”Det er ikke en million milliard, men det er stadig fantastisk!”
Mand fra Valby vinder 100.000 kroner på Quick via Danske Spils hjemmeside. Nu planlægger han at forkæle sig selv med ekstra luksus, mad og hygge.

Selv om man sidder godt i det, så kan man altid komme til at sidde lidt mere behageligt.
Det gælder også for en mand fra Valby, som for nyligt vandt 100.000 skattefri kroner på Quick-spillet ’Guldåren’ på danskespil.dk. Han overvejer at bruge pengene på at opgradere sin sidde-situation hjemme i dagligstuen.
”Jeg tror, jeg vil bruge gevinsten på noget ferie. Og måske på en sofa,” fortæller manden, som tilføjer, at gevinsten ellers mest skal gå til lidt ekstra luksus i hverdagen.
”Jeg har et godt job, jeg mangler ikke noget her i livet. Eller… jeg vil da ikke sige, at jeg har penge nok, hvem vil det? Men jeg lider ingen nød. Nu tror jeg, at jeg vil bruge gevinsten på at forkæle mig selv med noget ekstra god mad og lidt ekstra hygge,” siger han.
Derudover har han ikke planer om at straks at suse ud for at bruge hele gevinsten.
”Jeg plejer at gå stille med dørene, og jeg plejer at være ret god til at passe på mine penge. Jeg har det økonomisk set udmærket, men det er da helt klart en rar følelse at vinde så mange penge. Det er ikke en million milliard, men det er stadig fantastisk, og hvis jeg vidste, hvordan jeg gjorde, så ville jeg gøre det hver dag!”
Om Quick
Quick er Danske Spils navn for de populære skrabelodder, som danskerne har kunnet købe siden 1992. Quick tilbyder spil af mange slags og størrelser - og med både mindre og store præmier på spil. Et af de mest populære Quick-skrabelodder er den klassiske røde skrabejulekalender, som er blevet en fast juletradition for over 2 millioner danskere. Man kan også skrabe alle Quick-skrabelodderne online på danskespil.dk.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Vinder million i Klasselotteriet og ’gør ligesom sidste gang de vandt’23.10.2025 10:03:33 CEST | Pressemeddelelse
For 20 år siden vandt midtjysk ægtepar 50.000 kroner, som blev brugt til at sende ungerne på efterskole - nu har parret vundet en million kroner i Klasselotteriet, og overvejer at sende børnene på tur igen: ”Men denne gang tager vi selv med!”
Millionær på Eurojackpot købte en ting som gjorde, at kollegaerne opdagede det med det samme21.10.2025 08:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Når man vinder mange penge i Eurojackpot, kan man hurtigt købe noget, der gør det tydeligt, at man har vundet - det kan en heldig kvinde fra Vestjylland snakke med om - selv om hun ikke sagde et ord om gevinsten.
Jyderne løber med alle Danske Spils millioner - her er kuponerne købt20.10.2025 09:49:24 CEST | Pressemeddelelse
Hele fem danskere blev millionærer på Danske Spils lotterier i sidste uge – og alle milliongevinsterne havnede vest for Lillebælt: Læs med, hvis du har været en tur på OK Plus eller i Spar…
Danske Spil: ”Afdansningsbal for Pusle – eller for Alfred”17.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils Vild med dans-ekspert har en klar forventning til, hvem der ryger ud af programmet på fredag – men han har sværere ved at udpege en storfavorit i toppen af feltet. ”Favoritterne ligger utroligt tæt,” siger han.
Havde million-kupon fra Lotto hængende på opslagstavlen i månedsvis15.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kan godt betale sig at tjekke sine kuponer en ekstra gang. Det opdagede en kvinde fra Århus for nyligt, da hun lige for en sikkerheds skyld fik dobbelttjekket Lotto kuponerne i supermarkedet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum