Salling Group sætter kurs mod grønnere varetransport
4.3.2024 13:52:37 CET | Salling Group | Pressemeddelelse
Transport af varer til Netto, føtex og Bilka skal senest med udgangen af 2040 ske uden fossile brændstoffer. Det vil årligt reducere CO2e-udledningen med knap 50.000 ton, og allerede nu beder Salling Group vognmændene sætte mål for reduktioner.

Hver dag kører flere hundrede lastbiler varer ud til Netto, føtex, Bilka og Salling Groups øvrige butikker. Nu bliver der taget et stort skridt for at sikre, at transporten sker i overensstemmelse med FN’s Paris-aftale og målet om at blive ’Net Zero’ (på dansk netto-neutral), som Salling Group har forpligtet sig på gennem det internationalt anerkendte Science Based Targets initiative.
Salling Group har i mange år arbejdet på at reducere de klimabelastende udledninger fra transporten. Nu sætter koncernen sig det ambitiøse mål om inden udgangen af 2040 at have en CO2e-neutral varetransport, fortæller logistikdirektør i Salling Group Nicolai Gradman.
”Arbejdet med at minimere klimabelastningen fra transport har stået på i mange år. Det er blandt andet sket gennem optimering af køreruter og såkaldt cross docking, hvor vi samler transport af flere varekategorier i samme lastbiler fra vores lagre. Det har markant reduceret antallet af kørte kilometer, og sammen med generel optimering og investering i kørsel på biogas, har det sænket vores klimabelastning. Nu tager vi næste store skridt og sætter mål om neutralitet i al den transport, vi selv kontrollerer,” siger Nicolai Gradman.
Målet er således, at al transport med egne biler og via transportører, der er direkte kontrolleret af Salling Group, inden udgangen af 2040 sker uden udledning af CO2e. Næste skridt bliver at omfatte underleverandører, dvs. leverandører som ikke er direkte kontrolleret af Salling Group.
Konkret bliver der tale om øgede krav til leverandørerne, som senest i 2027 skal rapportere på emissioner og sætte forpligtende mål for at reducere deres CO2e-udledninger. Vognmændene skal dermed finde emissionsfri alternativer i form af lastbiler, der kan køre på f.eks. el eller brint.
”Salling Group har forpligtet sig til Science Based Targets initiative, som sætter mål om inden 2050 at blive Net Zero. Det er en del af vores samlede klimaambition, som også dækker transportområdet, og derfor bliver det et krav til vores transportleverandører, at de sætter mål for reduktion af deres udledninger,” siger Nicolai Gradman.
Salling Groups transport af varer mellem lagre og butikker udleder årligt knap 50.000 ton CO2e. Det nye mål er en del af Salling Groups klimastrategi, som bl.a. indebærer investeringer i klima- og energiforbedringer for 2,4 mia. kr. til solceller, udskiftning af oliefyr og gasvarmepumper til elvarmepumper, udskiftning af ældre køle- og fryseanlæg og låger på alle eksisterende anlæg. Samtidig bliver der stillet krav til alle leverandører om at sætte mål for reduktioner af CO2e-udledninger.
Kontakt
Logistikdirektør Nicolai Gradman gennem Salling Group Press; 8778 5002
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comOm Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Tusindvis af blodtryk målt under indkøbsturen: Hver ottende havde forhøjede værdier2.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 13.500 borgere har i det seneste halvandet år fået målt deres blodtryk i en af Salling Groups butikker. For cirka 13 procents vedkommende har det vist sig at være for højt.
Haraldsgård vil løfte Hobro: føtex bliver central aktør1.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en stærk lejer på plads i form af føtex kan udviklingen af et af Hobros største byudviklingsprojekter nu igangsættes. Haraldsgård bliver et markant løft for både bymidten og det samlede handelsliv – med moderne boliger, nye erhverv og forbedrede parkeringsmuligheder.
Sponsorater skal sikre ligestilling i dansk fodbold26.5.2026 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unge skal have lige muligheder for at spille, trives og udvikle sig i fodboldfællesskaber. Uanset køn. Det er ambitionen bag et nyt initiativ, som DBU og Salling Group står bag, hvor sponsorater bliver koblet direkte op på ligestilling.
Netto udvider prisindsatsen med flere end 100 favoritvarer13.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nettos kurv med udvalgte favoritvarer til fast lav pris udvides med flere end 100 dagligvarer fra den kommende weekend.
Netto udvider prisindsatsen med flere end 100 favoritvarer12.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nettos kurv med udvalgte favoritvarer til fast lav pris udvides med flere end 100 dagligvarer fra den kommende weekend.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum