Kvindelige ledere tjener mindre end deres mandlige kolleger
7.3.2024 08:00:00 CET | Lederne | Pressemeddelelse
Ny analyse viser uforklarede lønforskelle mellem mandlige og kvindelige ledere på 7,9 procent.

Kvindelige ledere tjener 11,7 procent mindre end mandlige ledere. Heraf kan 7,9 procent ikke forklares med erhvervserfaring, barsel, sygefravær og lignende. Den forskel er for høj, hvis virksomhederne vil fastholde kvindelige talenter og sikre fremtidig rekruttering, mener Karen Bro, chefrådgiver hos Lederne, der står bag analysen af de privatansatte ledere.
”Tallene giver os et konkret indblik i de forskelle, der – desværre – er på mandlige og kvindelige lederes løn. En forskel, som ikke burde være der. Det er en kompleks udfordring og et samfundsproblem, som skal løses i fællesskab. Tallene lyver ikke. Og vi håber, at mange virksomheder og ledere vil afdække eventuelle lønforskelle lokalt – for så at gøre noget ved det. For lønforskelle er et problem, vi skal til livs, og vi ser ledelse som en del af løsningen,” siger chefrådgiver Karen Bro.
Hun suppleres af Ledernes beskæftigelsespolitiske chefkonsulent Kim Møller Laursen, der uddyber tallene:
”Analysen viser, at lønforskellen stiger jo højere i ledelseslaget, man kommer – både når det gælder bruttolønforskellen og den uforklarede lønforskel. Helt overordnet er den uforklarede lønforskel blandt ledere højere end for hele det private arbejdsmarked, hvor den er på 5,7 procent,” siger Kim Møller Laursen.
Lønforskelle forklares ofte med, at kvindelige ledere er for dårlige til at forhandle løn. Men virkeligheden er langt mere kompleks.
”Det er en myte, at kvinder er dårligere til at forhandle løn end mænd. Til gengæld ved vi fra forskning, at når kvinder beder om mere i lønposen, bliver det hurtigere opfattet negativt,” siger Karen Bro.
Løsningen ligger derfor ikke hos den enkelte kvinde. Den ligger hos os alle, understreger hun og forklarer:
”Uligheder i samfundet er et fælles ansvar – også når kommer til løn. Uforklarede lønforskelle hører ikke fremtiden til. Derfor skal vi alle gøre noget ude på arbejdspladserne. Ledere og virksomheder har et særligt ansvar for at skabe forandring og lige muligheder mellem køn, når det handler om løn – og karriereudvikling,” siger hun.
<Fakta om analysen>
”Analyse af lønforskelle mellem kvindelige og mandlige ledere” er udført af HBS Economics for Lederne.
Følgende ledergrupper er omfattet af analysen:
- Ledere på overordnet niveau – omfatter blandt andet administrerende direktører, koncerndirektører og andre stillinger inden for øverste administrerende virksomhedsledelse, viceadministrerende direktører og andre stillinger inden for virksomhedsledelse af tværgående funktioner.
- Ledere på mellemniveau – omfatter blandt andet økonomichefer, eksportchefer, marketingchefer, salgschefer, pressechefer, IT-chefer, fabrikschefer og hotelchefer.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Jesper Melgaard, pressechef hos Lederne – mo.: 27 69 45 69
Billeder

Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Ingen lønfest på landets chefgange – moderate lønstigninger til erhvervslivets ledere2.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny lønstatistik fra Lederne punkterer myten om store lønhop i toppen – ledere får beskedne lønstigninger.
Lederne savner økonomisk oprustning i 2035-plan24.2.2026 11:51:47 CET | Pressemeddelelse
Regeringens økonomiske plan øremærker varige midler til nogle af Danmarks største udfordringer. Men Lederne savner nye forslag til, hvordan vi sikrer fremtidens vækst.
Integration med effekt: Ukrainske flygtninge er blevet en del af dansk arbejdsliv24.2.2026 10:03:51 CET | Pressemeddelelse
Ny analyse blandt ledere, som har ansat ukrainske flygtninge, viser massiv tilfredshed. Ni ud af ti svarer, at det er gået godt med at få de ukrainske flygtninge integreret på arbejdspladsen.
Totalberedskab kræver ledere ved bordet20.2.2026 13:28:41 CET | Pressemeddelelse
Regeringens lancering af et nationalt totalberedskab og en akutpakke på 1,2 milliarder kroner er et vigtigt skridt for Danmarks sikkerhed. Hvis beredskabet skal fungere i praksis, skal ledere tænkes langt mere systematisk ind i arbejdet. Det fastslår Lederne, som erklærer sig klar til at bidrage aktivt til den videre udvikling af totalberedskabet. ”Regeringen investerer i infrastruktur og materiel. Det er nødvendigt. Men totalberedskabet bliver først stærkt, når ledelseskapaciteten følger med. Det er ledere, der skal få beredskabet til at virke i hverdagen – både på hospitaler og i kritiske funktioner, men i høj grad også i private virksomheder”, siger adm. direktør i Lederne, Bodil Nordestgaard Ismiris. Ledere omsætter planer til handling Totalberedskabet bygger på, at myndigheder, virksomheder, civilsamfund og borgere løfter et fælles ansvar. Et kraftigt ledelsesfokus på alle niveauer er afgørende for at få det til at virke. ”Når strømmen svigter, leverancer stopper eller systemer bl
Mangel på kolleger slider på trivsel og kvalitet – især blandt unge16.2.2026 12:17:04 CET | Pressemeddelelse
Mangel på arbejdskraft er blevet et samfundsproblem, der i høj grad mærkes på arbejdspladserne, viser ny undersøgelse. Når kollegerne mangler, stiger arbejdspresset, og kvaliteten og trivslen falder, svarer danskerne. Og især yngre medarbejdere rammes. Lederne kalder på politiske løsninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum