Kendskab til dyrevelfærdsmærket stiger blandt forbrugerne
Langt størstedelen af danskerne har kendskab til Det Statslige Dyrevelfærdsmærke ”Bedre Dyrevelfærd”. Det viser en undersøgelse, som YouGov har lavet for Fødevarestyrelsen. Et bredt flertal i Folketinget har besluttet at videreføre mærket flere år endnu.
Langt de fleste forbrugere kender til mærket med en, to eller tre grønne hjerter, der viser, hvor god dyrevelfærden har været der, hvor kød- eller mejeriprodukterne i indkøbskurven er blevet produceret.
Det viser en undersøgelse, som YouGov har udarbejdet for Fødevarestyrelsen. Undersøgelsen er en kendskabsmåling af Det Statslige Dyrevelfærdsmærke ”Bedre Dyrevelfærd”.
I 2023 viser undersøgelsen, at 77 pct. af befolkningen kender mærket. Det er en stigning på 8 procentpoint i forhold til 2020. Det er de danske børnefamilier, der har det bedste kendskab til mærket, hvor 85 pct. af de adspurgte kender mærket. Også her er der en fremgang, da 78 pct. nikkede ja til det spørgsmål i 2020.
Samtidig er dyrevelfærd også et emne, som står højt på fødevareminister Jacob Jensens (V) liste. I februar 2024 blev et bredt flertal blandt Folketingets partier enige om Danmarks første dyrevelfærdsaftale med 31 initiativer, der skal løfte dyrevelfærden bredt.
Et af initiativerne er en styrkelse af Det Statslige Dyrevelfærdsmærke ”Bedre Dyrevelfærd”. Her blev aftaleparterne enige om at afsætte 14 mio. kr. til at fortsætte og styrke arbejdet med mærket til og med 2027.
Fødevareminister Jacob Jensen (V) siger:
”Den danske befolkning går op i dyrevelfærd. Det vidner tallene om, og det har jeg kunnet mærke, når jeg har været ude i landet på besøg. Derfor er jeg glad for og stolt af, at vi med et bredt flertal i ryggen har lavet en aftale, der skal løfte dyrevelfærden bredt. Det glæder mig også, at vi kan styrke dyrevelfærdsmærket, der blandt andet bidrager til at øge efterspørgslen og kendskabet til dyrevelfærdsmærkede fødevarer.”
Læs undersøgelsen her.
Fakta
Om undersøgelsen:
- 77 pct. af de adspurgte siger i 2023, at de som minimum har hørt om mærket. I 2020 var det 69 pct., i 2021 var det 68 pct., mens det var 71 pct. i 2022.
- Det samme gør sig gældende for 85 pct. af de adspurgte børnefamilier. I 2020 var det 78 pct., i 2021 var det 79 pct., mens det var 80 pct. i 2022.
- 76 pct. af befolkningen har tillid til dyrevelfærdsmærket. I 2020 var det 71 pct., mens det var 72 pct. i hhv. 2021 og 2022.
- Det samme gør sig gældende for 82 pct. af de adspurgte børnefamilier. I 2020 var det 79 pct., i 2021 var det 77 pct., mens det var 79 pct. i 2022.
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
269 millioner skal gøre danskernes mad grønnere12.2.2025 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
Den grønne omstilling af vores fødevareproduktion får et økonomisk rygstød. 24 projekter har fået tilsagn om samlet 169 millioner kroner fra Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram, GUDP. Samtidig er en ny ansøgningsrunde med yderligere 100 millioner kroner åben.
Dyrevelfærdsaftale har nået en markant milepæl9.2.2025 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
På dyrevelfærdsaftalens 1-års fødselsdag er næsten en tredjedel af initiativerne implementeret. Og der er udsigt til, at op mod halvdelen af aftalens initiativer er implementeret i løbet af 2025.
Stort madprojekt skal inspirere børnefamilier til sundere og grønnere madvaner6.2.2025 10:21:00 CET | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) glæder sig over nyt initiativ, der skal hjælpe børnefamilier med at spise sundere og grønnere.
Invitation til pressemøde: Ministre præsenterer udspil til forhandlingerne om fremtidens fiskeri1.2.2025 11:24:00 CET | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V), miljøminister Magnus Heunicke (S) og klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) afholder et pressemøde i Fødevareministeriet, hvor de præsenterer regeringens bud på fremtidens fiskeri.
Regelforenklingen fortsætter: Minister finder 16 nye forenklinger24.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) fortsætter arbejdet med regelforenkling og har fundet yderligere 16 tiltag. Dermed er der nu gennemført eller planlagt i alt 51 forenklinger og tilpasninger, som skal gøre det nemmere at være landmand, fisker og fødevareproducent i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum