D-A-D og Red Barnet genoptrykker efterspurgt T-shirt i anledning af bandets 40-års jubilæum
Den populære “Save The Children” T-shirt skabt i et samarbejde mellem det danske rockband D-A-D og Red Barnet har været stort set været udsolgt, siden den blev lanceret første gang i 2021. Men nu genoptrykkes den i nye farver i anledning af D-A-D's 40-års jubilæum og overskuddet fra T-shirten går igen til Red Barnets arbejde.

D-A-D og Red Barnet genoptrykker efterspurgt T-shirt i anledning af bandets 40-års jubilæum
Den populære “Save The Children” T-shirt skabt i et samarbejde mellem det danske rockband D-A-D og Red Barnet har været stort set været udsolgt, siden den blev lanceret første gang i 2021. Men nu genoptrykkes den i nye farver i anledning af D-A-D's 40-års jubilæum og overskuddet fra T-shirten går igen til Red Barnets arbejde.
– Det er sjældent en god ide at gentage en succes, men at genoptrykke den her T-shirt er en rigtig god ide.
Sådan siger Jesper Binzer, der er forsanger og guitarist i det danske rockband D-A-D. Han er også ambassadør hos Red Barnet, og det er en af grundene til, at “Save The Children” T-shirten så dagens lys for første gang i 2021.
Siden da er den blevet genoptrykt i gul og blå for at støtte børn på flugt fra krigen i Ukraine, og nu genoptrykkes den efterspurgte T-shirt igen i anledning af bandets 40-års jubilæum.
– Det føles fedt, at vi kan gøre en forskel for nogen, og med en organisation som Red Barnet bliver hjælpen ikke bare et plaster på såret for børnene. Det er mere langsigtet, siger Jesper Binzer.
Hos Red Barnet er generalsekretær Johanne Schmidt-Nielsen også glad for samarbejdet.
– T-shirten har været efterspurgt lige siden, vi lancerede den første gang. Derfor er vi meget glade for, at D-A-D endnu engang vil være med til at samarbejde om at gøre en forskel for sårbare og udsatte børn herhjemme og ude i verden, hvor vi lige nu ser omfattende konflikter og krige, der har voldsomme konsekvenser for børn. Vi ser børn, der bliver dræbt i bombardementer, der sulter, der mangler mad og vand, og som ikke kan få medicin og behandling, hvis de har brug for det. Børn, der bliver frarøvet deres barndom og skolegang, siger hun og tilføjer:
- Med denne nye T-shirt kan du både hylde bandet, gøre en kæmpe forskel og støtte vores arbejde for at hjælpe udsatte børn rundt om i verden.
Hos Jesper Binzer og D-A-D er de ikke i tvivl om, hvorfor man skal købe T-shirten.
- Så kan du både se sej ud og gøre noget godt for børnene. Du kan pudse glorien og sige, at du er en gammel rocker på én gang, siger Jesper Binzer.
Man bestemmer selv prisen på T-shirten, dog mindst 349 kr. Den kan købes i Red Barnets webshop Alt overskud af salget går til Red Barnets arbejde for udsatte børn i Danmark og ude i verden.
FAKTABOKS
Hvad koster T-shirten?
Minimum 349,- dkk – men man må gerne give mere. Alt overskud går til Red Barnet
Hvor forhandles T-shirten?
I Red Barnets webshop
Hvad går pengene til?
Overskuddet fra salget af T-shirten går til Red Barnets arbejde for udsatte børn i Danmark og ude i verden.
Kontakter
Laurids Bæk SimonsenPressechef
Tlf:2283 3692labs@redbarnet.dkOm Red Barnet
Red Barnet arbejder i Danmark og flere end 120 andre lande. Vi redder børns liv. Vi beskytter og styrker dem. Vi kæmper for deres rettigheder. Vi er Save the Children – verdens førende uafhængige organisation for børn.
Red Barnet yder nødhjælp og forebygger katastrofer. Vi bekæmper vold, overgreb og mobning. Vi sikrer skolegang, opbygger fællesskaber og styrker børns modstandskraft. Vi arbejder politisk for de dårligst stillede børn og skaber debat om børns livsvilkår.
Følg pressemeddelelser fra Red Barnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Red Barnet
Tusindvis af elever lærer om retten til at være sig selv på Børnerettighedsdagen: ”For mange børn føler sig forkerte i skolen”20.11.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Over 200 skoler har tilmeldt sig Red Barnets fejring af Børnerettighedsdagen. Her vil eleverne lære om deres egne rettigheder. I år sætter Red Barnet særligt fokus på børns ret til at være den, man er.
Hver dag bliver 78 børn dræbt, lemlæstet, bortført eller udsat for seksuel vold i verdens konflikter4.11.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport fra Red Barnet viser, at antallet af børn, der lever i konfliktzoner, er vokset voldsomt. Ikke siden Anden Verdenskrig har verden oplevet så meget krig og konflikt. Det internationale samfund skal gøre meget mere for at beskytte børn og sikre fred i uroplagede regioner, lyder det fra Red Barnet.
Red Barnet holder et minuts stilhed for Gazas børn: Nu skal vi skabe en fremtid for dem, der er tilbage24.10.2025 14:30:28 CEST | Pressemeddelelse
Pausen i kamphandlingerne i Gaza giver anledning til håb, men der skal mere til. Der er brug for en massiv indsats for at bremse katastrofen i Gaza, hvor behovet for hjælp er enormt.
Red Barnet om ny lov: Børn er markant bedre beskyttet mod grooming24.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I en ny analyse gør Red Barnet status på to år med en grooming-paragraf i lovgivningen. I perioden har der været 364 anmeldelser og 12 domme om grooming. Snapchat er brugt aktivt i over halvdelen af sagerne. Med lovændringen har børn fået langt bedre mulighed for at rejse en sag om grooming, vurderer Red Barnet. Men analysen afdækker også store geografiske forskelle, som bør undersøges, så alle børn uanset postnummer er lige godt beskyttet af loven.
23 organisationer i fælles opråb til kommunerne: Afhjælp konsekvenserne af børnefattigdom og stigende fødevarepriser9.10.2025 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Fødevarepriserne er på himmelflugt, og antallet af fattige børnefamilier er steget. Derfor skal det kommende kommunalvalg også handle om, hvordan vi hjælper de 49.500 børn, der vokser op i fattigdom, mener 23 organisationer. I dag præsenterer de 10 anbefalinger til kommunerne, der skal sikre, at færre børn – uanset postnummer – lider under de vidtrækkende konsekvenser af børnefattigdom.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum