Erhvervsministeren: EU skal skærpe kampen om grønne jobs og investeringer
Med geopolitiske spændinger, pressede forsyningskæder og nye konkurrenceparametre skal industripolitikken i EU være langt mere ambitiøs, end i den er i dag.
De seneste år har betydet krig på europæisk jord, håndtering af klimaforandringer, pressede forsyningskæder og inflation. Det betyder et øget fokus på at sikre EU’s industri i det globale kapløb.
Danmark kæmper for at sikre, at europæiske virksomheder ikke taber kampen om investeringer mod bl.a. USA og Kina. Derfor skal der mere tempo på sagsbehandlinger og byrderne skal ned. For at styrke industripolitikken er der også behov nye instrumenter til at tiltrække flere private investeringer i grønne teknologier til Europa. Som led i den kamp har Danmark og Tyskland sendt et fælles brev til Thierry Breton, kommissær for det indre marked, med forslag til, hvordan EU’s konkurrenceevne kan styrkes.
Erhvervsminister Morten Bødskov:
”EU skal op i gear på industripolitikken. For de næste års investeringer i grønne teknologier og vedvarende energi kommer til at være uden fortilfælde. Sagsbehandlingstiderne ned, investeringer ud at leve, gøre EU attraktivt for private investeringer og begrænse bøvlet og unødvendig bureaukrati. For det nytter ikke noget, at en virksomhed skal udfylde over 200 sider i en støtteansøgning i EU, når man kan tage over Atlanten til USA og kun udfylde 30 sider. Eller at en godkendelse for nye teknologier i EU tager op til 8 år, og samme godkendelse kun tager omkring 3 år i USA. Derfor skal industripolitikken helt frem på den europæiske dagsorden, hvis vi ikke skal ende med at gå glip af vækst, viden og innovation.”
Som næste skridt deltager erhvervsminister Morten Bødskov i dag i rådsmøde i Bruxelles, hvor ministre fra EU-landene skal diskutere og drøfte fremtiden for europæisk industri. Dagens drøftelse spiller ind i et pågående arbejde med at sikre EU’s konkurrenceevne og fremtidens jobs.
Til dagens rådsmøde vil ministrene blandt andet også drøfte en opdateret europæisk maritim strategi og bæredygtig turisme i fremtiden.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
EIFO investerer i venturefonden D3 for at styrke ukrainsk og europæisk forsvarsinnova-tion4.7.2025 11:00:12 CEST | Pressemeddelelse
Danmark anerkender den vigtige rolle, som Ukraines forsvarsteknologiske innovation spiller for Europa. EIFO – Danmarks Eksport- og Investeringsfond investerer knapt 32 millioner kroner i D3, en venturefond med fokus på tidlige ukrainske forsvarsteknologiske startups.
Danmark og Ukraine styrker samarbejde om ukrainsk forsvarsindustri på dansk jord4.7.2025 10:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Danmark og Ukraine tager nu endnu et skridt i det tætte samarbejde om udviklingen af både danske og ukrainske forsvarsvirksomheder. Det betyder, at ukrainske forsvarsvirksomheder kan komme til Danmark og starte produktion på dansk jord.
Ny model gør det nemmere for medarbejdere at overtage ejerskabet af virksomheder27.6.2025 10:24:13 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen sender i dag et lovforslag i høring, som skal gøre det muligt for virksomhedsejere at overdrage deres virksomhed til medarbejderne uden at blive beskattet af overdragelsen.
Ny aftale skal styrke Dankortet26.6.2025 14:18:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankortet mere attraktivt for både butikker og forbrugere.
Presseinvitation: Regeringen inviterer til præsentation af aftale om Styrkelse af Dankort26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankort mere attraktivt for både butikker og forbrugere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum