Danmark er en stormagt indenfor patenter
19.3.2024 06:09:50 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Danmark er en europæisk stormagt, når det gælder erhvervslivets evne til at få nye ideer som de kan tage patent på. En ny opgørelse fra den europæiske patentmyndighed EPO, viser, at Danmark indtager en placering som nr. 3 på listen over de lande der fleste gange søgte om patenter, målt pr. indbygger, i 2023.

- Vi kan som land godt være stolte af den flotte placering på listen over europæiske lande med flest patentansøgninger. Det vidner om, at det vrimler med gode ideer til nye innovative produkter i danske virksomheder, som er værd at beskytte mod kopiering, siger Dansk Industris ekspert i patent og varemærker, Mie Nancy Grouleff.
Tre danske virksomheder skiller sig ud i opgørelsen fra patentmyndigheden. Det er Novozymes(nu Novonesis), Vestas og Novo Nordisk som sammen udgør top-3 over de virksomheder herhjemme, som søgte om flest patenter på nye produkter og løsninger i 2023
- Vi synes også, at det er glædeligt at se, at der er en stor fremgang i patentansøgninger indenfor f.eks. lægemidler. Det er jo nærmest en underdrivelse at kalde det en dansk styrkeposition. Det er vildt imponerende. Det samme gælder for vores fødevarevirksomheder og biosolutions, der også har godt gang i at beskytte deres produkter, siger Mie Nancy Grouleff.
På listen over de mest patentaktive lande overhaler Danmark økonomiske stormagter som Frankrig og Tyskland. I top-3 er det kun Schweiz og Sverige, der ligger bedre.
- Vi skal huske på, at det er jo kun unikke produkter og nye løsninger, der kan patentbeskyttes, og det er vi altså rigtig gode til i Danmark. Den slags er der stor efterspørgsel efter på verdensmarkedet, så det er med til at tjene store eksportindtægter hjem til Danmark, siger Mie Nancy Grouleff.
DI finder det også glædeligt at se, at virksomheder i Nordjylland har haft den største stigning i antallet af patentansøgninger herhjemme.
- Det viser en høj grad af innovation i regionen, hvilket ikke kun skaber øget konkurrenceevne og vækst for virksomhederne, men også for arbejdspladserne i Nordjylland. Det er et skridt i den rigtige retning, at ikke kun hovedstaden nyder godt af den økonomiske udvikling og jobskabelse, som innovation og teknologi kan medføre, siger Mie Nancy Grouleff.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Mette F’s formueskat kan ramme 850.000 danskeres job og gør Danmark 16 mia. kr. fattigere om året26.2.2026 19:06:33 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokraternes formueskat vil gøre Danmark markant fattigere hvert år, og det vil ramme arbejdspladser i de danske familievirksomheder.
DI: Skadeligt forslag om formueskat26.2.2026 13:17:49 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri advarer mod Socialdemokratiets forslag om at indføre en formueskat og kalder det gift for danske arbejdspladser.
DI om valgkampen: Vi har ikke et valg26.2.2026 12:48:22 CET | Pressemeddelelse
Hvis politikerne vil bevare arbejdspladser og udvikle Danmark, er det helt nødvendigt, at der fortsat er penge i den fælles kasse, og det kan ingen politikere løbe fra, lyder det fra Dansk Industri
DI om 2035-plan: Fremtiden skal ikke betales af højere skatter24.2.2026 10:20:07 CET | Pressemeddelelse
Der er gode elementer i regeringens 2035-plan, men der mangler desværre fokus på, hvor pengene til fremtidens vækst og velfærd skal komme fra, lyder det fra Dansk Industri, der kritiserer, at flere partier i stedet vil hæve skatterne.
DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark23.2.2026 07:47:23 CET | Pressemeddelelse
Dansk viden, teknologi og innovation er fundamentet under vores velstand, vores arbejdspladser og vores sikkerhed. Men netop dét, der gør Danmark stærkt som samfund, gør os samtidig sårbare. Derfor lancerer Politiets Efterretningstjeneste (PET) sammen med bl.a. Dansk Industri (DI) i dag en landsdækkende kampagne om sikker innovation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum