Reparation af broer på Motorring 3 ved Gladsaxe starter før påske
Vejdirektoratet skal i gang med en større omgang vedligehold og reparation af to motorvejsbroer på Motorring 3 ved Gladsaxe. Arbejdet går i gang umiddelbart før påske og vil stå på til udgangen af september 2024.

Motorvejsbroerne, som fører Motorring 3 over Hillerødmotorvejen og over Gladsaxe Ringvej, skal gennemgå en større reparation for at forlænge deres levetid. Arbejdet går i gang umiddelbart før påske, og vil vare frem til udgangen af september 2024.
Der vil fortsat være tre spor i hver retning på Motorring 3, men det bliver smallere kørespor og derfor bliver hastigheden nedsat i hele perioden. Begge broer skal have udskiftet brobelægningen helt ned til betonen, så det er både fugtmembran og asfalt, der skal skiftes ud.
På motorvejsbroen over Hillerødsmotorvejen er det broen i den fulde bredde, der skal renoveres – altså i begge kørselsretninger, mens det på broen ved Gladsaxe Ringvej kun er i de sydgående spor. Frakørselsrampen nordfra ved Gladsaxe Ringvej broen vil være lukket i hele perioden i retning mod Gladsaxe, og trafikanter skal i stedet benytte omkørsel via Hillerødmotorvejen.
Mandag den 25. marts går Vejdirektoratets entreprenør i gang med at opsætte afspærring af arbejdsområdet, og det kommer til at betyde smallere kørespor og en hastighedsbegrænsning på 50 km/t på strækningen mellem og forbi de to broer i hele perioden.
Umiddelbart efter påske går Vejdirektoratets entreprenør i gang med at lægge en midlertidig belægning i rabatterne, så det bliver muligt at opretholde tre smalle spor. Så snart dette er udført, går arbejdet med brorenoveringen i gang.
Gener fra broarbejdet
Naboer til arbejdsstedet kan i de perioder, hvor den gamle belægning skal fræses af, opleve støjgener. Ellers vil det mest være trafikanterne, der bliver generet af broarbejdet. Trafikanterne skal påregne længere transporttid i perioden, hvor broarbejdet står på.
Vejdirektoratets entreprenør vi arbejde i tidsrummet kl. 07:00-18:00 mandag til torsdag, mens arbejdet stopper tidligere på fredage. Der vil lejlighedsvis blive arbejdet på lørdage.
Renovering af bygværker er ofte også lig med gener for trafikanterne. Derfor opfordrer Vejdirektoratet trafikanterne til at holde øje på trafikkortet og med skiltningen ved de enkelte broer.
Pas på broarbejderne
Der er ikke meget plads på stedet, og derfor kommer entreprenørens folk til at arbejdet tæt på trafikken. Derfor er det vigtigt, at trafikanterne overholder hastighedsbegrænsningerne og i det hele taget er opmærksomme på, hvad der foregår.
Zacho–Lind A/S er entreprenør på opgaven.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, arbejdet måtte medføre.
Kontakter
Anne-Mette NyhuusKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 78Tlf:22 98 30 78an6@vd.dkHenrik Olischer NielsenProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 75 48hn@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Trafiklys øger sikkerheden i T-kryds ved Stenlille2.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
T-krydset mellem Merløsevej og Sorøvej er blevet ombygget til et lysreguleret kryds. Ombygningen skal forebygge ulykker med venstresvingende biler.
Byggeriet af motorvej i Nordsjælland rykker tættere på27.6.2025 12:29:24 CEST | Pressemeddelelse
I midten af juli ruller Vejdirektoratets entreprenør deres gravemaskiner ud på den sydlige del af Hillerødmotorvejens forlængelse. Dermed er udbygningen til en ny motorvej for alvor i gang.
Motorvejsramperne i Motorvejskryds Aarhus V spærres i forskellige perioder sommeren over27.6.2025 11:39:24 CEST | Pressemeddelelse
Der skal lægges nyt asfalt i hele firkløverkrydset hvor Herningmotorvejen og E45 Østjyske Motorvej skærer hinanden, og det betyder perioder, hvor dele af motorvejskrydset er spærret hen over sommeren.
Cykelløb og ferietrafik giver trængsel i store dele af Aalborg og Nordjylland26.6.2025 12:38:34 CEST | Pressemeddelelse
Det kommer til at påvirke trafikken, når der afvikles DM i landevejscykling fredag den 27. juni og søndag den 29. juni samtidig med første store ferieweekend.
Spærring af til- og frakørsel ved Ejby <56> fra 29. juni til 5. juli26.6.2025 09:32:21 CEST | Pressemeddelelse
Fra- og tilkørsel i retning mod vest ved Ejby <56> på E20 Fynske Motorvej og krydsning af motorvejen via Nørregade spærres fra søndag den 29. juni til lørdag d. 5. juli.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum