Alle gode gange tre for Lidl i Slagelse
14.3.2024 13:30:00 CET | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
Med højt humør tog rækker af glade slagelseboere torsdag morgen mod Lidl, som åbnede sin tredje butik i byen. Efter morgenmad, kaffe og åbningstale kunne butikschef Tobias Lubrin klippe den røde snor og byde kunderne inden for.

Det var alle gode gange tre, da Lidl fejrede åbningen af sin tredje butik på under tyve år i Slagelse.
Selvom slagelseboerne har kunne handle lokalt i Lidl siden 2007, var interessen for den nye butik fortsat stor med mange gæster til både naboaftenen onsdag og den officielle åbning torsdag morgen.
Det fine fremmøde og det gode humør blandt kunderne bragte et smil frem på læberne hos byens nyeste butikschef, Tobias Lubrin.
”Mit team og jeg havde hørt, at Lidl har et godt ry i byen, men vi er alligevel overraskede og overvældede over den gode modtagelse, vi har fået,” siger den 30-årige butikschef, der på fem år har gjort lynkarriere i dagligvarekæden. Han tilføjer:
”Som butikschef får jeg mulighed for at kombinere alt hvad jeg har lært, bruge det i praksis, og være med til at starte en ny butik op fra bunden. Det har jeg glædet mig utroligt meget til, så nu er det bare med at fortsætte i højeste gear.”
Høj kvalitet og kundeservice i øjenhøjde
At der allerede findes to andre Lidl-butikker i byen, bekymrer ikke Tobias Lubrin:
”Det vigtigste for os er at sikre friskhed, en ren og indbydende butik og at hylderne er fyldte af varer af den højeste kvalitet. Det er helt grundlæggende for den indkøbsoplevelse, som kunderne vil få uanset hvilken af de tre butikker i Slagelse, de besøger. Det må de altid forvente, og gerne lidt mere,” siger han og fortsætter:
”Vi sætter en ære i at møde kunderne i øjenhøjde, og jeg ser personligt frem til alle samtalerne med kunderne. Uanset om det er småsnak om hverdagen, hjælp til indkøbet eller noget mere alvorligt.”
Vil man gerne besøge Slagelses nyeste dagligvarebutik, er den at finde på Ndr. Ringgade 24, 4200 Slagelse. Butikken har åbent mandag-søndag klokken 7-21.30.
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Stedtillæg i hovedstadsområdet: Lidl skruer op for konkurrencen om de bedste talenter21.8.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I kampen om de dygtigste medarbejdere giver Lidl et stedtillæg på 2.500 kroner til souschefer i hovedstadsområdet. Erfaringerne med stedtillæg til butikschefer viser, at det medfører flere ansøgere og nye fagligheder. Det tiltrækker kandidater med solid erfaring fra branchen og skaber samtidig et stærkt grundlag for at beholde dygtige ledere.
Danskerne ændrer indkøbsvaner: Lidl er Danmarks billigste dagligvarekæde for fjerde gang i træk21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny uafhængig prisgennemgang fra Madprisluppen viser, at Lidl igen har den billigste indkøbskurv ud af samtlige 12 dagligvarekæder i Danmark. Danskerne har taget godt imod de faste lave priser, og Lidl har oplevet en stor kundefremgang siden maj.
Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål14.8.2026 11:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere af Lidls danske leverandører har fået en hjælpende hånd til at arbejde med reduktion af CO2 i værdikæden. Det giver lokale fødevareproducenter overblik over deres klimaaftryk og besparelser på både udledninger og økonomi.
6,7 millioner croissanter på et år: Lidls 5-kroners croissant hitter hos danskerne3.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For et år siden satte Lidl Danmark croissanter til 5 kroner på hylderne. Siden har danskerne købt 6,7 millioner af den franske klassiker, som i dag er blandt de mest populære varer i Lidls bake off-sortiment.
Lidl gør festivalugen billigere på Smukfest31.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Smukfest indtager Bøgeskoven i Skanderborg fra 2. til 9. august 2026, vender Lidl tilbage med pop-up på KærligHeden og frugtboder på festivalpladsen. Med lave festivalpriser vil Lidl og Smukfest gøre det nemmere at få festivalbudgettet til at række hele ugen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

