Lidl Innovate løfter danske fødevare-startups
5.3.2024 11:14:36 CET | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
I fredags præsenterede ni danske startups deres produkter for Lidls indkøbere. Målet var at komme på hylderne i dagligvarekædens butikker i ind- og udland. Fem af virksomhederne nåede i mål og er nu gået videre til næste fase i forløbet, hvor det handler om at gøre deres produkter klar til at komme på hylderne i Lidl!

Fredag den 1. marts lagde Lidl Danmarks hovedkontor i Aarhus lokaler til første finale i dagligvarekæden og Food & Bio Clusters nye store innovations- og udviklingskoncept ‘Lidl Innovate’, der har som mål at finde de næste danske produkter til Lidls butikker i ind- og udland.
Ni startups var repræsenteret på dagen. Med sig havde de smagsprøver, som Lidls ansatte på hovedkvarteret kunne smage og efterfølgende stemme på. I løbet af dagen pitchede hver deltager for Lidls indkøbere, som til sidst udvalgte fem virksomheder, der nu skal til at forhandle med kæden om at komme på hylderne i Lidls over 150 butikker i Danmark.
De ni startups var udvalgt blandt i alt 39 ansøgere, og at fem slap igennem nåleøjet, vækker stor glæde hos Lidl Danmarks CEO, Jens Stratmann:
“Fem ud af ni gik videre - hvilket er rigtig fint og tyder på tårnhøj kvalitet blandt de ni startups.
Fem startups, der forhåbentlig på sigt kan blive en del af Lidl Danmarks eksportsucces og komme til at eksportere til andre Lidl-lande,” siger Jens Stratmann.
Viceindkøbsdirektør, Khalil Jehya Taleb stemmer i:
“I Lidl ønsker vi at være med til støtte den danske fødevareproduktion og de mange utroligt dygtige og innovative danske virksomheder, vi har i landet. Fredag var en af de mest inspirerende dage i min tid i Lidl, og det var en sand fornøjelse at møde så dedikerede mennesker, der bare brænder for deres produkter,” siger han, og tilføjer:
“Nu er vi parate til næste skridt for virksomhederne, som vi håber at kunne præsentere i butikkerne. Jeg ser store muligheder i Lidl Innovate, og det er helt sikkert ikke sidste gang, vi afholder et arrangement som det hér.”
Recycled øl og sparkling cider fra regenerativt landbrug
For at kunne deltage i Lidl Innovate skulle ansøgerne kunne præsentere et stærkt og nyskabende produkt med en produktion og et setup bag sig, der gør det muligt hurtigt at få varerne på hylderne i Lidl-butikkerne. Og så skulle de også gerne have både en god historie samt et lavt miljøaftryk. Det gjaldt for alle ni af dagens deltagere, og i særdeleshed for de fem udvalgte:
- BRØL, der brygger øl fra overskudsbrød
- Vebu Foods, som producerer plantebaserede køderstatninger til køledisken
- Brannatura, der leverer hvedebaseret opblandingspulver med højt proteinindhold
- Chogo ApS, som har udviklet kostsupplerende snacks med høj energi- og proteintæthed
- Green Passion ApS, der tapper og destillerer most og cider fra regenerative og bæredygtige danske landbrug.
“Dagens produkter og pitches overgik vores vildeste forventninger. Alle ni deltagere er vindere, uanset om de er gået videre eller ej, for de har præsenteret fantastiske idéer, løsninger og produkter,” siger Khalil Jehya Taleb, som tilføjer, at de fire virksomheder, der ikke gik videre, får opfølgende samtaler med indkøberne og en forretningsudvikler hos Food & Bio Cluster Danmark.
Forløbet er blevet til i et samarbejde mellem Lidl Danmark og Food & Bio Cluster Denmark og er co-funded af European Commission og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkFølg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl Danmark styrker kundeloyaliteten med nyt pointsystem i Lidl Plus29.1.2026 06:03:00 CET | Pressemeddelelse
Med et nyt pointsystem giver Lidl sine kunder, der benytter sig af kædens loyalitetsapp Lidl Plus, mulighed for selv at vælge, hvordan deres indkøb belønnes. Point optjenes automatisk ved køb og kan veksles til rabatter og kuponer i butikker over hele landet. Kundedirektør i Lidl Danmark, Mette Schacht Færch, ser frem til at tilbyde kunderne endnu flere fordele end dem, de allerede kender fra Lidl Plus.
Lidl stiller an med helt ny fanzone og en træningscamp for børn ved EM i håndbold 202613.1.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lidl er stolt Official Fresh Food Partner for EM i håndbold 2026, der finder sted fra 15. januar til 1. februar 2026 i Danmark, Sverige og Norge. Når der spilles kampe i Herning, stiller dagligvarekæden desuden an med en helt ny fanzone med konkurrencer og snacks, og så har Lidl inviteret en række børn til Lidl Youth Camp i finaleweekenden, hvor de skal trænes af blandt andre Jesper Nøddesbo og Nikola Karabatić.
Lidl sænker priserne på over 100 økologiske produkter8.1.2026 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl sænker fra søndag den 11. januar priserne på over 100 økologiske produkter i alle 167 butikker over hele landet. Prisnedsættelserne inkluderer blandt andet økologisk frugt og grønt samt danskproducerede varer under brandet Madværket. Med initiativet vil Lidl gøre økologiske valg endnu mere tilgængelige for sine kunder.
Lidl: Differentieret moms på frugt og grønt er en investering i sundhed og dansk fødevareproduktion1.1.2026 18:20:00 CET | Pressemeddelelse
Lidl Danmark takker statsministeren for at sætte differentieret moms på den politiske dagsorden. Det er et vigtigt skridt, som Lidl bakker fuldt op om.
Lidl og Blå Kors sikrer udsatte familier mad på bordet i julen18.12.2025 09:43:32 CET | Pressemeddelelse
Efter lukketid den 23. december henter frivillige fra Blå Kors Danmark overskudsmad i en række af Lidls butikker i hele landet. Gennem samarbejdet sikres det, at overskudsmad fra dagligvarekædens butikker uddeles direkte til familier, der har ekstra brug for en håndsrækning i julen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum