Store events kommer til Billund Kommune
Grindsted kommer senere på året til at være den første by i Danmark, der åbner dørene for en international Teqball Turnering med deltagelse af nogle af verdens bedste spillere. Derudover bliver der afsat penge til at understøtte kulturarrangementer i MAGION og en pulje til bylivsaktiviteter i Grindsted, herunder sommeraktiviteter på torvet. Samtidig kan Billund byde velkommen til en international dartskole, som afsluttes med et stort internationalt ungdomsstævne.

Billund Kommunes Økonomiudvalg har på et møde den 5. marts 2024 besluttet at støtte en række events, der skal sikre liv, aktivitet og besøgende til Billund og Grindsted.
”Det er vigtigt for os i kommunalbestyrelsen, at vi understøtter udviklingen af vores stærke byer. Vi tror på, at vi via spændende aktiviteter både kan give de lokale borgere gode oplevelser og samtidig tiltrække besøgende udefra. Derfor er jeg glad for, at vi støtter en række tiltag, der fremmer samarbejdet på tværs af foreningslivet og samtidig skaber opmærksomhed omkring nye sportsgrene,” siger Stephanie Storbank, borgmester i Billund Kommune.
Teqball er en forholdsvis ny sportsgren i Danmark, og det er et boldspil, der kombinerer fodbold og bordtennis. Forventningen er, at cirka 20 lande vil være repræsenteret med omkring 100 deltagere til den tre dage lange turnering, der afholdes i juni 2024. Turneringen arrangeres af GGIF Fodbold, og Grindsted bliver den første by i Danmark, der afvikler en stor international Teqball turnering.
Samtidig har Økonomiudvalget besluttet at der afsættes penge til MAGION i 2024 og 2025 med henblik på at understøtte større kulturarrangementer, og at der i 2024 og 2025 afsættes en pulje til bylivsaktiviteter i Grindsted, herunder en række sommeraktiviteter på torvet. Alt dette støtter op om den politiske vision om at udvikle Grindsted.
Derudover kan Billund åbne dørene for den internationale dartskole, der kommer til at løbe af stablen henover en weekend i sensommeren og afsluttes med et ungdomsstævne - International Youth Challenge (IYC). Det er forventningen, at omkring 50-60 deltagere plus landstrænere vil deltage i dartskolen, og at omkring 100 vil deltage i ungdomsstævnet. Bag de to events står Dansk Dart Union og Hejnsvig Dartklub.
”Jeg glæder mig til at byde en række internationale sportsudøvere velkommen til Børnenes Hovedstad. Samtidig er jeg stolt over det engagement, som vi oplever fra de lokale foreninger, der står bag de spændende turneringer og stævner. Jeg glæder mig til, at vi sammen skal udbrede kendskabet til nichesportsgrenene,” lyder det fra Stephanie Storbank.
Yderligere information
- Økonomiudvalget har i 2024 afsat 150.000kr. til den internationale Teqball Turnering. Læs mere om Teqball her: https://a-sport.dk/inspiration/teqball/
- Samtidig har Økonomiudvalget afsat 250.000 kr. i 2024 og 2025 til MAGION med henblik på at understøtte større kulturarrangementer
- Økonomiudvalget har desuden besluttet at afsætte 250.000kr. i 2024 og 2025 til en pulje til bylivsaktiviteter i Grindsted, herunder sommeraktiviteter på torvet.
- Derudover har Økonomiudvalget afsat 50.000kr. i 2024 til den internationale dartskole og IYC, som er et officielt stævneformat under Worlds Darts Federation
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkFølg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Nyt samarbejde om drift og ledelse af Billund Idrætscenter8.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har indgået en samarbejdsaftale med Otto Skak og Edvard Køhrsen om drift og ledelse af Billund Idrætscenter. Aftalen gælder frem til 1. juni 2025, hvor det forventes, at en ny centerleder starter.
Danske mesterskaber i by-orienteringsløb kommer til Billund3.4.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 17. og 18. maj 2025 danner Billund rammen om de danske mesterskaber i by-orienteringsløb, hvor der konkurreres i både DM Sprint og DM Mixsprint-stafet.
DGI og DIF: Stigning i medlemstallet i Billund Kommune2.4.2025 08:39:56 CEST | Pressemeddelelse
Idrætsforeningerne i Billund Kommune gik frem med 453 medlemmer i 2024. På landsplan slår foreningernes samlede medlemstal igen rekord.
Økonomiudvalget fastholder sponsorat til GGIF Håndbold1.4.2025 17:38:17 CEST | Pressemeddelelse
Med sin tilstedeværelse i ligaen medvirker GGIF Håndbold til at skabe en særlig lokal stolthed, der fungerer som et samlingspunkt for både Grindsted og hele kommunen. Samtidig bliver kommunen i høj grad eksponeret bl.a. via tv-kampe og presseomtale, hvilket giver stor brandingmæssig værdi. Billund Kommunes Økonomiudvalg har derfor besluttet at fastholde sponsoratet på 750.000 kr. til GGIF Håndbold.
8 priser og 129 hædersbevisninger blev uddelt til Sports- og Kulturgalla 202528.3.2025 21:33:15 CET | Pressemeddelelse
Over 450 gæster var fredag mødt op til en festlig aften til Sports- og Kulturgalla 2025, hvor Billund Kommunes idrætsudøvere, kulturaktører, talenter, trænere og hold blev hyldet for deres præstationer i det forgangene år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum