulighed for at udforske tilblivelsen af Nordeuropas største udendørs teateroplevelse.

Elever og lærere får en unik mulighed for at komme på et særligt workshopforløb, hvor de kan prøve kræfter med nogle af elementerne i Ragnarok, bl.a. akrobatik, teatertekniske virkemidler og gudedyster. Sidste gang Det Kongelige Teater spillede ved Moesgaard Museum fik 600 skolebørn et helt særligt indblik i forestillingen og i at lave teater, og i år får aarhusianske 6. og 7. klasser igen muligheden for at komme backstage, gå på opdagelse i scenografien og skue op på den store tribune med plads til 3000 publikummer.
Ragnarok er fortællingen om krigeren Liv, der vågner målløs op i Asgård, gudernes verden. Et evigt liv i Valhal er belønningen for at have mødt sin død på slagmarken. Her færdes hun blandt de guder, hun har æret og agtet hele sit liv: Odin, Thor, Frigg, Heimdal, Freja, dem alle sammen. Men det går snart op for hende, at alt ikke er, som det skal være i asernes verden.
Kim Fupz Aakeson fletter flere af den nordiske mytologis mest kendte myter sammen i en humoristisk og tankevækkende fortælling, der er skabt til det store format i skoven.
Fakta:
Tidspunkt: 6., 7. og 8. maj kl. 9:00-14:00
Sted: Moesgaard Museum, Moesgård Allé 15, 8270 Højbjerg
Målgruppe: 6.-7. klasse
Pris: Gratis.
Tilmelding HER senest den 21. marts 2024.
Der er et begrænset antal pladser, som fordeles efter først-til-mølle.
Arrangør: Det Kongelige Teater, Børnekulturhus Aarhus og Moesgaard Museum
Ragnarok spiller d. 24. maj til d. 29. juni 2024 ved Moesgaard Museum.
Læs mere om forestillingen HER
Interesserede journalister vil være velkomne til at overvære udvalgte workshops efter forudgående aftale.
Kontakter
Kirstine Bauning
Tlf:26805987kirstine_bauning@hotmail.comFølg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Det Kongelige Teater skal fra august 2027 have ny teaterchef17.9.2026 18:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Kasper Holten har siden 2018 været teaterchef for Det Kongelige Teater. Han har besluttet at stoppe, når hans kontrakt udløber i august 2027.
The Royal Danish Theatre to appoint new CEO in August 202717.9.2026 18:35:00 CEST | Press release
Kasper Holten has served as CEO of the Royal Danish Theatre since 2018 and will step down when his contract expires in August 2027.
Årets P2 Kunstner og Det Kongelige Kapel fejrer Carl Nielsen17.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Kongelige Kapels solofløjtenist Joachim Becerra Thomsen er solist i Carl Nielsens Fløjtekoncert, der fylder 100 år. Koncerten dirigeres af Ingo Metzmacher, som for første gang står i spidsen for Det Kongelige Kapel.
Kunstnere fra Det Kongelige Teater modtager legater fra Terpager-fonden16.9.2026 10:00:52 CEST | Pressemeddelelse
Kreditforeningsdirektør Vagn Terpager og hustru Birgitte Terpagers almennyttige Fond har i år tildelt legater til Caroline Iversen og Phillip Katsnelson fra Den Kongelige Ballet samt musikerne Therese Andersen og Jonathan Jakshøj fra Det Kongelige Kapel.
Seks erfarne skuespillere åbner teatrets maskinrum i afskedsforestilling15.9.2026 12:49:53 CEST | Pressemeddelelse
Et drømmehold af skuespillere, Stina Ekblad, Tina Gylling Mortensen, Karen-Lise Mynster, Jens Albinus, Nicolas Bro og Olaf Johannessen, viser teatrets magi som illusionsmaskine. Instruktør Staffan Valdemar Holms og scenograf Bente Lykke Møllers allersidste forestilling plukker fra klassikere og nye tekster i collage-forestillingen Teatermaskinen. Urpremiere den 25. september i Skuespilhuset.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum