Kick-off: Regeringen vil nytænke og styrke engagementet i Afrika
Hvis Danmark og Europa skal gøre sig gældende i en ny geopolitisk virkelighed, er vi nødt til at engagere os mere med Afrika. Derfor skyder regeringen nu et omfattende arbejde i gang, som skal munde ud i en ny strategisk tilgang til Danmarks engagement på det afrikanske kontinent.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen og minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik Dan Jørgensen inviterer til kick-off af arbejdet med strategien i morgen klokken 10.15 på Den Sorte Diamant i København. I arrangementet deltager også statsminister Mette Frederiksen, ligesom afrikanske partnere, heriblandt Kenyas udenrigsminister Dr. Musalia Mudavadi og Sierra Leones chefminister, David Sengeh, er i Danmark for give deres besyv med.
”Udviklingen går stærkt, og Afrika spiller en central rolle i det nye geopolitiske landskab. Vi har i EU al mulig interesse i at skabe endnu stærkere alliancer med de afrikanske lande. Især når lande som Rusland og Kina øger deres engagement. Vi skal tale om muligheder og udfordringer for et styrket dansk og europæisk samarbejde med afrikanske lande. Det kræver en ny tilgang, hvor vi ikke kun tænker nødhjælp, men i langt højere grad samarbejder på ligeværdige vilkår, for eksempel når det kommer til erhvervsliv, sikkerhed, uddannelse og forskning,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
”Det afrikanske kontinent har mange store udfordringer, som i disse år forværres på grund af blandt andet klimaforandringerne. Samtidig er der mange steder vækst og håb. Danmark skal være en troværdig og ligeværdig partner med de afrikanske lande, vi samarbejder med. Vi skal hjælpe med at adressere udfordringer og udnytte muligheder. Det gælder på mange områder. Det mest presserende er i forhold til klimaet og den grønne omstilling,” siger minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik Dan Jørgensen.
I det videre arbejde med strategien vil regeringen indgå i tæt dialog med afrikanske og europæiske partnere. Arbejdet med strategien for det styrkede danske engagement i Afrika forventes færdigt senere på året.
Alle kan tilmelde sig livestreaming af arrangementet (se mere her: https://www.altinget.dk/live-arrangementer/kick-off-regeringens-arbejde-med-styrket-engagement-i-Afrika-online-deltagelse). Journalister, der ønsker at deltage fysisk i arrangementet, bedes rette henvendelse til presserådgivere i Udenrigsministeriet, Clara Binczak Lindhardt på clalin@um.dk og Caroline Secher Andersen på caroan@um.dk. Deltagelse kræver gyldigt pressekort.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren markerer 75 års diplomatiske relationer i Beijing15.5.2025 09:23:45 CEST | Pressemeddelelse
Den 17.-19. maj rejser Lars Løkke Rasmussen til Kina, hvor han blandt andet skal mødes med den kinesiske udenrigsminister Wang Yi og handelsminister Wang Wentao
Europaministeren rejser til Bulgarien for at tale om blandt andet Europas forsvar og sikkerhed14.5.2025 19:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med rejsen til Sofia i Bulgarien har europaministeren nu besøgt alle EU-lande, inden det danske formandskab begynder 1. juli 2025.
Udenrigsministeren tager på sikkerhedspolitisk rejse14.5.2025 12:44:44 CEST | Pressemeddelelse
Den 14.-15. maj deltager Lars Løkke Rasmussen i uformelt NATO-udenrigsministermøde, hvorefter han rejser videre til møde i Østersørådet den 16. maj.
Udviklingspolitiske indsatser leverer resultater i en mere urolig verden13.5.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks udviklingssamarbejde gør en konkret og vigtig forskel i en mere uforudsigelig verden. Det kan man læse i redegørelsen for dansk udviklingssamarbejde i 2024, som offentliggøres i dag.
Kongeriget Danmark overtager formandskabet for Arktisk Råd12.5.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norge overdrager formandskabet til Kongeriget Danmark i Tromsø i dag. Det markerer startskuddet på Kongerigets formandskab for de næste to år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum