DI: Skræmmende lave ansøgningstal til HTX sætter uddannelser og skoler under pres
15.3.2024 09:34:28 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Ansøgningstallene til HTX er nået et kritisk niveau, og der er brug for politisk handling, hvis vi skal opretholde et htx tilbud på højt niveau. Det er en katastrofe for danske virksomheder og samfundet, lyder det fra Dansk Industri.

Det går den forkerte vej med ansøgningerne til STEM-ungdomsuddannelserne. I særdeleshed til de tekniske gymnasier HTX, der baner vejen for, at unge mennesker får interesse for at uddanne sig til alt fra programmører, ingeniører til it-uddannelser i bredere forstand.
- Det er kort fortalt en katastrofe for danske virksomheder og samfundet generelt, at antallet af unge mennesker, der søger HTX, falder og falder, siger Signe Tychsen Philip, underdirektør for Erhvervs- og Arbejdsmarkedsuddannelser i Dansk Industri.
- Det er blandt andet unge menneskers interesse for STEM og det naturvidenskabelige, der har givet os Novo Nordisk, Netcompany og Andreas Mogensen. Det er en kæmpe udfordring, hvis vi ikke formår at skabe interesse for HTX og STEM-fagene blandt de kommende generationer.
- Fortsætter udviklingen med de lave søgetal, så vil det være svært at fastholde et bredt udbud af HTX i hele landet – og især yderkommunerne vil blive ramt hårdt. Så er der sat en dårlig spiral i gang. Når vi ser ind i en fremtid, hvor den teknologiske udvikling og kunstig intelligens kommer buldrende, stiller vi os selv rigtig dårligt, hvis ikke vi får flere HTX-studenter, siger Signe Tychsen Philip.
- Det er både ærgerligt for it-virksomhederne og samfundet, at færre unge vender naturvidenskabelige ungdomsuddannelser ryggen. Men måske mest centralt, så er det ærgerligt for de unge, for de her uddannelser rummer faktisk nøglen til at være med til at løse nogle af de største udfordringer, vi som samfund står overfor. Det er jo fantastisk at kunne være en del af det, siger André Rogaczewski, adm. direktør i Netcompany og bestyrelsesformand i DI Digital.
I år har knap 3.200 søgt ind på en HTX-uddannelse. I 2019 var det tal knap 5.000. HTX-uddannelserne har altså mistet mere end hver tredje ansøger på bare fem år.
- Vi har desværre ikke ét svar på, hvorfor det ser sådan ud, men netop derfor bør alle alarmklokker ringe hos politikerne. Faldet fortsætter år for år. Vi skal simpelthen have øget interessen for HTX og STEM blandt vores unge.
Kontakter
Sara RudPresserådgiver
Tlf:28876803saru@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Vigtigt strategisk løft af partnerskabet mellem Danmark og Vietnam19.10.2026 18:08:47 CEST | Pressemeddelelse
Det nye omfattende strategisk partnerskab med Vietnam er en vigtig milepæl, som kan bidrage til at fjerne barrierer og skabe nye muligheder for danske virksomheder i en af Asiens hurtigst voksende økonomier, lyder det fra Dansk Industri.
DI samler minister, PET-chef og erhvervsliv om Danmarks sikkerhed19.10.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan sikrer vi, at Danmark kan holde hjulene og samfundet i gang, når en alvorlig krise pludselig rammer? Krigen i Europa, geopolitisk uro og hybride trusler stiller helt nye krav til samfundssikkerheden og beredskabet. Det betyder også, at virksomheder spiller en stadig vigtigere rolle for Danmarks samlede modstandskraft. Derfor holder Dansk Industri for første gang DI's Årsdag for Virksomheds- og Samfundssikkerhed og samler en stor kreds af politikere, topledere fra det myndighederne og fra private virksomheder og eksperter.
DI: Tre ud af fire danskere frygter ikke, at AI tager deres job14.10.2026 06:38:52 CEST | Pressemeddelelse
En ny befolkningsundersøgelse fra Dansk Industri (DI) og Epinion viser, at trods en ofte dyster debat om kunstig intelligens forventer et klart flertal af danskerne ikke, at AI vil erstatte deres job. Samtidig oplever mange allerede, at teknologien gør dem hurtigere og bedre til deres arbejde.
DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden9.10.2026 08:03:01 CEST | Pressemeddelelse
Flere STEM-uddannelsespladser, investeringer i kunstig intelligens, elektrificering samt lavere selskabsskat. Det er blandt højdepunkterne i regeringens finanslovsforslag. Samtidig advarer Dansk Industri mod nye skatter og afgifter samt høj offentlig forbrugsvækst, som risikerer at bremse vækst og arbejdspladser.
DI: Danmark skal mere end fordoble elektrificeringen frem mod 20357.10.2026 13:15:04 CEST | Pressemeddelelse
Danmark bør sætte et politisk pejlemærke om, at mindst 45 procent af landets energiforbrug skal dækkes direkte af elektricitet i 2035. Det foreslår Dansk Industri (DI) i en ny handlingsplan, som samtidig efterlyser en politisk aftale om fremtidens elnet og otte milliarder kroner til elektrificering af virksomheder, tung transport og havne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum