Udbygning af Kong Frederik IX’s Bro påvirker trafikken
7.3.2024 06:35:40 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Den gamle klapbro mellem Lolland og Falster er ved at blive udvidet med ekstra jernbanespor, og det kan give trafikale udfordringer i de arbejdssituationer, hvor det er nødvendigt at skabe en såkaldt overledning for at give adgang til kraner.

Banedanmark og Sund & Bælt er lige nu i fuld gang med at udbygge Kong Frederik IX’s Bro mellem Lolland og Falster med et ekstra jernbanespor. Det sker ved, at man bygger en ekstra jernbanebro, der skal gå parallelt med den eksisterende bro, så der i fremtiden kommer til at være to jernbanespor til Femern.
Vejdirektoratet hjælper til med den del, der har at gøre med trafikken på vejene. I øjeblikket sker det ved, at det i perioder er nødvendigt at inddrage den ene kørebane for at gøre plads til kraner, hvilket kan give trafikale udfordringer.
To-tre gange om ugen frem til maj 2024 vil trafikanter derfor blive flyttet fra den ene vognbane til den anden. Dette sker i dagtimerne og kun når der bliver udført arbejde fra den sydlige bro.
En sådan manøvre kaldes for en overledning, og den kan få biltrafikken til at klumpe en smule sammen og give mindre forsinkelser. Overledninger forventes at blive gentaget i hele byggeperioden for den nye jernbanebro.
For cyklister gælder det særlige forhold, at de er henvist til at køre på den nordlige cykelsti, der er dobbeltrettet. Den får man adgang til i rundkørslen ved Guldborgvej og krydset ved Fejøgade.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Jens Præst NielsenProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 25 48jpni@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Færre unge cykler: Nu tester nyt projekt, hvad der kan få gymnasieelever tilbage i sadlen15.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Nationale Videnscenter for Cykelfremme skal i et nyt projekt undersøge og afprøve, hvilke indsatser der kan gøre cyklen til et mere attraktivt transportvalg blandt gymnasieelever.
Vejarbejde i rundkørsel ved Tofterup15.9.2026 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag 16. september begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten i rundkørslen på Tingvejen ved Tofterup.
Vilsundbroen lukker for biltrafik i nattetimerne i denne uge14.9.2026 14:20:43 CEST | Nyhed
Vilsundbroen vil være spærret for biltrafik i denne uge (uge 38) på grund af reparation af broens dilatationsfuger. Det drejer sig om perioden fra mandag den 14. september klokken 00.05 til fredag den 18. september klokken 05.15.
Spærring af til- og frakørsler på E45 ved Horsens S og Horsens C14.9.2026 13:55:19 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger i løbet af efteråret det sidste lag asfalt på E45 Østjyske Motorvej omkring til- og frakørslerne 57 Horsens S og 56b Horsens C. Det betyder kortere periodevise spærringer af ramperne frem til slutningen af oktober.
Vejarbejde spærrer Kalundborgvej ved Dønneland14.9.2026 13:54:39 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet går i gang med sidste del af asfaltarbejdet på Kalundborgvej fra Forsingevej til Dønneland. I den forbindelse bliver strækningen spærret for trafik fra den 17. til 24. september i tidsrummet 19.00 til 5.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum