DI hilser forsvarsinvesteringer velkomne
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, byder de fremrykkede investeringer i at styrke forsvaret, som regeringen har præsenteret i dag, velkomne.

- Der er ingen tid at spilde, og vi har behov for at få truffet de nødvendige beslutninger, siger direktør for forsvar og sikkerhed i DI, Joachim Finkielman.
- Fokus på prioriterede NATO mål giver mening og sender et stærkt signal. De øgede investeringer skal først og fremmest komme vores uniformerede mænd og kvinder til gode hurtigt.
- Vi har behov for forsyninger, men også forsyningssikkerhed. Derfor vil det give mening at inddrage dansk erhvervsliv i at bidrage og støtte forsvaret i fremtiden, uagtet om det handler om materielleverancer, drift, vedligehold eller renovation og bygning af nye faciliteter.
- Det vil kræve enormt meget af Forsvaret at gennemføre planlagte indkøb hurtigt og gnidningsfrit.
- Mere end nogensinde er der behov for, at vi får mest værdi for pengene, og vi får det hurtigt. Derfor henstiller vi til øget fokus på planlægning og styring. Også på disse områder kan erhvervslivet bidrage med viden og proces, siger Joachim Finkielman.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912.
Billeder

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Lettelse, at regelforenklingspakke endelig er vedtaget13.11.2025 12:17:57 CET | Pressemeddelelse
Efter ugers politisk drama og forsinkelser har Europa-Parlamentet i dag endelig vedtaget sin position på EU-Kommissionens såkaldte Omnibus 1-pakke om regelforenklinger for bæredygtighed og rapportering. Desværre blev det ikke et flertal over midten i parlamentet.
Dagen før valget: det handler om mere end velfærd13.11.2025 07:45:00 CET | Presseinvitation
Hvordan skaber vi de bedste lokale rammer for en stærk industri og en privat sektor med arbejdspladser til almindelige danskere – og hvor skal pengene til velfærden komme fra? Dagen før valget sætter lønmodtagerne og arbejdsgiverne fra CO-industri og Dansk Industri dette centrale spørgsmål til debat med konkrete eksempler fra landets kommuner.
Louise Simoni bliver ny kommunikationsdirektør i Dansk Industri7.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
12. januar indtræder Rud Pedersen Danmarks COO, Louise Simoni, i DI’s direktion som ny direktør for Kommunikation, Brand & Marketing.
DI-topchef til 500 unge nordjyder: Der findes ikke en motorvej til et godt arbejdsliv6.11.2025 15:17:26 CET | Pressemeddelelse
Direktøren for Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri, sagde til eleverne på Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser, at man godt må prøve sig frem for at finde arbejdslysten
DI vil øge virksomheders sikkerhed6.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
For at styrke fokus på virksomhedernes beredskab og deres rolle for samfundssikkerheden laver Dansk Industri en ny enhed med en erfaren profil i spidsen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum