Netværksselskaberne vækster tocifret i Billund Lufthavn – det samme gør luftfragt
Markant fremgang på luftfragt i forhold til sidste år, fortsat vækst i erhvervsrejser og deltagelse i Skandinaviens største feriemesse. Sådan var årets sidste vintermåned i Vestdanmarks internationale lufthavn.

Netværksruterne er i vækst, og erhvervsrejserne følgerne med. Charter klarer sig også bedre end samme tid sidste år. Til trods for vækst på de områder, oplevede Billund Lufthavn i februar en mindre tilbagegang på 2,6 procent i forhold til samme måned sidste år. I februar 2023 benyttede 208.393 rejsende Billund Lufthavn, mens 202.914 gjorde i februar i år.
–Netværksselskaberne, der forbinder Billund Lufthavn med hele verden, har oplevet en fremgang på 13 procent i forhold til februar sidste år. Det skyldes blandt andet erhversrejserne, der i februar nåede indeks 109. Det understreger, at vores centrale placering i det innovative Produktionsdanmark er afgørende for at forbinde erhvervslivet i Midt- og Syddanmark med resten af verden. Det er en udvikling, vi er meget tilfredse med, siger adm. direktør Jan Hessellund og uddyber:
–Til gengæld har lavprisselskaberne reduceret sædeudbuddet vinterperioden, så vi havde forudset et mindre fald. Selvom februar har en dag mere end sidste år, har det ikke kunne veje op for reduktionen af lavprisruterne.
Danskerne har fortsat rejselyst
Skandinaviens største feriemesse, Ferie For Alle, løb over stablen fra d. 23-25. februar i Messecenter Herning. Billund Lufthavn var til stede med en stand med syv forskellige flyselskaber, en Taxfree shop og glade medarbejdere, der alle stod klar til at gå i dialog med messegæsterne. De 55.497 besøgende til Ferie For Alle viste, at der er mange rejselystne danskere – og det glæder adm. direktør Jan Hessellund.
–Ferie For Alle var en stor succes, og vi er stolte af at være en del af Skandinaviens største feriemesse. Med al den aktivitet og en så stor opbakning på messen, ser det ikke ud som om danskerne er færdige med at rejse lige foreløbig. Vi kommer helt sikkert til at opleve endnu en travl rejse-sommer.
Luftfragt i fremgang
Luftfragten i Billund Lufthavn har haft endnu en måned med tocifret vækst. I februar skete der en stigning på 40,5 procent i forhold til samme måned sidste år. Der blev håndteret i alt 6.847 tons luftfragt i lufthavnen. De gode takter fra sidste halvdel af 2023 og januar ’24 fortsætter dermed.
–Lufthavn er ved at cementere sig som det foretrukne valg blandt speditører og cargo airlines, og vi ser ind i et spændende forår, hvor luftfragten kommer til at udvikle sig positivt, afslutter Jan Hessellund.
Kontakter
Dan PrangsgaardKommunikationschef
Tlf:29239210dpr@bll.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Passagervækst i januar - uvished om Ryanair fortsætter fra Billund Lufthavn3.2.2025 14:31:27 CET | Pressemeddelelse
Ryanair annoncerede i slutningen af januar, at selskabet lukker sin base med to fly ved udgangen af marts 2025. Beslutningen er en reaktion på den nye passagerafgift, der blev indført i januar 2025
Bag kulisserne i Billund Lufthavn10.1.2025 09:47:01 CET | Pressemeddelelse
Kom tæt på hverdagen i Billund Lufthavn, når ny serie følger medarbejderne gennem både rutiner og udfordringer.
Fra erhvervsrejser til national anerkendelse: Billund Lufthavn noterer et af sine bedste år nogensinde2.1.2025 12:02:59 CET | Pressemeddelelse
Med knap 3,9 millioner passagerer blev 2024 et af de travleste år i Billund Lufthavns 60-årige historie. Året har desuden budt på historisk fremgang i luftfragt, solid vækst i erhvervsrejser og national anerkendelse som Danmarks bedste lufthavn 2024 ved Danish Travel Awards
Erhvervsrejser fra Billund Lufthavn fastholder solid vækst2.12.2024 11:56:00 CET | Pressemeddelelse
November bød på fremgang i passagertallet i Billund Lufthavn. En del af væksten er drevet af stor efterspørgsel på erhvervsrejser.
Skandinaviens største biludlejningscenter åbner i Billund Lufthavn29.11.2024 12:11:03 CET | Pressemeddelelse
29. november kører de første udlejningsbiler fra Skandinaviens største biludlejningscenter. Centret, der er placeret centralt i Lufthavnen imødekommer et stort behov for udlejningsbiler blandt privat- og erhvervsrejsende i Vestdanmarks mest besøgte lufthavn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum