Tredjeperson tager deres medrivende og intense musik på Danmarksturné i 2024
Tredjeperson: Eklektisk og medrivende dansksproget rockmusik med noget på hjerte.

Bland lige dele alvor, humor og eftertænksomhed med en stor portion vanvidsenergi, og du får Tredjeperson. Et lydunivers, der har rod i rockens organiske og autentiske sangskrivning, men som tør trække på inspirationer fra både dance, hiphop og UK garage. Et band, der insisterer på at afsøge grænserne for, hvordan rockmusikken kan lyde anno 2024.
I 2023 udgav bandet deres debut-EP ‘Man vænner sig til at være fjern’, hvor både den energiske og hårdtpumpende ‘Jeg vil bare (DANSE)’ og den tungt groovende ‘Crash!’ opnåede airplay på P3, og bandet er ligeledes blevet spået en stor fremtid af både Soundvenue og GAFFA. Dette understreger, at Tredjeperson er et band, der er på nippet til det helt store gennembrud.
Live giver bandet sangene et ekstra skud adrenalin og fremtræder som en kæmpe energieksplosion, hvor blod, sved og tårer bliver lagt i leveringen af de skarpe tekster og detaljerige produktioner. Bandet har bl.a. turneret som support for Joyce, spillet på SPOT Festival, Smukfest og har netop leveret to tætpakkede koncerter på Ideal Bar i København og HeadQuarters i Aarhus.
Til november er Tredjeperson klar til at tage resten af landet med storm, når de kommer landet rundt på deres efterårstour. Disse shows vil give endnu flere fans og nysgerrige lyttere mulighed for at opleve bandets intense og nærværende koncerter på tæt hold. Koncerterne er en håndsrækning til at glemme sig selv for en kort stund, når tid, sted, band og publikum flyder sammen i fælles eufori.
TREDJEPERSON TOUR 2024
SKRÅEN, AALBORG – 2. NOVEMBER
TEMPLET, LYNGBY – 15. NOVEMBER
WALTHERS, SKANDERBORG – 16. NOVEMBER
PAVILLONEN, GRENÅ – 23. NOVEMBER
RASCHS PAKHUZ, RØNNE – 29. NOVEMBER
STUDENTERHUSET, ODENSE – 30. NOVEMBER
URT, THISTED – 6. DECEMBER
KEDELHUSET, SILKEBORG – 7. DECEMBER
BILLETSALGET STARTER 7. MARTS KL. 11.00.
MERE INFO: allthingslive.dk
Nøgleord
Kontakter
Sebastian ApelMarketingkoordinator
sebastian@allthingslive.comBilleder
Links
Om All Things Live
All Things Live Denmark er tidligere ICO Concerts, som er en af Nordens største og ældste koncertarrangører, og er gennem mere end 30 år en af de førerende selvstændige nordiske promoters. All Things Live Denmark promoverer årligt mere end 600 shows på tværs af Danmark, Skandinavien og resten af Europa med hovedfokus på koncerter samt national og international comedy.
Følg pressemeddelelser fra All Things Live ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra All Things Live ApS
16 Horsepower genopstår i Europa10.12.2025 18:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter mere end 20 års fravær genforenes 16 Horsepower, bestående af David Eugene Edwards, Jean Yves Tola og Pascal Humbert, og bringer deres genredefinerende, mørke ’Gothic Americana’ til København 19. maj i Amager Bio.
Tower of Power fejrer fem årtier på funktronen med tre stærke koncerter i Danmark10.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
De stærke funk- og soulpionerer gæster Aalborg, København og Aarhus i 2026 med en energi og spilleglæde, der gennem fem årtier har gjort dem til et af verdens mest elskede livesbands.
Manfred Mann’s Earth Band vender tilbage til Danmark10.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Manfred Mann’s Earth Band vender tilbage til Danmark, og giver denne gang to koncerter for deres danske publikum. Først spiller bandet den 11. november i Musikhuset i Esbjerg, og dagen efter den 12. november vender de tilbage til deres københavnske hjemmebane, Amager Bio.
Joan As Police Woman fejrer 20 årsjubilæum9.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den anmelderroste New York-sangerinde, sangskriver og multiinstrumentalist, Joan As Police Woman, der tidligere har spillet for udsolgte sale i Danmark, markerer 20-årsjubilæum for sit debutalbum Real Life med en række eksklusive trio-koncerter, og gæster i den forbindelse Train i Aarhus 15. november og Studie2 i DR Koncerthuset i København 16. november.
Nurse John indtager Koncertsalen i DR Koncerthuset8.12.2025 18:30:00 CET | Pressemeddelelse
Med en unik blanding af syleskarp humor, brutal ærlighed og hjertelig varme har John Dela Cruz, bedre kendt som Nurse John, skabt et globalt fællesskab på over 12 millioner følgere, der hver dag griner, græder og deler deres arbejdsrelaterede traumer med ham. Nu kan danske fans glæde sig. Den filippinsk-canadiske komiker og sygeplejerske gæster Koncertsalen i DR Koncerthuset 18. april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

