Ja-anbefaling fra 3F's hovedbestyrelse
14.3.2024 16:05:48 CET | 3F | Pressemeddelelse
Massiv opbakning til OK24-forlig
3F’s hovedbestyrelse har i dag med overvældende flertal vedtaget at anbefale et ja til de indgåede overenskomstaftaler på det offentlige og grønne område.
”Der er tale om fire dygtigt forhandlede og perspektivrige overenskomstaftaler. De betyder både kontante lønforbedringer og andre arbejdslivsgoder for vores medlemmer samt bedre vilkår for tillidsrepræsentanterne,” siger forbundsformand Henning Overgaard.
Hovedbestyrelsen behandlede de indgåede forlig inden for det offentlige – på henholdsvis det statslige, det kommunale og det regionale område – samt overenskomstforliget mellem 3F’s Grønne Gruppe og GLS-A.
Ved præsentationen af de offentlige forlig over for 3F's hovedbestyrelse blev der bl.a. lagt vægt på en historisk høj ramme på 8,8 procent, bedre vilkår for tillidsrepræsentanterne og en udvidet lønret i forbindelse med barsel, samt at der etableres en frihedsopsparing, som giver medarbejderne øget fleksibilitet.
Overenskomsten på det grønne område betyder bl.a. lønstigninger på 11,75 kr. over de næste to år og en forhøjelse af arbejdsgiverbidraget til pension på to procent, som modsvares at et tilsvarende mindre bidrag fra lønmodtagerne. Dertil kommer, at medarbejdernes fritvalgskonto forhøjes med to procent.
I forbindelse med GLS-A forliget fremhæver Henning Overgaard også, at parterne ”styrker samarbejdet med henblik på øget organisering og bedre arbejdsmiljø:”
”I hovedbestyrelsen blev det modtaget meget positivt, at arbejdsgiverne her vedkender sig deres medansvar for og fordel af et organiseret arbejdsmarked,” siger 3F’s forbundsformand.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: Godt med midlertidigt stop for landbrugspraktikanter23.4.2026 17:25:52 CEST | Pressemeddelelse
SIRI har besluttet at stille visse ansøgninger om praktik på det grønne område, fodermester og driftsleder i bero. Det gælder praktikanter fra Uganda, Tanzania og Kenya.
Dansk fagforeningsformand skal stå i spidsen for 1,5 millioner europæiske bygningsarbejdere23.4.2026 12:17:25 CEST | Pressemeddelelse
Formand for 3F’s Byggegruppe Claus von Elling, er valgt som ny formand for det europæiske bygge- og træarbejderforbund, EFBWW. Det sker på et tidspunkt, hvor kampen mod udnyttelse af udenlandske kolleger på tværs af grænser står højt på EU’s dagsorden.
3F: Melding fra Venstre og Konservative klinger hult og hyklerisk21.4.2026 21:04:05 CEST | Pressemeddelelse
Når 3F kigger på fortællingen om velfærdsforliget og sammenholder det med, hvor vi er i dag, står det klart, at der er tale om løftebruddet over alle løftebrud.
Dansk Industri og 3F foreslår nyt asbest-fradrag20.4.2026 13:02:06 CEST | Pressemeddelelse
Fradraget kan være en håndsrækning til de tusindvis af boligejere, som på grund af lav boligværdi er forhindret i at finansiere udskiftning af asbesttag.
Overbevisende ja til 3F Nordsjælland27.3.2026 08:56:02 CET | Pressemeddelelse
Tre generalforsamlinger sagde ja til at sammenlægge 3F Nordsjælland Øst, 3F Frederiksværk/Frederikssund og 3F Frederiksborg til 3F Nordsjælland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum