Store events kommer til Billund Kommune
6.3.2024 16:00:00 CET | Billund Kommune | Pressemeddelelse
Grindsted kommer senere på året til at være den første by i Danmark, der åbner dørene for en international Teqball Turnering med deltagelse af nogle af verdens bedste spillere. Derudover bliver der afsat penge til at understøtte kulturarrangementer i MAGION og en pulje til bylivsaktiviteter i Grindsted, herunder sommeraktiviteter på torvet. Samtidig kan Billund byde velkommen til en international dartskole, som afsluttes med et stort internationalt ungdomsstævne.

Billund Kommunes Økonomiudvalg har på et møde den 5. marts 2024 besluttet at støtte en række events, der skal sikre liv, aktivitet og besøgende til Billund og Grindsted.
”Det er vigtigt for os i kommunalbestyrelsen, at vi understøtter udviklingen af vores stærke byer. Vi tror på, at vi via spændende aktiviteter både kan give de lokale borgere gode oplevelser og samtidig tiltrække besøgende udefra. Derfor er jeg glad for, at vi støtter en række tiltag, der fremmer samarbejdet på tværs af foreningslivet og samtidig skaber opmærksomhed omkring nye sportsgrene,” siger Stephanie Storbank, borgmester i Billund Kommune.
Teqball er en forholdsvis ny sportsgren i Danmark, og det er et boldspil, der kombinerer fodbold og bordtennis. Forventningen er, at cirka 20 lande vil være repræsenteret med omkring 100 deltagere til den tre dage lange turnering, der afholdes i juni 2024. Turneringen arrangeres af GGIF Fodbold, og Grindsted bliver den første by i Danmark, der afvikler en stor international Teqball turnering.
Samtidig har Økonomiudvalget besluttet at der afsættes penge til MAGION i 2024 og 2025 med henblik på at understøtte større kulturarrangementer, og at der i 2024 og 2025 afsættes en pulje til bylivsaktiviteter i Grindsted, herunder en række sommeraktiviteter på torvet. Alt dette støtter op om den politiske vision om at udvikle Grindsted.
Derudover kan Billund åbne dørene for den internationale dartskole, der kommer til at løbe af stablen henover en weekend i sensommeren og afsluttes med et ungdomsstævne - International Youth Challenge (IYC). Det er forventningen, at omkring 50-60 deltagere plus landstrænere vil deltage i dartskolen, og at omkring 100 vil deltage i ungdomsstævnet. Bag de to events står Dansk Dart Union og Hejnsvig Dartklub.
”Jeg glæder mig til at byde en række internationale sportsudøvere velkommen til Børnenes Hovedstad. Samtidig er jeg stolt over det engagement, som vi oplever fra de lokale foreninger, der står bag de spændende turneringer og stævner. Jeg glæder mig til, at vi sammen skal udbrede kendskabet til nichesportsgrenene,” lyder det fra Stephanie Storbank.
Yderligere information
- Økonomiudvalget har i 2024 afsat 150.000kr. til den internationale Teqball Turnering. Læs mere om Teqball her: https://a-sport.dk/inspiration/teqball/
- Samtidig har Økonomiudvalget afsat 250.000 kr. i 2024 og 2025 til MAGION med henblik på at understøtte større kulturarrangementer
- Økonomiudvalget har desuden besluttet at afsætte 250.000kr. i 2024 og 2025 til en pulje til bylivsaktiviteter i Grindsted, herunder sommeraktiviteter på torvet.
- Derudover har Økonomiudvalget afsat 50.000kr. i 2024 til den internationale dartskole og IYC, som er et officielt stævneformat under Worlds Darts Federation
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkFølg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
HN Group modtager Den Sociale Virksomhedspris 202627.8.2026 15:43:39 CEST | Pressemeddelelse
HN Group er årets vinder af Den Sociale Virksomhedspris i Billund Kommune. Prisen blev torsdag den 27. august overrakt hos virksomheden som anerkendelse af et stærkt og vedvarende socialt engagement og en særlig indsats for at skabe muligheder for mennesker på kanten af arbejdsmarkedet.
Ny hjemmeside gør det lettere at finde sociale tilbud i Billund Kommune27.8.2026 08:02:07 CEST | Pressemeddelelse
Nu bliver det lettere for borgere i Billund Kommune at finde sociale tilbud. På hjemmesiden billund.socialkompas.dk samles tilbud fra både kommunen, frivillige organisationer og foreninger ét sted.
Nu er der fri passage for fiskene i Ansager Å og Nørrebæk ved Krogager24.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har skabt faunapassage ved det tidligere Krogager Dambrug, så fisk igen kan passere frit op i vandløbssystemerne. Det markerer vi med fremvisning af vandløbsprojektet mandag 31. august 2026 kl. 16-18 på Ansager Landevej 27 i Grindsted.
Streetfood-festival vender tilbage til Grindsted bymidte: Et kulinarisk slaraffenland med garanti for hygge19.8.2026 09:58:07 CEST | Pressemeddelelse
Efter to velbesøgte og hyggelige arrangementer fortsætter streetfood festivalen for tredje år i streg succesen. Fra den 28.-30. august danner Birketorvet i Grindsted ramme for et kulinarisk slaraffenland af musik, mad og aktiviteter.
Ungerådet inviterer til åbent møde om årets arbejde13.8.2026 10:33:39 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan arbejder Ungerådet i Billund Kommune for at styrke unges stemme og indflydelse? Det kan alle interesserede få indsigt i, når Ungerådet inviterer til åbent møde torsdag den 20. august kl. 16.00 i Unge- og Kulturhuset i Grindsted.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum